Hürriyet muhabiri o gecenin izini sürdü: Stockholm’de PKK gösteri yaptı, İsveç ‘Beyaz Geceler’e sığındı

Hürriyet muhabiri o gecenin izini sürdü: Stockholm’de PKK gösteri yaptı, İsveç ‘Beyaz Geceler’e sığındı

PKK’ya destek verdiği için Türkiye’nin NATO azalığına itiraz ettiği İsveç’in başşehri Stockholm’de terör örgütü sahnedeydi. PKK terör örgütünün simgeyi ve ele başı Öcalan’ın resmi, projeksiyonla binalara

Terör örgütü PKK yandaşları, İsveç’in başşehri Stockholm’de kışkırtıcı bir eyleme imzalaydı. PKK’nın sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda; teşkilata ait simgeler ile Öcalan’ın resminin, Stockholm belediye binası ve kentin ehemmiyetli aktiflik merkezi Globen Avicii Arena’nın dış yüzeyine yansıttığı görüldü. Evvelki gece karanlıkta ve izinsiz reelleştirildiği iddia edilen eylem, Türkiye’nin “terör örgütlerine alan sağladığı” mazeretiyle İsveç’in NATO azalığına karşı çıktığı bir yarıyıla tesadüfüyor.

Hürriyet muhabiri o gecenin izini sürdü: Stockholm’de PKK gösteri yaptı, İsveç ‘Beyaz Geceler’e sığındı

BÜYÜKELÇİ: KAMERA YOK TANIK YOK

Hürriyet’in suallerini cevaplayan Türkiye’nin Stockholm Büyükelçisi Hakkı Emre Yunt, “Polis vakanın reelliğine dair bir soruşturma yürütüyor. İddia edilen eylemlerin en azından birini gerçekleştiğini öğreniyoruz” dedi. Eylemin neden saklı kaldığına dair sualimiz üzerine Yunt, “Geç bir saatte ve görgü şahidi yok. Stockholm’de pek güvenlik kamerası da yoktur. Bu sebeple delil yok ancak bu eyleme İsveç makamlarının izin ettiğine inanmak için de bir neden yok” diye konuştu. İsveç yasalarına göre yansıtılan görsellerin kabahat olmadığını anlatan Büyükelçi Yunt, İsveç hükümetinin Ankara’nın itirazlarını yumuşatmak için işaret ettiği 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek yeni kanunun da gidişatı değiştirmeyeceğini aktardı.

STOCKHOLM POLİSİ: GÖRMEDİK, ÖĞRENMİYORUZ

İsveç’in NATO’ya azalık müracaatını tehlikeye atan büyümeye dair temas kurduğumuz Stockholm polisi ise “Böyle bir eylemin yaşandığını doğrulayamayacaklarını” bildirdi. Şehrin güvenliğinden mesul polisin, belediye meclisi önünde reelleşen eyleme dair “bilgisinin olmadığını” iddia etmesi dikkat çekti. Öte yandan polis basın bürosundan Hürriyet’e yapılan açıklamada, iddia edilen vaka yaşansa dahi bunun “ifade hürlüğü” hudutları içinde olduğu aktarılarak, “Bir topluluğa karşı kavmi orijini, dini inancı ya da cinsel yöneliminden dolayı saldırganlık kapsamadığı vakitçe bu cins eylemler cezalandırılmaz” denildi. İsveç polisi ayrıca ülkede havanın çok geç karardığı ‘beyaz geceler’e de atıfta bulunarak, projeksiyonla duvara görüntü yansıtabilmek için saatin 23.30’u geçmiş olması gerektiğini, bu saatte de hiçbir yetkilinin bulunmadığını söyledi.

YASA FARKLILIĞI

İsveç hükümeti 1 Temmuz’da “yeni ve daha sert” terör kanununun yürürlüğe gireceğini ve bunun Türkiye’nin evhamlarını gidermesini umduklarını açıklamıştı. Ancak PKK, İsveç yasalarına göre terör örgütü sayılsa da evvelki gün yaşandığı iddia edilen hadiseler, bu yeni kanunun varlığında da kabahat olarak belirlenmiyor. Öte yandan halihazırda üzerinde münazaraların devam ettiği ve gelecek sene yürürlüğe girmesi kastedilen bir başka yasa ile terörün propagandasına dair temkinlerin sertleştirilmesi mümkün.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: NE KADAR GEVŞEK OLDUKLARINI GÖSTERİYOR

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Stockholm’deki terör şovuna, “İsveç yasalarının ve yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor” diyerek tepki gösterdi. Hırvatistan ziyareti kapsamında bulunduğu Zagreb’de konuşan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

Hürriyet muhabiri o gecenin izini sürdü: Stockholm’de PKK gösteri yaptı, İsveç ‘Beyaz Geceler’e sığındı


“Belediye Başkanı ile Büyükelçimiz bir yerdeydi, birliktelerdi ve Büyükelçimiz hemen sorduğu zaman, Belediye Başkanı, ‘Netlikle böyle bir şey olmadı’ dedi. Yetkililere sorduğumuz zaman da haberleri olmadığını söylediler ama bugün İsveç polisi böyle bir vakanın hakikatleştirildiğini açıkladı. Terörle gayrette, İsveç yasalarının ve yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor, öteki taraftan bu terör örgütü PKK, ismi üstünde terör örgütüdür, yalnızca Türkiye’ye bize değil İsveç’in de milli çıkarlarına hasar vermeye çalışıyor. Özellikle de İsveç’in NATO abonesi olmaması için elinden geleni yapıyor... İsveç içinde de görüyoruz, İsveç’in NATO abonesi olmasını istemeyen yetkililer de var, müesseseler de var. Ama özellikle PKK terör örgütü, YPG/PKK her türlü gayreti sarf ediyor.”

İSVEÇ DIŞİŞLERİ: NATO NİYETİMİZE KARŞI KAMPANYA

HÜRRİYET’in sualleri üzerine İsveç Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Manipüle edildiğine inandığımız iletiler ve görüntüler, sosyal medyada İsveç’in PKK’yı desteklediği iddiasını geziyor. Bu, sarih biçimde İsveç’in NATO’ya katılımını yasaklamak emeliyle maksatlı ve makûs amaçlı bir kampanyadır. İsveç, bir terör örgütü olan PKK’yı ve terörün her türlü şeklini sarihçe ayıplıyor. Dışişleri Bakanı Ann Linde, manipüle edilmiş videoyu şiddetle yalanlıyor” denildi.

Hürriyet muhabiri o gecenin izini sürdü: Stockholm’de PKK gösteri yaptı, İsveç ‘Beyaz Geceler’e sığındı