İkinci el araç alacaklar dikkat! Birçok kişi kontrol etmiyor... Büyük tehlike

İkinci el araç alacaklar dikkat! Birçok kişi kontrol etmiyor... Büyük tehlike

Kazayla beraber vasıtalarda açılan hava yastıklarının tamir süreci hakkında ihtarlarda bulunan Oto Ekspertiz Uzmanı Oğuz Tosun, “Eksper sırasında hava yastığının içinde iç çamaşırı bile gördüğümüz oldu.

Kaza anlarında hayati ehemmiyet taşıyan hava yastıkları, vasıtaların değişik kısımlarında yer alabiliyor. Çarpmanın tesiriyle açılarak taşıtta bulunanları gözetmeyi sağlayan yastıklar, tamir sürecinde değişik harekâtlarla tekerrür etkin hale getiriliyor. Tamir harekâtında iç çamaşırı, bez ve giysi parçası gibi değişik malzemelerle hava yastıklarının doldurulabileceği mevzusunda ihtarlarda bulunan Oto Ekspertiz Uzmanı Oğuz Tosun, özellikle ikinci el taşıt satın almak isteyen yurttaşların dikkatli olması gerektiğini söyledi. Taşıt satın alınmadan evvel kesinlikle uzman görüşüne müracaat etilmesi gerektiğini ifade eden Tosun, yapılan analizlerle kaza anında ölümcül darbelerin önüne geçileceğini vurguladı.

Gözden KaçmasınSıfır araçlar için ÖTV matrahı değiştirildi İşte yeni otomobil fiyatlarıSıfır vasıtalar için ÖTV matrahı değiştirildi! İşte yeni araba fiyatlarıHaberi Görüntüle

“KAVRAMALARI İÇİN ÇOK KESKİN BİR BİÇİMDE İPTAL EDİLMİŞ OLMASI GEREKİYOR”

Hava yastıklarının tamir evresinde duyarsız şahıslar tarafından değişik eşyaların kullanıldığını söyleyen Tosun, “Taşıtta hava yastığı sistemi sürücü ve yolcuların emniyetini sağlamak ve ölümcül darbelerden gözetmek için bulunmaktadır. Vasıtanın marka ve modeline göre 1 hava yastığından, 8 veya aşırısına kadar hava yastığı bulunabiliyor. Vasıtanın segmentine göre hava yastığı rakamı aşırılaşıyor. Taşıt kullanıcıları hava yastığının olup olmadığını kavrayamayabilirler. Kavramaları için çok keskin bir biçimde iptal edilmiş olması gerekiyor. Biz hava yastığının içinde eksper sırasında iç çamaşırı bile gördüğümüz oldu. Taşıt sahibinin bundan haberi yok. Bazı vaziyetlerde satıcının da haberi olmuyor. Zorunlu aletlerle hava yastığı kapağı söküldükten sonra, içindeki tüplerin ve hava yastığı bezinin sağlam olup olmadığı görüldükten sonra gidişat belirli oluyor” biçiminde konuştu.

Gözden KaçmasınZincir marketlere ürün sınırıZincir marketlere ürün sınırıHaberi Görüntüle

“HAVA YASTIĞINI 5-6 TANE İPTAL ETME VE TAMİR ETME BİÇİMİ VAR”

Tamir sürecinde uygulanan usuller hakkında konuşan Oto Ekspertiz Uzmanı Tosun, mevzuyla alakalı olarak şunları aktardı:

“Hava yastığını 5-6 tane iptal etme ve tamir etme biçimi var. Hava yastığı patladığı zaman yerine başka bir taşıttan alınan sağlam ve orijinali takılabiliyor. Düzgün kurulumu olduğu halde rastgele bir mesele çıkarmadan çalışır. Hava yastığının tamiratı da yapılabiliyor. En büyük mesele içi boş hava yastığının takılması. Hava yastığının daha evvelden patlaması değil nasıl tamir edildiğidir. Ehemmiyetli olan kaza sırasında sürücüye ve yolcuya hasar vermemesidir. Tamiri yapılanlarda ise bazı meseleler ortaya çıkabiliyor, zira hava yastığı tamirden sonra teste tabi yakalanmıyor. Onun için elzem olan çıkma ya da orijinal olarak değişmesidir ki etkinliği garanti olsun.”

İkinci el araç alacaklar dikkat Birçok kişi kontrol etmiyor... Büyük tehlike

“HAVA YASTIĞINI HAKİMİYET ETMEYEN EKSPERTİZ DE ÇOK”

İkinci el taşıt satın almak isteyen yurttaşların kesinlikle uzman görüşüne müracaat etmesi gerektiğini vurgulayan Tosun, “İkinci el taşıt alacaklar kesinlikle işin uzmanına götürmeliler. Yurttaşların, ben baktım torpido kapağında çizik, renk farklılığı yoktu' gibi düşüncelerinin olmaması gerekli. Yurttaşlar taşıt alacakları zaman kendilerinin analizine gerek yok, zati kavramazlar. Hava yastığı ustasına, yetkili servise ya da ekspertize götürmeleri gerekir. Ekspertize getirdiklerinde de hava yastığına bakılıp bakılmadığını ayrıca sormaları gerekiyor. Hava yastığını hakimiyet etmeyen ekspertiz de çok” ifadelerini kullandı.

Gözden KaçmasınÖZEL | Tıp tarihine geçen Ceren bebek 22 yıl sonra konuştu: Duyunca gözlerim dolduÖZEL | Tıp tarihine geçen 'Ceren bebek' 22 sene sonra konuştu: Dinleyince gözlerim dolduHaberi Görüntüle