İçişleri Bakan Yardımcısı tek tek açıkladı! Rakam rakam Türkiye’nin sığınmacıları

İçişleri Bakan Yardımcısı tek tek açıkladı! Rakam rakam Türkiye’nin sığınmacıları

Son günlerde kesintisiz tartışma mevzusu olan muhacir meselesiyle alakalı konuşan İçişleri Bakan Destekçisi İsmail Çataklı, devletin elindeki bilgileri ayrıntılarıyla açıkladı. İşte Suriyelisinden Afganına,

5.500.690 YABANCI

Resmi rakamlara göre Türkiye’de şu an toplam 5 milyon 500 bin 690 yabancı var. Ancak bunların tamamı mülteci değil. Talebeler, Antalya’daki yerleşik İngiliz, Alman ve Ruslar, eğitim alan polisler gibi yabancılar da bu sayıya dahil.

4.082.693 MÜLTECİ

Çataklı’nın verdiği bilgilere göre Türkiye genelindeki toplam mülteci rakamı, 4 milyon 82 bin 693.

3.762.686 SURİYELİ

Mültecilerin içindeki geçici koruma altındaki Suriyeli rakamı ise 3 milyon 762 bin 686. Bu sayının 2017’den bu yana çoğalmadığını vurgulayan İsmail Çataklı, “Bu rakamın 122 bini iki yıldır pasif kayıt. Yani Türkiye’de bulunduklarına ait hiçbir işaret yok” dedi.

323.859 HUDUT DIŞI

Son 5 sene içinde 323 bin 859 kumpassız muhacirin hudut dışı edildiğini açıklayan Çataklı, 2016 senesinden bu yana 1 milyon 463 bin 272 kumpassız muhacir ve mültecinin de Türkiye’den dağıldığını söyledi.

200.950 SURİYELİYE YURTTAŞLIK

2011’den bu yana 200 bin 950 Suriyeli Türk yurttaşı yapıldı. Bunların 47 bini Türkmen. Ayrıca 17 bin Afganistan Türkü, 101 bin 995 Ahıskalı ve 6 bin 787 Uygur Türkü yurttaş oldu.

497.926 SURİYELİ DÖNDÜ

Çataklı’nın verdiği bilgilere göre 497 bin 926 Suriyelinin de güvenliği sağlanan bölgelere gönüllü geri dönüşü sağlandı.

İçişleri Bakan Yardımcısı tek tek açıkladı Rakam rakam Türkiye’nin sığınmacıları

8.000.000 MUHACİR HUDUT ÖTESİNDE

Çataklı, Türkiye’nin bir göç siyaseti olduğunu, bu sebeple İdlib, Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı bölgelerinde toplam 6 milyon, hududun İran tarafında da 2 milyon olmak üzere toplam 8 milyon muhacirin istikrarlı halde yakalandığını kaydoldu.

7 BİN AFGAN GERİ YOLLAMA MERKEZİ’NDE

Türkiye’ye müteveccih kumpassız göç dalgasında Afganlar birinci sırada. Ülke genelindeki 30 Geri Yollama Merkezi’nde şu an 80 değişik ülkeden 12 bin yabancı tebaalı var. Bunlardan 7 bini Afganistanlı, 1500’ü Suriyeli, bini ise Pakistanlı. 2022 senesinde 113 değişik tebaadan 21 bin 87 birey hudut dışı edildi. Hudut dışı edilenler arasında 9 bin 654 ile Afganistan ilk, 4 bin 206 ile Pakistan ikinci sırada yer alıyor.

'AD AD SAYARIZ'

Son aylarda resmi sayıları haysiyetsizleştirmeye dönük bir kampanya ile karşı karşıya olduklarını söyleyen Çataklı, “Türkiye’de kaç kumpaslı muhacir var, kaç ikamet izinli var veya kaç kumpassız muhacir tutulmuş, sistem bunu otomatik olarak hesaplar ve kusursuz biçimde bize gösterir. Kimse kusura bakmasın, elinde böyle bir sistem olmayan birisinin ister parti başkanı olsun, ister milletvekili, ister tıp profesörü olsun, Türkiye’deki muhacir rakamıyla alakalı verdiği bilgi, hayal mahsulüdür. Biz yönet olarak ‘Türkiye’de şu kadar muhacir var’ dediğimizde bunları ad ad sayabiliriz” dedi.

