İçişleri Bakanlığı "tam kapanma" dönemine ilişkin merak edilen soruları yanıtladı

İçişleri Bakanlığı "tam kapanma" dönemine ilişkin merak edilen soruları yanıtladı

İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüsle Kovid-19 çaba kapsamında 29 Nisan'da başlayıp 17 Mayıs'a kadar devam edecek "bütün kapanma" sürecine ait yayımlanan genelge mevzusunda sıkça sorulan…

Bakanlığın internet sitesindeki cevaplara göre, 29 Nisan Perşembe günü 19.00'dan itibaren her türlü taşıtla yapılacak şehirlerarası seyahatler, gerekli hallerin varlığı halinde seyahat izin heyetlerinden izin alınması koşuluyla yapılabilecek.

Bu güzergahta, muafiyet sebebi ve buna bağlı olarak zaman ve rotayla hudutlu genel kaliteyi bulunmayan caddeye çıkma kısıtlamasından muaf bireylerin yapacakları şehirlerarası seyahatler de izne tabi olacak.

Bütün kapanma kararı evvelinde alınan otobüs biletlerinde, kısıtlamanın başlamasından sonraya denk gelen seyahatler için gerekli hallerin varlığının olup olmadığına bağlı olarak seyahat izni alınması gerekecek. Ayrıcalık olarak bütün kapanma kararından evvel alınan biletlerle 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 24.00'e kadar 19.00-24.00 arasına müteveccih ayrıcalık getirilecek biçimde seferine başlayacak otobüs yolculukları için seyahat izin dokümanı istenilmeyecek.

YURT DIŞI SEYAHATLERLE ALAKALI BİR KISITLAMA YOK

Yurt dışı seyahatlerle alakalı rastgele bir kısıtlama veya hudutlandırma bulunmuyor. Yurt dışı iletişimli uçakla seyahat edecek yolculardan yurt dışı uçuşlarını belgelemek kaydıyla, yurt içi aktarma uçuşları ile ikametlerine büyü ve gidişlerini sağlayacakları özel taşıt, otobüs, tren vb. erişim vasıtalarıyla yapacakları yolculuklarda, seyahat izin dokümanı istenmeyecek.

İkamet edilen vilayetle çalışılan vilayetin farklı olduğu ve işe büyü gidişin kumpaslı biçimde günlük yapıldığı İstanbul-Gebze, İstanbul-Çorlu/Çerkezköy, İstanbul/Yalova, İzmir-Manisa, Kütahya-Uşak ve eşi hudut/komşu şehirlerde, şehir hıfzıssıhha heyetlerinin bu mevzuda alacakları kararlar yönünde emekçi servisleri ile yapılan yolcu taşımacılığı şehirlerarası seyahat iznine tabi olmaksızın yapılabilecek.

Şehir göç yöneti müdürlüklerinden ikamet izni buluşması bulunan yabancılar, buluşma tarihini gösterir e-ikamet müracaat/kayıt formu İstanbul ve Ankara'da ayrıca buluşma tarihini gösterir SMS/mail bilgisi ve pasaport ya da pasaport yerine geçen seyahat dokümanıyla kısıtlamaya tabi olmaksızın buluşmalarına katılabilecek. Bu muafiyet, ikamet izni buluşmasının zamanı ve şehir göç yöneti müdürlüğü ile ikamet arasındaki rotayla hudutlu olacak.

VAKIF VE DERNEKLER DESTEK FAALİYETLERİNİ SÜRDÜRECEK

Vakıf ve derneklerle Vefa Sosyal Destek Grupları koordinesinde yapılan destek faaliyetleri ramazan süresince devam edebilecek. Vakıf ve dernekler bu emelle yapacakları müracaatlarda faaliyetin kapsamı ve katılacak gönüllülerin bilgilerini valilik ve kaymakamlıklara bildirecek.

Yapılacak değerlendirme ile koşulları taşıdığı tanımlanan vakıf/dernek misyonluları, müracaat yapılan yer ve destek faaliyetleriyle hudutlu olmak kaydıyla caddeye çıkma kısıtlamasından muaf yakalanacak.

Beslenme ve paklik lüzumlarını yerine getiremeyen ileri yaş grubundaki bireylerle ağır hastalara takviyeci olan bakıcı ve refakatçiler, bakıma yoksul bireyin sıhhat raporunu takdim etmek ve muafiyet sebebine bağlı olarak zaman ve rotayla hudutlu olacak biçimde caddeye çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

ANNELER GÜNÜ'NDE ÇİÇEKÇİLER KONUTLARA SERVİS YAPABİLECEK

Çiçek satışı yapan iş yerleri, Anneler Günü sebebiyle 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sarih olabilecek ve yurttaşlar ikametlerine en yakın çiçekçiye giderek alışveriş yapabilecek. Çiçek satışı yapan iş yerleri bu tarihlerde, 10.00-24.00 arasında biçiminde de hizmet verebilecek.

Havalimanı, gar, liman, terminal gibi yerlerde bulunan iş yerleri, kendi sektörleri için tanımlanan genel kaidelere tabi olacak. Bu kapsamda belli şartlara ve müddetlere tabi olarak sarih olabilecek yeme-içme ve market gibi yerler, tanımlanan zaman ve şartlara uymak kaydıyla sarih olabilecek, değişik iş yerleri ise kapalı olacak.

SGK prim borçlarının 2'nci taksit ödemelerinin son tarihi olması sebebiyle 30 Nisan 2021 Cuma günü SGK prim borcunu ödemek isteyen patron, esnaf ve değişik sigortalılar gidişatlarını belgelemek ve SGK müdürlüğü rotasında kalmak kaydıyla caddeye çıkma kısıtlamasında muaf yakalanacak.