İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmai Çataklı'dan o görüntüler hakkında açıklama

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmai Çataklı'dan o görüntüler hakkında açıklama

İçişleri Bakan Takviyecisi ve Bakanlık Sözcüsü İsmai Çataklı, son yarıyılda Afganistan'da yaşanan büyümeler üzerinden kumpassız muhacirlerin kalabalık gruplar halinde hakimiyetsiz şekilde hudutlardan…

Çataklı, yaptığı yazılı açıklamada, Afganistan'daki büyümeler neticeyi Afgan tebaalı bireylerin İran üzerinden hakimiyetsiz şekilde ve geniş kitleler halinde Türkiye'ye giriş yaptığı yorumlarıyla çekim yerleri ve tarihlerine ait rastgele bir bilgi verilmeyen muhtelif videoların dolaşıma sokulduğunu belirtti.

Mevzubahisi videoların bir kısmının İran içlerinden, bir kısmının İran-Afganistan hududundan, bir kısmının da Afganistan-Tacikistan hududundan olduğunun görüldüğüne işaret eden Çataklı, bu videolarla, hudut güvenliğinin olmadığına ve kumpassız muhacirlerin Türkiye içerisinde istedikleri biçimde gezebildiklerine dair kamuoyunda yosunu oluşturulmaya çalışıldığına dikkati çekti.

Çataklı, kumpassız göçü kaynağında önlemeye müteveccih beynelmilel mekanizmalarının kuvvetlendirilmesinden, hudut güvenlik önlemlerinin çoğaldırılmasına, kumpassız göçün aktif ve kapsamlı siyasetlerle idarenmesinden, hudut dışı ve geri yollama kapasitelerinin yükseltilmesine kadar alakalı tüm müesseselerle iş birliği istikametinde çalışmaların yetersizsiz biçimde yürütüldüğünü ifade etti.

Bu kapsamda yapılanlara müteveccih bilgiler paylaşan Çataklı, İran ve Irak hudutlarında, 54 kmlik Iğdır-İran hududunun tamamı, 84 kmlik Ağrı-İran hududunun 82 kmsi ve 121 kmlik Hakkari-İran hududunun 13 kmsinde olmak üzere toplam 149 kmlik kısımda güvenlik duvarı ve devriye yolu çalışmalarının bitirildiğini aktardı.

Hakkari-İran hudut hattının 30 kmlik kısmında güvenlik duvarı ve devriye yolu inşa çalışmalarının sürdüğünü belirten Çataklı, Van-İran hudut hattının ilk etabı olarak 63 kmlik kısımda güvenlik duvarı ve devriye yolu üretim çalışmalarına 2021'de başlandığını vurguladı.

"ELEKTRO-OPTİK KULELERİNİN ÖRÜLÜMÜ YÜZDE 90 ORANINDA BİTİRİLMİŞTİR"

Iğdır-İran hududunun tamamında ve Ağrı-İran hududunun 25 kmlik kısmında hudut aydınlatma çalışmalarının bitirildiğini andırdıran Çataklı, şunları kaydoldu:

"Ülkemizin doğu hudutlarında 141 gözetleme ve 109 haberleşme kulesi, 85 komuta hakimiyet merkezi ve 329 adet kablosuz sensör seti kurulması öngörülen 108 milyon avro bütçeli Elektro-Optik Kule Projesi kapsamında 560 kmlik İran hududunda kurulacak gözetleme ve haberleşme kuleleri ile komuta hakimiyet merkezleri sayesinde kesintisiz ve aktif gözetleme olanağı elde edilecektir. Bu çerçevede İran ve Irak hududumuzdaki sınır birliklerinin istifade edeceği Elektro-Optik Kulelerinin örülümü yüzde 90 oranında bitirilmiştir. Proje bitirildiğinde terör, yasa dışı geçiş, firaricilik gibi hudut aşan kabahatlerin önüne geçilecektir."

İsmail Çataklı, son yarıyılda muhacir firariciliğiyle çaba kapsamında yaptırımları artıran yeni meşru tertip etmelerin uygulamaya konulduğunu belirtti.

