Hürriyet'le dünyaya seslendiler! Taliban bilmeli ki biz 20 yıl önceki kadınlar değiliz

Hürriyet'le dünyaya seslendiler! Taliban bilmeli ki biz 20 yıl önceki kadınlar değiliz

Dünya Afganistan’da olan biteni uzaktan izlerken, bir avuç Afgan kadını Taliban’a baş kaldırdı. Mor başkaldırı başlatan kadınlar, kendilerine istikametlen ağır silahlara karşın eylem yaptı. O kadınları

Başkent Kabil’de geçen cumartesi bir grup kadın, Taliban’a karşı sancak açtı. Boyunlarında mor şallar, ellerinde güllerle Cumhurbaşkanlığı Epilepsiyi’na yürüyen Afgan kadınlar, Taliban’ın sert müdahalesiyle karşılaştı. Önleri demir bariyerle kesilen, ağır silahlar istikametlen o kadınlarla buluştuk. Dinledikleri kaygı ve muhtemel bir Taliban müdahalesine rağmen eylemci kadınlarla Kabil’de bir lokantada toplandık.

İşte cesur vicdanların anlattıkları:

Hürriyetle dünyaya seslendiler Taliban bilmeli ki biz 20 yıl önceki kadınlar değiliz

Geçen cumartesi bir grup Afgan kadını hakları için eylem yapmıştı.

AİLE SALONUNDA ZİYARET

Ailesi dışında kadınla erkeklerin aynı masada oturamadığı Kabil’de, Afgan kadınlarla müzakereyi restoranın aile salonunda yaptık.

Hürriyetle dünyaya seslendiler Taliban bilmeli ki biz 20 yıl önceki kadınlar değiliz
BASKILAR GİDEREK ÇOĞALACAK

ÜNİVERSİTE TALEBESİ SÜREYYA NESRET

Hem üniversite okuyordum hem de bir kafede çalışarak harçlığımı çıkarıyordum. Taliban gelince o kafe kapandı, işim gitti. Şimdi üniversiteler açılacak deniliyor, nasıl olacak, nasıl gidip geleceğimi öğrenmiyorum. Okuyabilecek miyim belirli değil. Daha evvel özgürdük, rahat çalışıyorduk, tek başımıza caddeye çıkıyorduk. Taliban ile konuta kapandık, evhamlıyız. Şu an dünyanın gözü Taliban’ın üzerinde olduğu için henüz sert kaidelerini uygulamaya koymadılar.

Hürriyetle dünyaya seslendiler Taliban bilmeli ki biz 20 yıl önceki kadınlar değiliz

Afgan kadınlarla bir lokantada buluştuk. Ancak erkek ve kadınlar aynı masaya oturamadığı için aile kısmında konuştuk.

Öğreniyoruz ki, zaman geçtikçe baskıları çoğalacak. Kadınlara müteveccih kaideler getirecekler, bizi konutlara kapanmaya zorlayacaklar. Taliban’dan evvel kafeler vardı, dostlarımızla buluşuyorduk. Doğum günleri kutluyorduk. Kız ve erkeklerin gittiği bu kafeler şimdi kapandı, gideceğimiz tek yer ailemizle beraber restoranların aile kısmı. Şimdi caddeye çıkamıyoruz. Çıktığımızda da başımızı örtüyoruz, geniş uzun kıyafetler giyiyoruz.”

Hürriyetle dünyaya seslendiler Taliban bilmeli ki biz 20 yıl önceki kadınlar değiliz
BURKA GİYİP KONUTA KAPANMAYACAĞIZ

RAMZİA ABDEKHİL

22 yaşındayım, 2 sene iktisat okudum, şu an beynelmilel ilişkilerde okuyorum. Ayrıca bir işletmede çalışıyordum. Taliban’dan evvel iş sahibi bir kadındım. Taliban, Kabil’e geldiği gün bir hayli kadın dostla işteydik. Şehre girdikleri an işi vazgeçip konuta gitmek zorunda kaldık. Artık işim de yok. Ancak Taliban öğrenmeli ki karşılarında ne 20 sene evvel idaredikleri Afganistan ne de 20 sene evvelki Afgan kadını var. Daha Öncekinden Taliban her şeyi yaptı, biz sustuk. Şimdi susmayacağız. Taliban’ın her dediğini yapan, burka giyip konuta kapanan kadınlar olmayacağız.

