İkinci el araç piyasası canlanmaya başladı!

İkinci el araç piyasası canlanmaya başladı!

Havaların ısınmaya başlamasıyla beraber ikinci el araba alım satımında hareketlilik başladı. Galericiler, vasıta alam isteyenler için bütün zamanı olduğunu söyledi.

Koronavirüs salgını sebebiyle dünya genelinde bir hayli otomotiv üreticisi, yapıma ara verdi. Bu gidişat sıfır ve ikinci el araba piyasasını da etkiledi, çoğalan arzla ikinci el arabalar zamlandı. Bir vakit evvel ise sıfır taşıtların piyasaya girmesiyle ivme tersine döndü, ikinci el piyasasında maliyetlerin düştüğü görüldü. Ancak bugünlerde havaların ısınma sürecine girmesi, dünyada otomotiv sektörünü vuran mikroçip tedarik meseleyi sebebiyle sıfır vasıta yapımının sekteye uğraması, ikinci el piyasasını hareketlendiriyor.

Şirket sahibi Egemen Kurtçu 38, "Arabada süratli bir yarıyıla girdik. Piyasa oldukça canlandı. Dünyada sıfır taşıttaki yonga krizi de ikinci eli oldukça artıracak. Şu an bütün doğru zaman. Bu ay ve mayısa doğru çoğalış sürecek. Mekteplerin kapanması da tesirli olacak. Çoğalacak olan maliyetler evveli bütün doğru zaman. Yaza kadar yüzde 12 ila yüzde 20 oranında çoğalış bekliyoruz. Zira dünya markaları yonga krizinden sonra araba çıkaramayacaklarını açıkladı. Arabada ciddi bir yükseliş bekliyoruz" dedi.


İkinci el araç piyasası canlanmaya başladı

Çeyizlik eşya mahsullerinin satışını yapan şirket sahibi iş insanı konutlu ve 1 çocuk babası Emrullah Demir 35, "Malum yaz geliyor. Çocuğum 3 yaşında. Bir yere gidip kazançken zorlanıyor. Vasıta koşul oluyor. Geçen yaz yüksek maliyetlerle karşılaştık. Maliyetler uygun. Hanım 'hadi' deyince vasıta maliyetleri çoğalmadan geleyim dedim. 150- 200 bin lira arasında vasıta bakıyorum" dedi. 

Vasıta almaya gelen matbaa malzemeleri satış işi ile uğraşan konutlu ve 3 çocuk babası Gökhan Ediz 40 de, “Önümüz yaz. Vasıta maliyetleri yazın fırlıyor. Ben de fırsat bu fırsat değerlendireyim istedim" diye konuştu.

İkinci el araba satan esnaf Semih Karlı 23, kış sezonu sebebiyle maliyetlerin düştüğünden bahsederek, "Yalnız havaların ısınmasıyla beraber mayıs ve haziran gibi maliyetler yükselecek. Ayrıca sıfır arabada yonga meseleyi de var. İmal yapılamadığı için ikinci ele yansıyacak, maliyetler yükselecek. Yaz yarıyılı gelince maliyetler 10 -15 bin lira çoğalacaktır. Şimdi vasıta almak isteyenler için bütün zamanı" dedi.

İkinci el araç piyasası canlanmaya başladı