İklim krizi büyüdükçe gıda krizi de artacak

İklim krizi büyüdükçe gıda krizi de artacak

Besin maliyetleri gün geçtikçe yükseliyor. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlar, maliyetler, üretici rakamının eksilmesi gibi maliyetleri etkileyen bir hayli etmen olsa da en ciddi mesele gözden

Geçen sene İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu tabir yerindeyse sıcaktan kavruldu, suya hasret kaldı. Bir Hayli ürün filizlenmediği için çoğu çiftçi daha sonra tekerrür ekim yapmak zorunda kaldı, kimi yerlerde yüzde 90’lara varan ciddi ürün kayıpları yaşandı.

Türkiye İstatistik Müesseseyi TÜİK bilgilerine göre hububat yapım ölçüleri 2021’de bir evvelki seneye göre yüzde 14.3 oranında eksilerek takribî 31.9 milyon ton oldu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Türkiye Ziraat Odaları Birliği besin maliyetlerini 2007’den bu yana kumpaslı takip ederek büyümeleri kamuoyuyla paylaşıyor. Birliğin bilgilerine göre 2021’de markette özellikle patates, yeşil ve kırmızı mercimek, ayçiçeğiyağı ve nohut maliyetlerinde senelik maliyet çoğalışı yüzde 100’şan üzerinde asıllaştı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, baklagillerin ehemmiyetli ölçülerde üretildiği Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde yaşanan kuraklığın ürün rekolte ve niteliğinde ciddi düşüşlere yol açtığının, bu vaziyetin de maliyetlerin çoğalmasına neden olduğunun altını çiziyor. Piyasada bir ürünşan hem eksilmesinin hem de maliyetlerinin giderek erişilebilir olmaktan çıkmasının anlamının besin krizi demek olduğunun altını çizen Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Murat Kapıkıran “Kıtlığa doğru gidiyoruz” diyerek bu sene daha ağır bir besin meselesiyle karşı karşıya kalabileceğimizi söylüyor. “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yeni seneye de kuraklıkla girdik” diye konuşan Kapıkıran’ın verdiği bilgiye göre Türkiye’nin kendiliğindene yetebilirlik oranı yüzde 70’in altına indi. Dünyada da besin maliyetlerinin çoğaldığına ancak Türkiye’deki çoğalışın dünya ortalamasının üzerinde olduğuna dikkat sürükleyen Kapıkıran “Gübre maliyetleri 3-13 kat arkasıydı. Kurdaki düşüşle yüzde 20 alt çekilse de üreticinin bir hayliyi toprağına gübre atamadı. Bu da yüzde 50’lere yakın verim kaybına neden olacak. Artık meseleler üst üste binmeye başladı ve senelerdir yapılan ihtarlara rağmen besin krizine hazırlıksız tutulduk”  diyor.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Besin ve Tarım Teşkilatı FAO de dünyadaki besin maliyeti çoğalışının son 10 senenin doruğuna eriştiğini duyurdu. Misalin buğday maliyetleri 2011 Mayıs ayından bu yana azami seviyesine çıktı.

İklim krizi büyüdükçe gıda krizi de artacak

KISA KISA

OKYANUSTAN ZİYARETÇİ VAR

Büyük Okyanus, Atlas Okyanusu ve Kuzey Buz Denizi’nde yaşayan çatal kuyruklu martı Xema sabini Türkiye’de ilk defa Hatay’da görüntülendi. Hatay’ın Samandağ ilçesindeki Mileyha Sulak Alanı’nda çatal kuyruklu martıyı kuş gözlemcisi Murat Bozdoğan görüntüledi.

İklim krizi büyüdükçe gıda krizi de artacak

KUNDUZLAR KUTUP YOLCUSU

Alaska Üniversitesi’nden ekolojistler, kunduzların 50 sene evvel yaşamadıkları bölgeleri yoğun olarak yerleşim edindiklerini açıkladı. Son senelerde, Kuzey Kutbu’nun küresel ortalamadan üç kat daha süratli ısındığına dikkat sürükleyen uzmanlar bir zamanlar hiç kunduz yaşamayan Alaska’nın batı kıyılarındaki Seward Yarımadası’nın kunduzlarla dolduğunu keşfetti.

İklim krizi büyüdükçe gıda krizi de artacak