İkiz Göller tamamıyla kurudu... Göl yatakları tarlaya döndü

İkiz Göller tamamıyla kurudu... Göl yatakları tarlaya döndü

Antalya'nın Kaş ilçesi ile Muğla'nın Seydikemer ilçesi arasında kalan Batı Torosların azami ikinci tepesi olan Akdağ'ın eteklerindeki 2500 yükseltili İkiz Göller tamamıyla kurudu, göl yatakları tarlaya

Antalya'da yayla turizminin ehemmiyetli merkezlerinden Gömbe Yaylası'ndan gidilen Şubaşı Yaylası'nın üstünde bulunan İkiz Göller, tamamen kurudu. 3024 yükseltili Batı Torosların azami ikinci doruğu olan Akdağ'ın eteklerindeki İkiz Göller, 2500 yükseltide bulunuyor. Yan yana oldukları için İkiz Göller diye adlandırılan göllerden kuzeyde bulunan ve yuvarlak biçimli olanında sular tamamıyla çekildi, nebatlar kurudu. Tabanı çatlayan gölşöhret çevresindeki çimler yok oldu. Gölşöhret yalnızca orta kısmında az rakamda yeşillik kaldı.

Güney güzergahta bulunan göl ise bütün anlamıyla tarlaya döndü. Bu gölde hayatını sürdüren ördekler bölgeyi terk etti. Göller kuruyunca bölgedeki Yörükler, yüksek hava sıcaklığı sebebiyle daha altlara gidemediği için güç günler yaşıyor. Bölgeyi tanıyanlar, 2016 senesinde güney istikametinde bulunan gölşöhret kısmen kuruduğunu bildiklerini söyledi.

İkiz Göller tamamıyla kurudu... Göl yatakları tarlaya döndü

İkiz Göller'in yanında, Yörüklerin koyun ve keçi sürülerini çıkardığı Subaşı Yaylası da kuraklıktan kısmetini aldı. Her sene gürül gürül akan suların geçtiği kanallar ile yayladaki otlar kurudu. Yörükler, Kaş Belediyesi'nin dayanağı ile kazdıkları kuyudan çıkan suyla çimleri ve hayvanlarını suluyor.

Uzun senelerdir İkiz Göller'e hayvanları ile çıkan Muğla'nın Seydikemer ilçesinden Hasan Düşünceli, "Yeşil Göller hayat veriyor. Göller kurudukça mülkler güç vaziyette kalıyor. Çevre kuruyor, sahillere gidemiyoruz sıcak dolayısıyla. Karın yağmaması gölleri kuruttu. Güç gidişattayız" dedi.

İkiz Göller tamamıyla kurudu... Göl yatakları tarlaya döndü

Seydikemerli Şeref Poyraz ise, "Burası ilk kere bu yıl ağustosun ilk günlerinde kurudu. Su çekildi, natürel hoşluğu kayboldu. Bu, kar yağışının azlığından kaynaklanan bir şey. Bu göller buraya hayat veriyor. Göller kuruduğu için bu bölgenin tadı kalmadı. Bölgede hayat bitti" diye konuştu.

Subaşı Yaylası'nda hayvancılık yapan Osman Çetin, "Altı yıldır buraya çıkıyorum. Bu akarsu yatağı şu anda kurumuş gidişatta. 6 yıldır böyle görmemiştim. Hayvanlarımız susuz. Sıcak olduğu için altlara da göçemiyoruz. Hayvanlarımıza saman getirip besliyoruz" dedi.