Güvenlik duvarı, aydınlatma, gözetleme ve idrak edici gibi tüm hudut fiziki güvenlik önlemlerinin tamamı bitene kadar sınır birliklerinin arzları istikametinde valiliklerin koordinasyonunda her türlü geçici temkinin alınmasının sağlandığını ve sağlanacağını ifade eden Çataklı, kolluk birimlerince yapılan yol hakimiyetlerinin artırıldığını dile getirdi.

İçişleri Bakan Takviyecisi Çataklı, açıklamasına şöyle devam etti:

"Hudut hattı gerisinde zorunlu güvenlik önlemlerinin artırılması emeliyle Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Van şehrine 35 özel harekat timi görevlendirilmiştir. Gereksinim dinlenen şehirlere göç yönetimizce personel desteği yapılmıştır. Van-İran hududunda devam eden hudut fiziki güvenlik önlemlerinin güvenliğinin kuruluşu ile terör ve kumpassız göçle çaba emeliyle Van Valiliğince 500 güvenlik korucusu hudut hattına sevk edilmektedir. Jandarma ve emniyet personeli tarafından hudut hattı gerisindeki devriye faaliyetlerine ağırlık verilecek ve bu emelle İHA'lar başta olmak üzere havadan keşif/gözetleme çalışmaları da sürdürülmektedir."

Çataklı, 2015'te 1740 olan geri yollama merkezi kapasitesinin, yeni geri yollama merkezlerinin açılması ile 16 bine yükseltildiğini, bununla beraber 6 şehirde geri yollama merkezi üretiminin bitirilmek üzere olduğunu, bunların sene içinde hizmete sunulacağını açıkladı.

Van Gölü'nde konuşlandırılması kararlaştırılan Sahil Güvenlik Komutanlığınca bölgede kuruluş çalışmalarının bir an evvel bitirilerek, tekne, bot gibi yüzer unsurlarla yapılabilecek insan/muhacir firariciliği de dahil her türlü yasa dışı faaliyete karşı aktif önlemlerin yaşama geçirileceğine dikkati sürükleyen Çataklı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakan destekçileri ve bakanlık birim amirlerinin hudut şehirlerine muhtelif ziyaretler yaparak, önlemleri yerinde araştırdığını ve istişare buluşmaları yapıldığını anımsattı.

Çataklı, Bakan Soylu'nun başkanlığında 1 Mayıs'ta Ağrı'da, 24 Haziran'da Muş'ta, 4 Temmuz'da Bitlis'te Güvenlik Buluşması yapıldığını, 27 Haziran'da Van-İran hududunda analizde bulunulduğunu andırdırdı.

"KUMPASSIZ GÖÇLE ÇABAMIZ SÜREKLİ DEVAM ETTİR"

Başta Ulusal Korunma Bakanlığı olmak üzere Etraf ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve alakalı tüm müessese ve kuruluşlarla bütün bir iş birliği içerisinde çalışmaların yürütüldüğüne değinen Çataklı, şu bilgileri paylaştı:

"Tekraren ifade etmek isteriz ki kumpassız göçle çabamız sürekli devam ettir. Hudutlarımızda tutmalar da olmaktadır. Nitekim 2016 senesinde 174 bin 466, 2017 senesinde 175 bin 752, 2018 senesinde 268 bin 3, 2019 senesinde 454 bin 662, 2020 senesinde 122 bin 302 ve 2021 senesinde 62 bin 687 kumpassız muhacir tutulmuştur. Ancak son yarıyılda Afganistan'da yaşanan büyümeler üzerinden kumpassız muhacirlerin kalabalık gruplar halinde hakimiyetsiz şekilde hudutlarımızdan girdiği iddiasına müteveccih görüntüler ülkemiz hudutlarından olmayıp hakikati yansıtmamaktadır. Birtakım etraflarca maksatlı olarak provokasyon içerikli videolar yoluyla kamuoyunda oluşturulmak istenen algının aksine tam birimlerimiz tarafından kumpassız göçün önlenmesi emeliyle tüm olanak ve yetenekler kullanılmak suretiyle zorunlu ihtiyatlar had safhada alınmaktadır."