Hukuk öğrencisi Metehan'ın acı sonu! Sürücüye para cezası kararı

Hukuk öğrencisi Metehan'ın acı sonu! Sürücüye para cezası kararı

Ankara'da, arabasıyla çarptığı motosiklet sürücüsü Metehan Karakaşoğlu'nun 20 vefatına neden olan hukuk fakültesi talebesi Doğa Zeynep Çelebi 18, tutuksuz suçlandığı davada 42 bin 400 TL adli…

Çankaya Mutlukent Mahallesi'nde kavşakta 3 Eylül 2019'da alana gelen kazada, özel üniversitede hukuk fakültesi talebesi Doğa Zeynep Çelebi, idaresindeki arabayla, pizzacıda motokurye olarak çalışan Metehan Karakaşoğlu'nun kullandığı motosiklete çarptı. Ağır yaralanan Karakaşoğlu, kaldırıldığı sağlık kurumunda hayatını yitirirken, nezaretine alınan sürücü Çelebi, adli hakimiyet koşuluyla hür vazgeçildi. Soruşturma neticesinde Çelebi hakkında 'taksirle vefata neden olmak' kabahatinden 2 seneden 6 seneye kadar mapus istemiyle dava açıldı.

ÜST HUDUTTAN CEZA İSTEDİ

Polisin hazırladığı raporda yüzde 75, Ankara Adli Tıp Başkanlığı'nca hazırlanan raporda da asli hatalı olduğu belirtilen maznun Doğa Zeynep Çelebi, Ankara 36'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz suçlandığı davada karar mahkemesinde hazır bulundu. Mahkemeye Metehan Karakaşoğlu’nun annesi Zübeyde Karakaşoğlu, babası Hasan Karakaşoğlu ve taraf avukatları da katıldı. Karakaşoğlu ailesinin avukatı Kürşat Karacabey, kavşakta alana gelen kazada Metehan Karakaşoğlu'nun bir hatayı olmadığını, bilirkişi raporunda da maznunun hatalı olduğunun statik olduğunu söyleyerek, en üst huduttan cezalandırılmasını arz etti.


Hukuk öğrencisi Metehanın acı sonu Sürücüye para cezası kararı

'MÜVEKKİLİN KAZAYI YASAKLAMA KADERİ YOKTUR'

Maznun avukatı Emrah Güner de, "Bilirkişi raporunda yanılgı oranları belirtilmiş olsa da Yargıtay içtihatlarına göre, hatalı olunması vaziyetinde dahi önüne geçilemeyecek bir hadise mevzubahisi. Müvekkilimin sürati 5 kmdir, başka bir deyişle yürüyüş süratindedir. Bu kazanın oluşu, motosikletin çok süratli bir biçimde gelerek arabaya sanki şimşek süratiyle çarpasından kaynaklanmıştır. Müvekkilin kazayı yasaklama kaderi yoktur. Tüm bu sebeplerle müvekkilin beraatına, alt huduttan cezalandırılması vaziyetinde adli hakimiyet kararlarının kaldırılmasını arz ediyoruz" dedi. Son lafı sorulan maznun Çelebi, "Takdir duruşmanındır" dedi.

ADLİ PARA CEZASI

Mahkeme kurulu, maznun Çelebi’ye 'taksirli vefata neden olmak' kabahatinden evvel 3 sene 6 ay mapus  maznunun karakteri, sosyal ve ekonomik vaziyeti, suçlama sürecinde dinlediği pişmanlık ve kabahatin işlenmesindeki özellikleri gözönüne alarak 44 bin 400 TL adli para cezasına çevirdi. Cezanın, birer ay arayla 20 denk taksit halinde ödenmesi kararlaştırıldı. Ayrıca sürücü dokümanı 2 sene 11 ay geri alınan maznun hakkındaki yurt dışına çıkma yasağı adli hakimiyet kararının devamına karar verildi.

Hukuk öğrencisi Metehanın acı sonu Sürücüye para cezası kararı