İdari izin yıllık izinden düşülür mü? Uzmanlar yanıtladı

İdari izin yıllık izinden düşülür mü? Uzmanlar yanıtladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olacağını açıkladı. “Yönetimsel izin senelik izinden düşülür mü?” suali en çok arananlar arasında yer aldı. Yönetimsel tatil ve resmi tatil…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün asıllaştırılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Buluşmasının ardından basın buluşması tertip etti. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan Kabine Buluşması'nın ardından ulusa sesleniş konuşmasında, Kurban Bayramı tatili ile alakalı olarak "Bayram arifesi olan pazartesi günü yarım gün, bayramın ilk gününden son gününe kadar olan salıdan cumaya kadar ise bütün gün tatildir. Yaptığımız istişarede pazartesi günkü yarım günü yönetimsel tatil olarak tanımlama kararı aldık. Böylece yurttaşlarımız fiilen 16 Temmuz Cuma akşamından 26 Temmuz Pazartesi sabahına kadar sürecek bir tatile kavuşmuş oluyorlar. 15 Temmuz zati malum bizim FETÖ terör hareketi nedeniyle o günü tatil olarak duyuru etmiştik. O gün haysiyetiyle başlıyoruz. Süreç bu biçimde devam ederken 16’sında herkes mesaisinde olabilecek. Bu kararın yurttaşlarımız için hayırlı olmasını diliyorum" biçiminde değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması sonrası kamu sektörü ve özel sektör çalışanları bayram tatili tasarılarını netleştirmeye başlarken; çalışanlar, yönetimsel izin senelik izinden düşülür mü? Fazla mesai fiyatlandırması nasıl hesaplanıyor? Yönetimsel izinlerin yargısal süreç açısından vakitlere tesiri nedir? gibi suallere cevap aradı. Avukat Arabulucu Ayşin Sincar ve Avukat Fırat Epözdemir bu sualleri hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

Resmi tatil ve yönetimsel tatil ne anlama kazanç, arasındaki farklar nelerdir?

İdari izin yıllık izinden düşülür mü Uzmanlar yanıtladı

Avukat Ayşin Sincar: Resmi tatil kamu ve özel sektörde çalışan tüm çalışanları kapsar. Resmi tatilin uygulanması kanunla tanımlanmıştır ve uygulanmaması halinde cezai yaptırımlar mevzubahisidir.

Özel sektörde resmi tatilde patronlar tarafından güçle çalıştırılmak haklı nedenle iş akdi feshi nedenidir ve yapılan çalışmalar 1’e 2 fiyat olarak hesaplanır. Başka Bir Deyişle günlük fiyat 50 TL ise 100 TL olarak ödenmelidir.

Yönetimsel izinler yalnızca kamu çalışanlarına içerir. Genelge ya da yönetin kararı ile verilir.

İdari izin yıllık izinden düşülür mü Uzmanlar yanıtladı

Avukat Fırat Epözdemir: Resmi tatil 2429 rakamlı Milli Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile belirlenen ve bu kanun kapsamında yer alan tatilleri içermektedir. Yönetimsel izin ise isminden de anlaşılacağı üzere yönet tarafından kamu vazifelilerine verilen ve rastgele bir kanuna tabi olmayan izindir.

Yönetimsel izin senelik izinden düşülür mü?

Ayşin Sincar: Yönetimsel izinlerde çalışılan zamanlar senelik izinden düşmez. Yönetimsel izinde olan çalışanların fiyatlarında rastgele bir kesinti olmaz.

Senelik izin kullanırken senelik izin içerisinde yönetimsel izin verilen gün olması halinde o günler senelik izinden düşülmez.

Özel sektörde de idareyiciler kendi inisiyatifi ile yönetimsel izin tarihlerinde çalışanlarına izin verebilir. Bu izinler patronun inisiyatifi ile verildiği için senelik izinden düşülmemeli ve fiyatı ödenmelidir.

: İlginize Sürükleyebilir Aşılamada gereklilik olur mu? Bakan Koca’dan delta varyantı açıklamasıKoronanın gizemi onda bulundu... DSÖ 25 yaşındaki bayanı arıyor!Türkiye günlerce bu cinayeti konuştu! Bu sabah düğmeye basıldı

Fırat Epözdemir: Yönetimsel izin, yönetin kendi inisiyatifi istikametinde vermiş olduğu izin olduğu için senelik izinden düşülmez. Ancak senelik izinde olan kamu çalışanlarının senelik izin süresi yönetimsel izine denk gelmiş olsa dahi bu vaziyetin senelik izin vaktine bir tesiri olmaz, senelik izin kullanılmış sayılır ve kullanılan izin, izin vaktinden düşülür.

İdari izin yıllık izinden düşülür mü Uzmanlar yanıtladı

Yönetimsel izin ve resmi tatilde fazla mesai yapan çalışanın fiyatı nasıl hesaplanır?

Ayşin Sincar: Özel sektörde yönetimsel izin gerekliliği olmadığından bu zamanlarda patron izin vermediyse çalışma da sıradan fiyat üzerinden hesaplanır.

Fırat Epözdemir: Yönetimsel izin günlerinde kamu müesseseleri sarih kalır ve idareyici tarafından tanımlanan şahıs veya bireyler nöbetçi olarak misyonlarına devam ederler. Nöbetçi olarak misyonlarına devam eden bireyler için aşırıdan fiyat ödemesi yapılmaz. Özel sektörde çalışanlar yönetimsel izinden faydalanamayacağı için özel sektör çalışanları çalışmalarına devam ederler ve aşırıdan rastgele bir fiyata hak kazanamazlar. Resmi tatillerde özel sektörde çalışanlar için almış oldukları günlük fiyat temel alınarak Milli Bayram ve Genel Tatil fiyatı hesaplanır.

İdari izin yıllık izinden düşülür mü Uzmanlar yanıtladı

Tazminat nasıl hesaplanır?

Ayşin Sincar: Yönetimsel izinde geçen zaman tazminat hesabında çalışılmış zamanlar gibi dikkate alınır.

Kamu çalışanları bazı özel sağlık problemleri ve gebelik gibi vaziyetlerde de bağlı bulundukları kamu müessesesinden yönetimsel izin alabilir.

Fırat Epözdemir: Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplanırken yönetimsel izinlerin veya resmi tatillerin pozitif veya negatif bir tesiri bulunmamaktadır.

Yönetimsel izinlerin yargısal süreç açısından vakitlere tesiri nedir?

Fırat Epözdemir: Yargısal süreç açısından yönetimsel izinlerin vakitlere hiçbir tesiri yoktur. Başka Bir Deyişle yönetimsel izinlerde yargısal açıdan zamanlar işlemeye devam eder. Yukarıyada da belirtiğimiz üzere nöbetçi olarak işe devam eden kamu çalışanları olacağı için adliyelerdeki operasyonlar da yapılabilecektir. Bundan dolayı yargısal işlerde yönetimsel izin yokmuş gibi operasyon yapmaya devam etmek gerekir.