İdam mahkumlarından şoke eden istek: Bizi kurşuna dizin

İdam mahkumlarından şoke eden istek: Bizi kurşuna dizin

Amerika Birleşik Devletleri, dünya genelinde idam cezasının uygulanmaya devam ettiği az rakamda ülkeden biri. Ülkede özellikle Donald Trump'ın başkanlığının son günlerinde idam haberleriyle gündem çalkalanıyordu.

Dünyada idam cezasının uygulanmasına devam eden hatta geçtiğimiz aylarda koronavirüs hastası bir mahkumun infazını dahi asıllaştırarak büyük tepki toplayan Amerika Birleşik Devletlerinde idam cezası bir defa daha gündemde. Ancak bu defa manşetlere taşınan vaziyet bir hayli gizeme dışı ve bizzat idam mahkumlarının kendileri tarafından ortaya atılmış vaziyette.

Oklahoma eyaletinde idam edilmeyi bekleyen iki mahkum infazlarının zehirli iğne yoluyla asıllaştırılmasını istemedikleri belirten bir müracaatta bulundular. Oklahoma eyaleti 2014 ve 2015 senelerinde, daha evvel bu yolla asıllaştırılan infazlarda yaşanan meseleler sebebiyle idam cezalarının uygulanmasını askıya almıştı.

Insider'ın eriştiği duruşma kayıtlarına göre idam cezalarının infazını bekleyen iki mahkum yetkililere zehirli iğne yerine mermiye dizilerek idam edilmek istediklerini bildirdi.

Gözden Kaçmasınİtirazlar fayda etmedi... ABDde koronavirüs hastası mahkum idam edildiİtirazlar fayda etmedi... Amerika Birleşik Devletlerinde koronavirüs hastası mahkum idam edildi! Haberi Görüntüle

Donald Grant ve Gilbert Postelle ismindeki mahkumlar yargıçtan idam cezalarının infazına ihtiyati ihtiyat kararı koymasını istedi. İki mahkum bunu, 28 Şubat'ta yapılacak ve üç ilacın karışımıyla asıllaştırılan zehirli iğne yoluyla idam cezasının anayasal gidişatını denetleyecek ve karar verecek duruşmaya kadar beklemek istedikleri için yaptı.

İdam mahkumlarından şoke eden istek: Bizi kurşuna dizin Oklahoma Eyalet Hapishanesi'ndeki zehirli iğne idam odası

Postelle'in infazı 17 Şubat'ta, Grant'ınki de 27 Ocak'ta hakikatleşecek. İki mahkum bu vaziyette zehirli iğne dışındaki bir infaz usulü seçmek vaziyette.  Grant ve Postelle'in tercihi ise herkesi afallamışa çevirecek türden: Mermiye dizilme!

İdam mahkumlarının mermiye dizilmek istemesinin nedeni ise vefatlarının daha tez ve acısız olmasını istemeleri. Avukat Jim Stronski, dominanta bu isteği bildirirken "Bunu izlemenin çok vahim olacağını öğreniyorum ama hepimiz çok daha tez bir vefat olacağı mevzusunda hemfikiriz." laflarını kullandı.

Gözden KaçmasınABDde 68 yıl sonra ilk defa bir kadın mahkum idam edilecekAmerika Birleşik Devletlerinde 68 sene sonra ilk kere bir kadın mahkum idam edilecekHaberi Görüntüle

İdamı bekleyen mahkumlardan Grant, 2001 senesinde reelleşen bir soygunda iki otel çalışanını öldürmekten kabahatli bulunmuştu. Avukatı vaka sırasında us sıhhatinin yerinde olmadığını iddia etse de duruşma idam kararını onayladı.

Öbür mahkum Postelle ise 2005 senesinde henüz 19 yaşındayken babası ve abiyi de dahil olmak üzere dört bireyi öldürmüştü. Onun avukatı da müvekkilinin uyuşturucu madde tesiri altındayken cinayet işlediğini ve hapsedildikten sonra apayrı bir insan haline geldiğini iddia etmişti.

İdam mahkumlarından şoke eden istek: Bizi kurşuna dizin İnfaz edilmeyi bekleyen Donald Grant solda ve Gilbert Postelle sağda

Oklahoma'da zehirli iğne yoluyla infazı asıllaştırılan John Marion Grant ismindeki bir mahkum harekât sırasında kasılmalar yaşamış ve kusmuş, 15 dakika süresince acı içinde kıvranan adam harekât bittikten 6 dakika sonra can vermişti.

Bunun üzerine zati legal olarak denetlenen zehirli iğne usulü 2014 ve 2015 senelerinden sonra 6 senelik bir yarıyıl için askıya alınmıştı.