İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Fiyatlarda değişiklik olacak mı?

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Fiyatlarda değişiklik olacak mı?

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık "Şu an ikinci elde hareketlilik devam ediyor. Sıfır taşıt alamayanlar ikinci el vasıtalarda arzları artırdı. İşlerimiz iyi gidişatta" dedi.

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, ikinci el taşıt piyasasında hareketliliğin çoğaldığını, maliyetlerde düşüş beklemediklerini söyledi.

Yanık, Anadolu Ajansı muhabirine, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınının ikinci el taşıt satışlarını da etkilediğini söyledi.

Salgının tesirlerinin yavaşlamasıyla, sıfır taşıt alamayanların ikinci ele taşıtlara yöneldiğini belirten Yanık, "Şu an ikinci elde hareketlilik devam ediyor. Sıfır taşıt alamayanlar ikinci el vasıtalarda arzları artırdı. İşlerimiz iyi gidişatta." dedi.

Yanık, maliyetlerin dalgalı bir seyir izlediğini, aynı marka ve özelliklerdeki vasıtaları sattıkları maliyete alamadıklarını dile getirerek Yanık, şöyle devam etti:

"Maliyetleri değişmezleyemiyoruz. Yaşanan kısır döngü ve maliyetlerin yükselmesi işlerimizi sekteye uğratsa da beklediğimiz satışa erişiyoruz ama kar marjlarımız bitme noktasına gelmiş gidişatta. Maliyetlerin çoğalmasında en büyük faktör olarak galericiler gösteriliyor ancak galericiler maliyetlerin çoğalışından hiçbir biçimde memnun değil. Yaptığımız ticarette sürekli bir çoğalış olursa anaparamızda erime alana kazanç. 50 bin liraya aldığımız otomobili 55 bin liraya satıyoruz, sonra gidip 57 bin liraya alıyoruz. Türkiye genelinde 150 bine yakın oto alım satımı yapan esnafımız var, bunlar mağdur olmakta."

"EN ÇOK 'ORTA SEGMENT' DEDİĞİMİZ HATCHBACK STİLİ TAŞITLAR SEÇİM EDİLİYOR"

Yanık, evvelki senelerde bayram evveli, yaz evveli gibi yarıyıllarda piyasanın hareketlendiğini, bu yıl ise vaziyetin değişik olduğunu, hareketliliğin sene içine dağıldığını ifade etti.

Nakdi olanların, kafasına uyuyan, bütçesine uygun taşıtı satın aldığını belirten Yanık, "İkinci el vasıtalarda en çok 'orta segment' dediğimiz hatchback stili, dizel ile otomatik veya yarı otomatik taşıtlar seçim ediliyor. 150 bin liraya kadar olan taşıtlar en fazla seçim edilmekte. İkinci elde düşüş olmaz. Biz düşmeden bıraktık, istikrarlı hale getirmek istiyoruz. Maliyetleri değişmezleyebildiğimiz kadar değişmezlemek için uğraşıyoruz. İkinci el vasıtaların maliyetlerinin düşmesini herkesten çok istiyoruz." diye konuştu.

: İlginize Sürükleyebilir Fazla sıcak hava alarmı! Dışarı çıkmayın: 'Natürel afet' vurgusu...Felaket böyle geldi! '50 senede ilk defa böylesini gördüm'Aleyna Çakır’ın vefatında da baş kuşkuluydu... Tahliye edildi!

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın