İç işleri ve ticaret kısıtlamaları konusunda uyardı... Çin'den ABD'ye sert çağrı!

İç işleri ve ticaret kısıtlamaları konusunda uyardı... Çin'den ABD'ye sert çağrı!

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD'ye çağrıda bulundu ve ticaret kısıtlamalarının kaldırılması ve iç işlerine karışmaması konusunda uyardı.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Başkan Joe Biden öncülüğündeki yeni AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ idarenine, evvelki idarenin iki ülke arasındaki ticarete ve insanlar arası etkileşime getirdiği kısıtlamaları kaldırması çağrısında bulundu.

Pekin'de tertip eden Lanting Forumu'nda konuşan Bakan Vang, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin yeni idareyle dış siyasetinde bir değerlendirme ve gözden geçirme sürecinde olduğunu hatırlattı.

Vang, "Umarız AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'deki karar vericiler vakte ayak uydurup dünyadaki eğilimleri açık şekilde görebilir, ön yargıları ve temelsiz kuşkuları bir tarafa bırakıp Çin-AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ilişkilerinin istikrarlı gelişimi için Çin siyasetini yine mantıklı bir rotaya sokabilir." diye konuştu.

Ticaret alanında Çin'in AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ şirketlerinin haklarını savunmak için her türlü önlemi almaya hazır olduğunu vurgulayan Vang, Washington idaresinin, "Çin mallarına konulan gereksiz gümrük tarifelerini ve Çin şirketleri ile araştırma ve eğitim kuruluşlarına kazançlan tek taraflı yaptırımları kaldırması ve Çin'in teknolojik gelişimini engellemeye çalışmaya bitirmesi gerektiğini" belirtti.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'nin Çin Komünist Partisinin itibarını yaralamaya yönelik teşebbüslerden kaçınması gerektiğinin vurgulayan Vang, "(AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ) Tayvan'ın bağımsızlığını müdafaa eden ayrılıkçı güçler ile iş birliği yapmaya, onların söz ve eylemlerine destek olmaya bitirmelidir. Hong Kong, Sincan ve Tibet konularında Çin'in güvenliğini ve iç işlerindeki egemenliğini yaralayacak müdahalelerde bulunmamalıdır." ifadelerini kullandı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Başkanı Joe Biden, 19 Şubat'ta Münih Güvenlik Konferansında yaptığı konuşmada, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ bağlaşıklarına "Çin ile uzun dönemli stratejik rekabete beraber hazırlanma" çağrısında bulunmuştu. Biden, konuşmasında, "Çin ile rekabet zorlu olacak. Beklentim bu ve bunu da natürel karşılıyorum zira ben AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Avrupa'nın Hint-Pasifik bölgesindeki bağlaşıklarıyla 70 senede zorluklarla kurduğu evrensel sisteme inanıyorum." diye konuşmuştu.