Hürriyetle dünyaya seslendiler Taliban bilmeli ki biz 20 yıl önceki kadınlar değiliz
Beynelmilel kuruluşlar, bu coğrafyadaki kadınları yalnız vazgeçmemeli. Şayet Taliban, kadın haklarını vermeyecekse, 20 sene evvelki gibi idareyecekse hiçbir devlet Taliban’ı tanımasın. Şu kısa zamanda gördük ki Taliban değişmemiş. Eylem yapmamıza tahammül edemediler. Silahlarla kadınlara müdahale ettiler, çok makûs, çirkin kelimeler kullandılar. Şiddet uyguladılar. Eskiki Taliban da böyleydi. Taliban’a karşı yürüyen kadınlar, kimseye bağlı değil, arkalarında hiç kimse yok. İşini, haklarını kaybetmek istemeyen Afgan kadınlarıyız. Çoğumuz birbirimizi dahi tanımıyoruz, bir anda büyüdü her şey, bir araya geldik ve eylem yaptık. Taliban’dan korkmuyoruz. Şayet biz korkarsak konuttan çıkamayacağız. İşimiz için, denk haklar için, medeni bir insan gibi yaşamak için eylemlerimize devam edeceğiz. Afgan ulusu yanımızda olsun. Onların kaidelerine uymasınlar, baskıya katlansınlar. Diyorlar ki kadınların hakkı yok, hükümette kadın olmayacak. Şayet, bunlar hükümeti kuracaksa kadınlar idarede olsun, haklarımızı korusun. Daha Öncekisi gibi kadınlarımız işlerine, mekteplerine gitsin, okusunlar, özgür olsunlar. Taliban’dan evvel başım sarihti, çağdaş giyiniyordum. Makyajımı yapıp, işime gidiyordum. Ama artık geniş kıyafetler giyiyoruz, konuttan çıkarken başımıza eşarp, örtü alıyoruz. Bu sebeple çoğu kadın konuttan çıkamıyor.

20 GÜNDE 3 DEFA KONUTTAN ÇIKTIM

MARYAM MEŞEL HAŞİMİ

Beynelmilel ilişkilerde okudum, sosyal medyada kanalım vardı, orada yayın yapıyorduk. Taliban gelince yayınımız durdu, şu an işim yok, çalışmıyorum. Taliban geldiği günden beri üçüncü defa konuttan çıktım, korkuyorum konuttan çıkmaya. Evvelden her gün dışarıdaydım, dostlarımla buluşuyordum, dolaşıyorduk. Şimdi yanımda annem, kardeşim, babam olmadan konuttan tek başıma çıkamıyorum.

Hürriyetle dünyaya seslendiler Taliban bilmeli ki biz 20 yıl önceki kadınlar değiliz

Bunların niyeti yalnızca kıyafet değil, kadını konuta kapatmak. Bizim evvelki idaremiz de İslam’dı, Taliban’dan evvel de Müslümandık. Sanki Müslümanlık, Taliban ile gelmiş gibi. Bunlar her gün yeni kaideler getiriyor, yeni mazeretler üretiyor. Taliban’ın da artık değişmesi gerekir. Artık Afganistan, Kabil daha öncekisi gibi değil. Fobi var ama gayretimiz de var.

Üniversitedeyken tekvando ulusal ekip sporcusuydum, İçişleri Bakanlığı’nda işe başlayacaktım. Taliban gelmeseydi şayet bir hafta sonra işbaşı yapacaktım. Taliban geldi, tek ses çıkartan, itiraz eden kadınlar oldu. Şayet erkekler de destek olsa Taliban’a karşı çok şey muvaffak oluruz.

: İlginize Sürükleyebilir Hürriyet'le dünyaya seslendiler! 'Bizi konuta kapatamazlar'Felaketler üst üste geldi! Feci biçimde can verdilerMilliler Hollanda'da darmadağın oldu! 7 gol...