Hürriyet Elazığ’da: İşte Enes’in kaldığı ev

Hürriyet Elazığ’da: İşte Enes’in kaldığı ev

Hekim adayı Enes Kara’nın 20 kaldığı cemaat evinde intihar etmesi tüm kentte en çok konuşulan mevzu oldu. Hürriyet, Enes’in vefatının ardından Elazığ’daydı. Hilalkent Semti’nde bulunan 10 katlı Defne

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf talebesi Enes Kara, 2 gün evvel 10 katlı Defne-4 Apartmanı’nın 7. katından atlayarak intihar etti. Kaldığı evin, Nur Cemaati’nin “Okuyucular” koluna ait olduğu tanımlandı. Ailesinin isteğiyle cemaate ait konutta kalan Enes, intihardan evvel sürüklediği videoda, ‘ailesinden ve talebe evinde kaldığı cemaatten baskı gördüğünü, psikolojik olarak yorulduğunu ve hayata sevincinin kalmadığını’ anlattı. Enes’in cemaat tarafından görevlendirilen mesul ağabey ve 3 talebeyle beraber bu konutta kaldığı tanımlandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İntihar sonrası başlatılan soruşturmada, konutta kalan cemaatin mesul abisi ile talebelerin ifadelerine müracaat etildi. Talebelerin, Enes’in intihar ettiği saatte mektepte olduklarını, olayın şokunu yaşadıklarını söyledikleri bilindi. Mesul ağabey ile talebelerin, Enes’in intiharına donakaldıklarını söyledikleri ifadelerinde, “Çok fazla konuşmazdı, sohbetlere katılmazdı. Ailesiyle bağlantıyı zayıftı, meseleler yaşıyordu. Çoğu zaman babası, bizleri arayarak Enes’i soruyordu” dedikleri kaydedildi. Soruşturma kapsamında Enes’in vefatına ait kuşkulu bir gidişat tanımlanmazken, kesin vefat sebebi de ‘yüksekten atlamaya bağlı vefat’ olarak resmi kayıtlara geçti. Elazığ Barosu da soruşturmaya müdahil olmak için müracaat etti.

Gözden KaçmasınCemaat yurtlarına dair önyargısız yedi hükümCemaat yurtlarına dair önyargısız yedi hükümHaberi Görüntüle

Türkiye Elektrik Kurumu TALEBE KONUTU

Enes Kara’nın intihar ettiği Hilalkent Semti’nde bulunan 10 katlı Defne Apartmanı’nın 7. katındaki konutta, 16 yıldır talebeler kalıyor. Evin bulunduğu mahalle şehir dışında, üniversiteye uzak. Talebelerin çok seçim etmediği bir bölge. Semtteki türkiye elektrik kurumu talebe konutu. İntihar haberiyle tüm mahalle şok geçirmiş. Yurttaşlar bu mevzuyla alakalı görüşlerini sarihten söylemek istemiyor. Ancak türkiye elektrik kurumu talebe konutu olması sebebiyle tüm semtli talebeleri uzaktan da olsa tanıyor. Kendi hallerinde, konuta giriş çıkışları dışında çok da dışarda görünmeyen talebeler için semtliler, “Düzgün insanlardı, kimseye hasarları yoktu. Semtte herkes buranın cemaat konutu olduğunu öğreniyor” diyor.

KONUTTAKİ HAYAT

Konuttaki talebeler belli kaideler çerçevesinde beraber kalıyor. Konutta cemaat tarafından görevlendirilen mesul ağabey bulunuyor. Enes ile beraber konutta kalan 4 talebe bu ağabeye bağlı. Konuta giriş-çıkışlar dahil her şeyin kaideyi var. Talebeler ders saatleri dışında bir yere gitmek için konut mesulü ağabeyden izin almak zorunda.

Gözden KaçmasınSedefnur olayında kan donduran detay Aşağı bile inmedilerSedefnur olayında kan donduran detay! Alt dahi inmedilerHaberi Görüntüle

GÜNLÜK NÖBETÇİ

Talebeler, ailelerin parasal vaziyetlerine göre muhakkak bir kira değeri verirken, konut lüzumları ise yeniden talebeler tarafından karşılanıyor. Yapılan giderler ay sonunda bir araya gelip, konutta kalan şahıs sayısına ufalanıyor ve böylece ödeme yapılıyor. Yemek, bulaşık ve paklik gibi konut işleri için her gün bir talebe nöbetçi olurken, haftada bir gün ise ortak çalışma yapılıyor.

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Bu konutlarda sosyal medya veya internet kullanımı hudutlu ve hakimiyetli olarak yapılıyor.

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı, Kara’nın vefatına ait soruşturmayı sürdürüyor. Soruşturmada intihara manipülasyon olup olmadığı muhakkak olacak.

43 BİN TALEBE

Elazığ, 43 bin üniversite talebesine konut sahipliği yapıyor. Bu talebelerden 25 bini şehir dışından kazançken, geri kalanı ise Elazığ’da yaşıyor. Şehir dışından gelen 25 bin talebe için 9 bin 97 devlet ve 2 bini ise özel olmak üzere 11 bin 97 kapasiteli yurt bulunuyor. Geri kalan talebeler ise kiralık konutlar, cemaat veya vakıflara ait konutlarda barınıyor.