İçişleri Bakanı Soylu'dan flaş açıklamalar! 'Maalesef dünyadan haberleri yok' deyip rakamları açıkladı

İçişleri Bakanı Soylu'dan flaş açıklamalar! 'Maalesef dünyadan haberleri yok' deyip rakamları açıkladı

İçişleri Bakanı Soylu, Bir Aradayız İdlib'in Yanındayız projesinin Memur-Sen Genel Merkezi'nde tertip edilen tanıtım buluşmasında konuştu. Bakan Soylu, 'İkinci bir göç dalgası elbette kapımızın…

İşte Bakan Soylu'nun açıklamasından satır başları:

Çevremizdeki coğrafya ateş çemberi. Ya biz olmasaydık. Ya böyle bir imtihanla karşı karşıya kalmamış olsaydık. Ya kameraların önünde vicdanımızın bize mecburi ettiği hiçbir değerlendirmenin içinde bulunmadan yaşıyor ve gidiyor olsaydık...İdlib'e her gittiğim de oturduğum her sofrayı denetliyorum. ''Allah'ım bize bunları verdin de çocuklar ne yapıyor'' diye. Az bir sayıdan bahsetmiyoruz. Bu bölgede 3 milyon 700 bin insan var. Şayet Cumhurbaşkanımız Erdoğan Batı'nın kayığına binseydi Allah muhafaza onların öneri ettiklerine uysaydık bu dünyamız da ahiretimiz de perişan olurdu.

Allah ondan razı olsun. Bir surat akı siyaset geliştirdi Türkiye oradaki beşerilik, oradaki elini uzatma ve inşa ettikleriyle. Biz böyle bir halkın evlatlarıyız. Türkiye'nin Suriye'nin iç savaşının başından beri sürdürdüğü siyasetin esasında inancımız ve uygarlığımızın bize bahşettiği bedeller uyuyor. İdlib sorunu bu bize çerçeveleyen göç vakasının çok ötesinde felaket, insanlık dramı ve risk barındırmaktadır.

'NE YAZIK Kİ DÜNYADAN HABERLERİ YOK'

İdlib'in tamamında savaş evveli 1.5 milyon insan yaşıyordu, bugün bu sayı 3 milyon 800 bin ortamında. 2020 Mart başına kadar 3 ayda 960 bin insan savaş suratından güçle yerlerinden edilmiştir. 2020 Mart ayı başında duyuru edilen mütareke sonrası az bir kısmı geri döndü. Şu an bir milyon 250 bin yalnızca kamplardaki çadırlarda hayat gayreti vermektedir.

İkinci bir göç dalgası elbette kapımızın önündedir. Ne Yazık Ki dünyadan haberleri yok. Size şöyle bir sayı vereyim. Bu bölgede 3.8 milyon insan var. Azez, Mare, Cerablus, El Bab'da 1.5 milyon insan var. Size 2.5 milyon daha getiriyorum İran - Türkiye hududunda Afganistan'da... Hemen hududumuzun yanı başında alt yukarıya 7 milyonluk göç baskısı ile karşı karşıyayız. Ve bunu Türkiye içerde 5 milyon...

Bu gayreti sonuna kadar yapma mevzusunda kararlılığımızdan hiçbir santim, milim geri durma mevzubahisi değildir. Bunu yarıyıl yarıyıl söylerim, bugün de söyleyeceğim. Yarını tasarlayanlar değil, gün bugündür. Biz bugün eforlu bir biçimde ayakta kalırsak o deklarasyonu yayınlayanların usundan Doğu Akdeniz geçmemiştir, cesaret dahi etmezler. Bir taraftan şuralara gidip o insanlara elini uzatıp siz bizim kardeşimizsiniz deyip onlarla hiçbir hesabın ve kitabın içerisinde olmadan birbirini sarmalamak bunların uslarından dahi geçmez, hiç geçmemiştir. Zira efendilerinin hiçbir zaman öyle bir stili olmamıştır. Efendileri sömürmüşlerdir.

'BU ÜLKENİN YAPACAĞI ÇOK İŞ VAR'

Biz filhakika bugünü eforlu bir biçimde aşarsak gelecek jenerasyonlarımıza çok eforlu bir Türkiye vazgeçeriz. Ortadoğu'nun gidişatı ortada. Ellerine düşürdükleri zaman Balkanlar'da neler yaptıkları ortada. Saflarımızı daha çok sıklaştırmamız gerekli. daha eforlu olmamız gerekli. Hıyanet gördünüz, darbe, terör, gecelik yüzde 8 binlik faizler gördünüz, bir günde 10 bin şahsın işten çıkarıldığı zaman dilimlerini gördünüz. Amerika Birleşik Devletlerinden bize parmak sallayanları, bedellerimize istikamet vermeye çalışanları gördünüz. Bu jenerasyon gördü. Bizden sonraki jenerasyon bunu görmeyebilir. Tam tehlikeleri alarak gelecek jenerasyonlarımıza bunları bir daha göstermeyecek Türkiye vazgeçmektir. Bizden sonraki jenerasyon bu sizin yaşadığınız deneyimleri hayatasın zati. Bu risklerin farkında olmadan başka bir işin içine düşebilir.

Bu ülkenin yapacağı çok iş var. Bunu beraber yapmakla mükellefiz. Değil darbe yapmaya kalkmak bunu aklından geçirenlere dahi tarihin en büyük cezasını vermezsek bu ulus bize 'sizden bir şey olmaz' desin. Bu tip düşüncelere karşı tüm halkımız ve herkes sıfır hoşgörülü olmalıdır. Her türlü rekabeti yapalım. Her darbe bu ülkeye büyük maliyetler getirmiştir. Darbelerin getirdiği verilen tavizlerin oluşturduğu kamburlarla gelişiyoruz. Gelecek jenerasyonlar kaygı etmesin, onlara kambur vazgeçmeyeceğiz, dümdüz yollar vazgeçeceğiz.

Sayın Cumhurbaşkanımız yeniden liderliğini göstererek siz bunu 50 bin yaparsınız dedi. Biz de soluğu Sivil Toplum Kuruluşularda aldık. Dedik ki '50 bine çıktı'. Hepsiyle üzerimizdeki yükü hisseleştik. 50 bin erişilebilir bir amaçtı. Şu andaki sayı 60 bini aştı. 30 binden fazla briket konut bitirildi. Öbürlerinin altyapı çalışmaları, tabanının makûs olduğunu öğreniyoruz. 35 bin bitirilen konuta 21 bin 615 aile yerleşti. Kalanların meskeni de devam ediyor. Bu konutlar İdlib'in 128 bölgesinde çalışmalar devam ediyor.

'KOMŞUMUZDA GÖZYAŞI VAR... ALDIRIŞSIZLIK BİZE YAKIŞMAZ'

Komşumuz açken tok uyumak bize yakışmaz. Komşumuzda gözyaşı var. Aldırışsızlık bize yakışmaz. İdlib'deki bu büyük kasvet için olanağı olanların katkılarını bekliyoruz. Bangladeş'teki 1500'e yakın konut ve hastane yandı. Cumhurbaşkanımız direktifiyle AFAD, Bakanlıklar sahra sağlık kurumu ile intikal ettiler. Orada Sahra sağlık kurumu kurdular ve hizmete başladılar. Yanan konutların yapılması için tasarılamaları yaptılar. Allahın İzniyle hemen de başlıyoruz.