İki kız çocuğunu korumak isterken öldürülen Haydar Can Kılıçdoğan soruşturmasında 2 sanığa dava

İki kız çocuğunu korumak isterken öldürülen Haydar Can Kılıçdoğan soruşturmasında 2 sanığa dava

Ankara'da parkta rahatsız ettikleri D.G. 12 ve A.T. 13 isimli kız çocuklarına destek etmek isteyen Haydar Can Kılıçdoğan'ı 28 bıçaklayarak öldürdükleri suçlamasıyla hapsedilen Mert T. 17 ve Yunus S.

Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde 31 Ekim 2021'de alana gelen hadisede D.G. ve A.T. isimli kız çocukları, parkta yanlarına gelen Mert T. ve Yunus S.'nin kendilerini rahatsız etmesi üzerine aynı parkta bulunan Haydar Can Kılıçdoğan'dan destek istedi. Haydar Can, Mert T. ile Yunus H.'nin yanına giderek uyardı. Çıkan kavgada Haydar Can, 6 yerinden bıçaklanarak ağır yaralandı. Çağrılan ambulansla Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Haydar Can Kılıçdoğan, yaşamını kaybetti. Vakanın ardından oto tamircide çalışan Mert T. ile Yunus S., tutulup çıkarıldıkları duruşmaca hapsedildi. Haydar Can'ın cenazesi ise Ankara'da toprağa verildi.

Gözden KaçmasınTacize uğrayan küçük kızları kurtardı, bıçaklanarak öldürüldü Tacize uğrayan ufak kızları kurtardı, bıçaklanarak öldürüldüHaberi Görüntüle

İDDİA BELGESİ KABUL EDİLDİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma bitirilerek, Mert T. ve Yunus S. hakkında 'kasten öldürme' suçundan iddia belgesi tertip edildi. İddia Belgesinde, sanıklardan Mert T.'nin hadise gşöhreti üzerinde bulunan kazaktaki kan lekesinin Adli Tıp'tan alınan raporda Haydar Can'a ait olduğunun tanımlandığı belirtildi.

Yapılan otopside Haydar Can'ın bedeninde 6 bıçak darbesi tespit edildiği, vefat sebebinin iç ve beyin çeperi kanaması sonucu gerçekleştiği kaydolundu. Mert T. ile Yunus H.'nin sarkıntılıkta bulunarak rahatsız ettikleri D.G. ile A.T.'nin Haydar Can'ın yanına gidip destek istedikleri, kavganın bu surattan çıktığı belirtildi.

Gözden KaçmasınKahramana acı veda... Olayın ardından babasını aramışKahramana acı veda... Vakanın ardından babasını aramışHaberi Görüntüle

'KÜFÜR ETTİ' İDDİASI

Sanıklardan Mert T. ifadesinde iki kızın yanına tanışmak için gittiklerini, önerilerinin kabul edilmemesi üzerini ufalarken Haydar Can'ın kendilerine küfür ettiğini iddia ederek, "Yunus'un üzerine yürüdü, vurmaya çalışırken Yunus onu itekledi, yere düştü. Tekerrür kalkıp üzerimize yürüdü. Yunus'la ben birer kere vurduk. Koşarak bir kalabalığın geldiğini görünce de korkarak oradan kaçtık. Yunus'ta da bende de bıçak yoktu. Bu şahsı kimin bıçakladığını bilmiyorum" dedi.

Mert T. ayrıca iki kızın belinde bıçak gördükleri doğrultusundaki iddiayı ise kabul etmediğini belirtti. Yunus H. ise ifadesinde, Haydar Can'ın küfür ederek üzerlerine doğru geldiğini öne sürerek, "Üzerime gelince ben onu itekledim. Mert de kavganın içindeydi. Ben kavga sırasında Mert'te bıçak görmedim. Kavga ufaladıktan sonra gittik. Biz ayrılırken Haydar Can ayaktaydı. Ben veya Mert, Haydar Can'a karşı bıçak kullanmadık. Kimin bıçakla yaraladığını öğrenmiyorum" dedi.

Gözden Kaçmasınİnsanlık öldü, Haydarcan değil...İnsanlık can verdi, Haydarcan değil...Haberi Görüntüle

'KÜFÜR' İDDİASINA REDDETME

İddia Belgesinde ifadelerine yer verilen 2 kız çocuğundan D.G. de Mert T. ile Yunus S.'nin kendilerini otururken rahatsız ettiğini belirterek, "Mert T.'nin kavga sırasında elinde bıçak olduğunu gördüm. Haydar Can kendini gözetmek için elleriyle başını saklamıştı. Elinde bıçak olan şahsın karnına doğru bıçakla hücum yaptığını gördüm. ötekiyi de Haydar Can'a tekme atıyordu. Suratına da yumruk atmıştı. Bunun üzerine dostumla ben oradan uzaklaştık. Mert T. ile Yunus H. Haydar Can'ın yanından dağılınca geri döndük. Döndüğümüzde Haydar Can'ın yerde uyuduğunu ve kalbinin altıyla kasık tarafında kanama olduğunu gördüm" ifadesini kullandı.

D.G. ayrıca, Haydar Can'ın Mert T. ile Yunus H.'ye küfür etmediğini ve kibar bir dille uyardığını söyledi.

Gözden KaçmasınHaydarcan’ın kurtardığı kızlar konuştu: Önce tekme sonra bıçakHaydarcan’ın kurtardığı kızlar konuştu: Evvel tekme sonra bıçakHaberi Görüntüle

'KİBAR BİR BİÇİMDE UYARDI'

A.T. de, Haydar Can'ın Mert T. ile Yunus H.'ye küfür etmediğini belirterek, "Gayet kibar bir biçimde bu şahısları uyardı. Emeli bizi gözetmekti. Mert evvel Haydar Can'ı omzundan ittirdi, daha sonra bıçak çıkardı. Yunus H. ile Haydar Can'ı itekleyip yere düşürdü. Haydar Can yerdeyken Mert elindeki bıçakla vuruyordu" dedi.

15'ER YIL HAPİS ARZI

İddia Belgesinde, 'kasten öldürme' suçunu işledikleri belirtilen Mert T. ile Yunus S. hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 31/3 maddesi gereğince yaşlarının 15-18 arasında olması sebebiyle 12 seneden 15 seneye kadar hapis cezası arz edildi. İddia Belgesi Ankara Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tacize uğrayan 2 kız çocuğunun destek istediği Haydarcan, bıçaklanarak öldürüldüdaha fazla video içinTacize uğrayan 2 kız çocuğunun yardım istediği Haydarcan, bıçaklanarak öldürüldü