'GÖÇ SİYASETİ OLAN Türkiye Elektrik Kurumu ÜLKE TÜRKİYE'

İçişleri Bakan Destekçisi ve Bakanlık sözcüsü İsmail Çataklı, “Göç alanında Avrupa Birliği dahil dünyada dört başı mamur bütüncül göç siyaseti olan türkiye elektrik kurumu ülke Türkiye’dir” dedi. Çataklı, Hürriyet’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

KAYNAĞINDA DURDURUYORUZ

“AB dahil göç siyasetini hukuka ve beşeri kıymetlere uygun olarak idareyebilen türkiye elektrik kurumu ülke Türkiye’dir. Göçü kaynağında durdurmaya müteveccih gayret gösteren türkiye elektrik kurumu ülke de Türkiye’dir. Afganistan’dan Yemen’e kadar. Dünyanın en meseleli coğrafyasında bulunmasına karşın hudutlarında en üst düzey temkin alan ülkeyiz. Tüm Avrupa Birliği ülkelerinin yolladığı rakamdan daha fazla muhaciri geri yollayan bir ülkeyiz.

GÖNÜLLÜ, TEHLİKESİZ İFTİHARLI DÖNÜŞ

Aldığı ihtiyatlarla 2.5 milyon kumpassız muhaciri hudutlarında yasaklayabilen, hudutlarının ötesinde aldığı ihtiyatlar ve yürüttüğü siyasetlerle 8 milyon olası muhaciri hudutlarının ötesinde yakalayabilen türkiye elektrik kurumu ülke yeniden Türkiye’dir. 497 bin Suriyeliyi gönüllü, tehlikesiz, iftiharlı biçimde geri yollayabilen bir ülkeyiz. Son 5 senede Türkiye’deki Suriyeli rakamı çoğalmamakta, yatay bir seyir izlemektedir. Ayrıca 2019 senesinden bu yana İstanbul’u yeni mülteci kaydına kapattık, asayiş vakalarına karışan 20 bine yakın Suriyeli’yi hudut dışı ettik. Yasadışı yollardan Türkiye’ye giren, ardından tutulan 320 binin üzerinde muhaciri de ülkelerine gönderdik. Suriyelilerin dönüş yapacağı bölgelerde eriştirme ve altyapı çalışmaları da yürütülüyor. Bu kapsamda bugüne kadar 132 km asfalt yol imali, 73 bin 614 ton asfalt yama, 813 bin 96 metre kare kilit taşı ve 253 bin 848 metre bordür taşı imali gibi alt yapı iyileştirme çalışmaları yapıldı. Ayrıca bölgeye su, elektrik, telefon, internet talebi ile paklik, alt yapı geliştirme hizmetleri de verilmeye devam ediliyor. İskan çalışmalarında ise bölgedeki gereksinim sahibi insanların mesken problemlerinin çözümü için 51 bin 860 sosyal ev inşa edilirken, 44 bin 853 aile bu evlere yerleştirildi. Projelendirilen 63 bin 167 evin inşa çalışmaları devam ediyor. Bölgede yapılacak yeni evlerle beraber 1 milyonun üzerinde Suriyeli’nin gönüllü geri dönüşü sağlanacak.”

192 ÜLKEDEN 1.4 MİLYON KUMPASLI MUHACİR

Bakan Destekçisi Çataklı, 1 milyon 417 bin 997 kişinin Türkiye’de ikamet eden kumpaslı muhacirler olduğunu kaydolarak şu bilgileri verdi:

ALMAN DA VAR RUS VE İNGİLİZ DE

“Gerçek manipülasyonun biri bu ikamet izinliler üzerinden dönmektedir. 1.4 milyon insanı da sanki ülkemize mülteci olarak gelmiş Suriye ve Afgan tebaalılar olarak göstermeye çalışıyorlar. Oysa bu sayı, ülkemizde resmi ikamet izinli olarak bulunan tam yabancıları kapsamaktadır.

Bu rakamın içinde Türkiye’de çalışan bir Alman yurttaş da var, emekliliklerinde Ege ve Akdeniz’e yerleşmiş İngilizler de var, konsolosluk çalışanları var, talebeler var, mesela polislik eğitimi için gelmiş başka ülke polisleri var. Uzun senelerdir bu ülkede ticaret yapanlar var, yatırım sahipleri olan var. Bunların 129 bin 142 şahsı talebe, 94 bin 560 bireyi de aile izniyle kalanlardır. Toplam 192 ülkeden, ikamet izniyle kalan insan var. Mesela 79 bin Rus, 19 bin Çinli, 16 bin İngiliz, 14 bin Alman, 12 bin Amerikalı, liste böyle uzayıp gidiyor; toplam 192 ülkeden ikamet izniyle ülkemizde bulunan insan var. Oysa bu işin manipülasyonunu yapanlar 1.4 milyon kumpaslı muhaciri de katıyorlar, sanki onlar da bu göç dalgasıyla gelmiş gibi; sonra bunun üzerine de hayali yuvarlamalar yapıyorlar, ‘şu kadar da firari vardır şu kadar da Afgan vardır’ diye.”