Hurmanın tanesi 5 liradan satışta! Vatandaş tepki gösterdi

Hurmanın tanesi 5 liradan satışta! Vatandaş tepki gösterdi

Ramazan ayının gelmesiyle beraber Mısır Çarşısı'nda alışveriş hareketliliği başladı. Jumbo Kudüs Hurması'nın tanesi 5 liradan akdikeni buldu. Yurttaşlar ise "Bir hurmaya da 5 lira vermem" dedi.

Ramazan'a saatler kala Eminönü Mısır Çarşısı’nda hurma satışlarında da yoğunluk yaşanıyor. İftar ve sahur sofralarının bırakılmazı hurmanın en pahalısı ise kilosu 140 lira, tanesi ise 5 liraya satılan "Jumbo Kudüs hurması" oldu.

Eminönü Mısır Çarşısı’nda ramazan alışverişi telaşı yaşanıyor. Ramazan’ın favorisi hurma da çeşidine göre değişik maliyetle satılıyor

Her bütçeye uygun satışı yapılan hurmaların en pahalısı ise Jumbo Kudüs hurması oldu.

"BU HURMANIN KİLOSU 140, TANESİ İSE 5 LİRA"

Sattığı en pahalı hurmanın 140 liralık Jumbo Kudüs hurması olduğunu söyleyen Eminönü’nde esnafı Muhammed Kandemir, "Bu hurmayı kocamanlığından dolayı kilosunu 140 liradan satıyoruz. Tanesi ise 5 liraya denk geliyor. Bir de daha minik Kudüs hurmaları var onları ise 3 liraya satıyoruz. Ama şunu da söylemem gerekir ki tanesi 50 kuruş olan hurmalar da var. Kimi pahalı olan hurmayı, kimi ise ucuz hurmayı seçim ediyor" dedi.

"BU HURMALARI DOLAR BAZINDAN ALDIĞIMIZ İÇİN MALİYETLERİ YÜKSEK"

Eminönü’nde esnaf Mehmet Çelik ise "Şu an elimizde en pahalı olan hurma Kudüs hurması, bu hurmanın kilosu 120 lira, tanesi ise 3 liraya satılmakta. Kudus hurması öbür hurmalara göre daha kocaman bir hurma. Bize de dolar bazında geldiği için maliyeti bu kadar yüksek. Aynı zamanda turistler bazen tek hurma almak istiyor. O zamanlar bu hurmaya daha çok arz oluyor. Ancak ramazan ile beraber yurttaşlar daha çok 58 liralık Kudüs hurmasını seçim ediyor" diye konuştu.

"BİR HURMAYA DA 5 LİRA VERMEM"

Hurma almakta tereddütlük yaşadığını söyleyen Fatma Yavuz, "30 liralık bir hurma bulduk onu belki olacağım. Tanesi 5 lira olan hurma nasıl alınır. Bir ailede 5 şahıs olsa günlük yalnızca 25 lira hurma parası mı verilir. Aylık olarak hesapladığımızda neredeyse aylık bin lira oluyor" dedi. Medine hurması almayı düşündüğünü belirten Neriman Şen ise "Ben orta maliyetli bir hurma alacağım. Ancak çok pahalı hurmalarda var. 5 liralık hurma ile öbür hurmalar arasında tat farkı olduğuna bellim" diye konuştu.

"5 liraya hurma mı olur" diye donakalan Naim Üstünel de, Bir hurmaya da 5 lira vermem. Tane ile hurma alacağıma kilo ile alırım. Bu ramazan için hurma alışverişi yaptım. Kilosu 60 lira olan hurmadan aldım" ifadelerini kullandı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara