İçişleri Bakanlığı'ndan Ekrem İmamoğlu açıklaması

İçişleri Bakanlığı'ndan Ekrem İmamoğlu açıklaması

İçişleri Bakanlığı'ndan İstanbul Megakent Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma açıldığı ve ifadesinin istendiği biçimindeki haberlerle alakalı açıklama yaptı.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''4 Mayıs 2021 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nde 'İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Fatih Sultan Mehmet Türbesi'nde elleri arkadan bağlanmış biçimde yürümesinin İçişleri Bakanlığı'nı harekete geçirdiği, elleri artta dolaştığı için hakkında soruşturma açıldığı ve Mülkiye Müfettişi tarafından ifadesinin istendiği' biçiminde özetlenebilecek haberin yer alması üzerine alttaki açıklamanın yapılmasına gerek dinlenmiştir.

Kayıtlarımızın muayenesinde; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na 'İstanbul Megakent Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun vazifesinden uzaklaştırılan HDP’li Belediye Başkanlarını ziyaret ederek kabahatliyi methettiği, ziyaret ettiği belediye başkanlarının ve anılan partinin teröre olan takviyelerini desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye hürmetsizlik yaptığı' iddialarını kapsayan şikayette bulunulduğu, Başsavcılık tarafından da 10/09/2020 tarihli yazıyla İçişleri Bakanlığı'ndan harekât yapılmasının arz edildiği,

Başsavcılığın arzı üzerine 4483 rakamlı Memurlar ve Değişik Kamu Vazifelilerinin Suçlanması Hakkında Kanun gereğince Bakanlık makamının 24/01/2021 tarihli onayı üzerine Mülkiye Müfettişi görevlendirildiği, müfettiş tarafından da 28 Nisan 2021 tarihinde ifade arzında bulunulduğu, ifadenin henüz müfettişe erişmediği anlaşılmıştır.

Bahse mevzu haberde yer aldığının aksine, Bakanlığımızca yapılan harekât bir soruşturma olmayıp, Cumhuriyet Başsavcılığının arzı üzerine başlatılmış bir ön tahlil kalitesindedir. Ön tahlil ise, 4483 rakamlı Memurlar ve Değişik Kamu Vazifelilerinin Suçlanması Hakkında Kanun gereğince yürütülmekte ve iddianın Savcılıkça soruşturulmasını gerektirecek kalitede olup olmadığını ortaya koymayı hedeflemektedir. Ön tahlil neticesinde Savcılıkça soruşturma açılmasını gerektirecek yeterlilikte ispat elde edilmesi vaziyetinde yetkili makam tarafından soruşturma izni verilmekte, değişik gidişatta ise verilmemektedir.

4483 rakamlı Kanunun 6'ncı maddesi gereğince; ön tahlil sürecinin bitirilebilmesi için, hakkında tahlil yapılan memur veya değişik kamu vazifelisinin ifadesinin alınması gerekliliği bulunmaktadır. İfade arz edilmesi, kamu misyonlusu hakkında kesinlikle soruşturma izni verileceği anlamına gelmeyip, korunma yapabilmesi için kendisine legal olarak tanınmış bir hak olduğundan müfettiş tarafından bitirilmesi gerekli olan rutin bir operasyondur.

Cumhuriyet Başsavcılığı'nın arzı üzerine başlatılan bu ön tahlil sürecinde de değişik vazifeliler gibi, İstanbul Megakent Belediye Başkanı'ndan da ifade arz edilmiştir. İfadenin gelmesini müteakip, müfettişçe “soruşturma izni verilmesi” veya “verilmemesi” kanısıyla ön tahlil raporu tertip edilecek, yetkili merci tarafından bahse mevzu kararlardan biri verilerek, ile de süreç bitirilmiş olacaktır.''

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'NDAN İMAMOĞLU'NA SORUŞTURMA AÇIKLAMASI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da İmamoğlu'na soruşturma açıldığı iddialarıyla alakalı açıklama yaptı. Açıklamada, "Bazı basın yayın kuruluşlarında İstanbul Megakent Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma başlatıldığını kapsayan haber ve paylaşımlarla alakalı olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi emeliyle basın açıklaması yapılması gereği hasıl olmuştur" denildi.

Açıklamada, "Cumhuriyet Başsavcılıklarının elektronik posta adresleri ve Cumhurbaşkanlığı İrtibat Merkezi CİMER üzerinden erişen, İstanbul Megakent Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 'Fatih Sultan Mehmet Han Türbesini ziyareti sırasında hürmetsizlik yaptığına ve HDP Belediye Başkanlarını ziyaret ederek vazifesini makûsa kullandığına' müteveccih ihbarlar kayda alınmıştır. Akabinde alakalının kamu misyonlusu olması sebebiyle legal lüzumluluk gereğince 4483 rakamlı Memurlar ve Değişik Kamu Vazifelilerinin Suçlanması Hakkındaki Kanun İçişleri Bakanlığı'ndan soruşturma açılması için izin istenmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından İstanbul Megakent Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında bahse mevzu ihbarlarla alakalı olarak yürütülen rastgele bir soruşturma bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan tahlil sonucunda soruşturma izni verilmesi halinde Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından lüzumlu değerlendirmenin yapılacağı hususu kamuoyuna hürmetle duyurulur" bilgileri yer aldı.