IATA tarafından geliştirilmişti...  Dijital seyahat kartı uygulayacak ilk ülke belli oldu

IATA tarafından geliştirilmişti...  Dijital seyahat kartı uygulayacak ilk ülke belli oldu

Beynelmilel Hava Taşımacılığı Birliği IATA tarafından geliştirilen dijital seyahat kartını uygulayacak ilk ülke Singapur oldu.

Koronavirüsle gayrette dijital seyahat kartı uygulaması Beynelmilel Hava Taşımacılığı Birliği IATA tarafından yaşama geçirilmişti. Şahısların aşı ve test bilgilerinin yer alacağı dijital seyahat kartına Singapur önümüzdeki ay geçiş yapacak.

CNBC'nin haberine göre sistemi ilk uygulayacak ülke ise Singapur olacak. Geçiş, Singapur Havayolları tarafından zaferle test edildi . Emirates, Qatar Airways ve Malaysia Airlines dahil olmak üzere 20′den fazla havayolu da geçişi test ediyor.

Bu sene oranla az koronavirüs olayı geçiren Asya iş merkezi Singapur, pandemi sırasında teknolojiyi geliştirme ve kullanma mevzusunda lider oldu ve beynelmilel faalliklere konut sahipliği yapmak için yine açılan ilk ülkelerden biri olmak istiyor.

Şu anda, çoğu ülkeden gelen yolcuların Singapur’a seyahat etmek için uçuşlarından itibaren 72 saat içinde kalkış evveli Covid-19 testlerine girmeleri gerekiyor ve neticeler havalimanı check-in sırasında ve varışta sunuluyor.

 

PCR TESTİ VE AŞI BİLGİLERİ YER ALACAK

Dijital seyahat kartı, iOS ve Android platformlardan fiyatsız olarak indirilebilecek. Kartta yolcuların koronavirüs testi ve aşı bilgileri bulunacak.Testler ve aşıların yetkili müesseseler tarafından yapılıp yapılmadığı bilgisi de yer alacak.

Beynelmilel Hava Taşımacılığı Birliği'nden yapılan açıklamada, dijital kartların uçak yolculuklarının yine başlayabilmesinde ehemmiyetli olacağı belirtildi.

 

MOBİL AYGITLARDA KULLANILACAK

Mobil uygulamanın bazı ülkelerde uygulanmaya başlanan değişik dijital çözümlerle geçimli olacağı ifade edildi. Beynelmilel Hava Taşımacılığı Birliği bilgilerine göre, salgın yarıyılında sektördeki arz evvelki seneye oranla yüzde 70 eksildi.

Sektör temsilcileri, dijital seyahat kartı uygulamasının arzları süratli bir biçimde yükseltemeyeceği görüşünde.

Seyahat izin belgesi E-Devlet ile nereden alınır Kimler seyahat izin belgesi online başvuru yapabilecekSeyahat izin dokümanı E-Devlet ile nereden alınır? Kimler seyahat izin dokümanı online müracaat yapabilecek?