Iğdır'da bir ay sonra yine leopar görüntülendi

Iğdır'da bir ay sonra yine leopar görüntülendi

Iğdır'da bir ay aradan sonra yeniden dünyada nesli tükenme riskiyle karşı karşıya olan pars görüldü. Türkiye- İran hududunda dolaşan pars, termal kameralara yansıdı.

Türkiye'nin İran, Azerbaycan ve Ermenistan olmak üzere 3 ülkeye hududu olan Iğdır'da pars görüldü. Bülent Aydın Karakolu'nun termal güvenlik kameralarına yansıyan görüntüler, Iğdır'ın Aralık ilçe Belediye Başkanı Mustafa Güzelkaya tarafından sosyal medyadan paylaşıldı. Bu parsın, takribî bir ay evvel yeniden aynı bölgede görüntülenen parstan değişik olduğunun hipotez edildiği belirtildi.

Kuzey Doğa Derneği Başkanı ve Koç ile Utah üniversiteleri öğretim abonesi Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu, ilk pars görüldüğünde yaptığı açıklamada, "Parsın dağılım haritası, resmi olarak Iğdır şehir hududuna 15 km uzaklıkta bitiyor. Pars, Azerbaycan, Nahçıvan ve Ermenistan'a kadar gelen bir hayvan. Gürcistan ve İran'da kumpaslı olarak görülmektedir. Biz bölgede parsın varlığını bekliyorduk. 2017 senesinde hazırladığım Iğdır'ın memelileri listesinde, pars da olması beklenen cins olarak yer alıyor" diye konuşmuştu.

Iğdırda bir ay sonra yine leopar görüntülendi