İdlib’in elektriği Türkiye’den

İdlib’in elektriği Türkiye’den

Popülasyonu 3 milyonu bulan İdlib’e Türkiye’den elektrik temini için enerji nakil hatları döşendi. Bugüne kadar faydasız jeneratörlere bağımlı olan Suriyelilerin yaşam şartları bu yeni enerji…

SAVAŞ bitkini Suriye’nin İdlib vilayetinde firmalar elektrik kesintisi evhamı olmadan yine faaliyet gösterebiliyor. Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre pastane sahibi Abu Emad 31 da aralıksız enerjiyi memnuniyetle karşılayan İdlib durgunlarından. “Elektrik dükkânım için bırakılmaz bir unsur, o olmadan çalışamam” diyen Emad, senelerce faydasız jeneratörlere bel bağladıktan sonra şimdi Türkiye’nin sağladığı elektrik ile işlerini geliştiriyor. Şam’dan sağlanan elektriğin seneler evvel kesildiği İdlib ve Suriye’nin kuzeyindeki değişik meskenlerde Abu Emad gibi pek çok bireyin yaşamı Türkiye’den sağlanan enerji ile iyileşti. Özellikle sıcak yaz günlerinde buzdolaplarının çalışıyor olması hayati ehemmiyette.

ENERJİ NAKİL HATTI DÖŞENDİ

Türk Lirası’nın geçtiği, Türk Telekom ve posta servisinin hizmet verdiği kuzey Suriye meskenlerinde Ankara’nın tesiri büyük. Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre geçtiğimiz haftalarda Suriyeli ‘Yeşil Enerji’ isimli işletmenin çalışanları kente Türkiye’den enerji sağlayacak kabloları döşediler. İşletme idareyicisi Osama Abu Zeid, hem Ankara hem İdlib yerel idaresinin onayı ile çalıştıklarını anlatıyor. Mayıs ayından beri İdlib ve hududa yakın değişik meskenlerdeki sağlık kurumu, su istasyonu, fırın gibi lüzumlu kuruluşlara günün yarısından uzun vakit elektrik sağlanıyor. Konutlara da amper başına 50 TL’den günde 10 saat elektrik sağlanmasına çalışılıyor.

ÇIKAR DEĞİL, YARDIM ODAKLI

Bugüne kadar büyük miktarda petrol yakıtla çalışan jeneratörlere bağımlı bulunan millet, yakın zamanda güneş oturumları kullanmaya da başladı. Abu Zeid, Türkiye’nin sağladığı elektriğin politik çıkar için olmadığını, ulusun acılarının rahatlatılmasının hedeflendiğini söylüyor. 10 senelik savaş süresince Suriye’nin başka bölgelerinden göç edenlerle popülasyonu artan İdlib, bugün takribî 3 milyon bireye konut sahipliği yapıyor.

SURİYE’DE YAKIT VE EKMEĞE ZAM

10 yıldır devam eden savaş ve Batılı ülkelerin yaptırımları neticeyi ekonomik krizin kötüleştiği Suriye’de temel lüzum maddelerine zam yapıldı. Devlet haber ajansı SANA’nın haberine göre Esad rejimi, dizel yakıtın maliyetinde takribî 3, ekmeğin maliyetinde ise 2 kat çoğalışa gitti. Bundan dün de benzine yüzde 25 zam yapılmıştı. Buna göre özellikle elektrik temini için jeneratörlerde kullanılan dizel yakıtın litresi 180 Suriye Poundu’ndan 500’e 3.44 TL çıktı. Ekmek de 200 pound 1.4 TL oldu. Yakıt ve ekmeğe yapılan zammın ülkede besin maliyetlerini negatif etkilemesi bekleniyor. Öte yandan son zamlar, memur ücretleri ve minimum fiyatta yapılan çoğalışı izledi. Memur ücretleri yüzde 50 çoğaldırılırken, aylık minimum fiyat 47 bin Suriye Poundu’ndan 156 TL 71 bin 515’e 242 TL çıkarılmıştı.