İBB Meclisi'nde flaş iddia: 'On binlerce vatandaşın sosyal yardımları kesildi'

İBB Meclisi'nde flaş iddia: 'On binlerce vatandaşın sosyal yardımları kesildi'

İstanbul Megakent Belediyesi İBB Sosyal Hizmetler, Bağımlılıkla Gayret ve Rehabilitasyon Komite Başkanı Sıddık Özgenç, İBB'nin lüzum sahibi on binlerce yurttaşa ödenen sosyal takviyeleri kestiğini bildirdi.

İBB Meclisi, Yenikapı Kadir Topbaş Şov ve Sanat Merkezi'nde, Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul'un başkanlığında toplandı.

AK Parti Meclis Azası de olan Özgenç, verdiği sual önergesinde İstanbul Megakent Belediyesi'nin son 2,5 senelik yarıyılda on binlerce lüzum sahibine verilen sosyal takviyeleri kestiğini söyledi.

Kovid-19 salgını yarıyılında İBB Meclisi'nin 'Sosyal hizmetler bütçesi genel bütçenin yüzde 3'ünü geçemez' maddesini değiştirerek, yüzde 15'e çıkarttığını kaydolan Özgenç, "Bu sayede pandemi yarıyılında daha fazla insana dayanak yapılabilmesi ihtimalini sağladık. Her fırsatta merkezi hükümetin takviyelerini az bulan idarenin, İstanbul ulusunun bu hizmetten faydalanmasını özellikle içinden geçtiğimiz pandemi yarıyılında muhtelif gerekçelerle kesmesini kavramış değiliz. " dedi.

Özgenç, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile devlet müesseselerinin açlık hududunu değil fakirlik hududunu baz aldığını ifade ederek, "Dayanak yapılacak yurttaşlara bugün itibariyle kriter olarak açlık hududunu koyarsanız 560 TL üzerinden, fakirlik hududunu kriter olarak koyarsanız ise 852 TL üzerinden tanımlama yaparsınız. İBB yönetimi göreve geldikten sonra hanedeki birey başı kazanç hududunu açlık hududuna düşürmüş ve bu vaziyette de bir hayli yurttaşın desteğini kesmiştir." diye konuştu.

Salgın yarıyılında artırılması gereken desteklerin verilmesinde açlık hududuna düşürülme nedenlerini soran Özgenç, şöyle devam etti:

"Bu vaziyetten etkilenerek dayanak edildiği halde dayanağı kesilen birey rakamı ne kadardır? Madem dayanağı açlık hududuna düşürecektiniz neden sosyal hizmetlerin bütçesini artırma arzında bulundunuz? Kaldı ki bütçeyi artırmamıza karşın hali hazırda daha önceki bütçe hududunu kullanmaktasınız. Bu, 2021 senesinde yüzde 2,3'e tekabül ediyor. Peki arz ettiğiniz ve meclis tarafından da daha çok yurttaşa dayanak erişsin emeliyle kabul edilen 5 kat artırılmış bu bütçeyi nerede, ne zaman ve niye kullanacaksınız? İBB yönetimi tarafından pandemi yarıyılında doğru olmayan bu yaklaşımın düzenlenmesi destek ve desteklerin hudutlarının yükseltilip desteklerin yine başlatılması düşünülmekte midir?"

İSTANBULKART'LARDA YAŞANAN MESELELERLE ALAKALI ÖNERGE

İBB Çekmeköy Meclis Azası Fatih Sırmacı ise başkanlık makamı tarafından yanıtlanması için İstanbulkart'larda yaşanan kasvetlerle alakalı sual önergesi verdi.

Bayilerde kart bulunmadığını ve aygıtların bir haylisinin arızalı olduğunu ifade eden Sırmacı, HES kodu eşleşmelerinde de mesele yaşandığını belirtti.

İBB'nin arızalı taşıtlar ve teknik meseleleri çözmek yerine İstanbulkart'ların üzerindeki cami ve Kız Kulesi silüetlerini kalpli ve renkli kartlarla değiştirdiğine dikkati sürükleyen Sırmacı, şunları kaydoldu:

"Bayilerde kart bulunmamasının nedeni nedir? Mobil uygulamada HES kodu eşleştirmesinin yapılamamasının sebebi nedir? Karta para yükleme istasyonlarının çoğu çalışmıyor, çalışanlarda ise uzun kuyruklar oluşuyor. Çözüm için bir çalışma tasarıyı var mı? Yeni kart çıkarılması ve HES kodu eşleştirmesi için kaç personel çalışmaktadır? İstanbul'da bulunan 1047 terminalin neden yalnızca 275'inde İstanbulkart satışı yapılmaktadır. 1047 terminalde satışı yapılan tek geçişlik biletlerin klasik geçiş fiyatlarına göre yüzde 98 daha pahalı satılması dolayısıyla mı İstanbulkart bulunamamaktadır?"