İlginç araştırma: Yüksek rakımda yaşayanlar Covid-19 karşısında daha dirençli!

İlginç araştırma: Yüksek rakımda yaşayanlar Covid-19 karşısında daha dirençli!

Ekvador'da yapılan bir araştırma, Kovid-19 bulgularıyla yoğun bakımda rehabilitasyon edilen hastaların virüse karşı gösterdiği mukavemetin hiç akla gelmeyecek bir etmene bağlı olabileceğine…

Bilim insanları pandeminin ilk gününden bu yana Covid-19'un neden bazı şahıs ve gruplarda daha öldürücü olduğunu kavramak için çalışmalar yapıyor. Bu bağlamda cinsiyetten kan grubuna çok rakamda etmen değerlendirmeye alındı ve garip neticeler elde edildi.

Son olarak Ekvador'da yapılan bir araştırma şahısların yaşadıkları yerin yükseltisinin başka bir deyişle deniz seviyesinden yüksekliğinin Covid-19 kaynaklı vefat oranlarında tesirli olabileceği neticesine işaret ediyor.

İngiliz The Telegraph gazetesinin aktardığına göre, araştırma, 15 Mart-15 Temmuz 2020 tarihleri arasında Covid-19 bulgularıyla sağlık kurumunda rehabilitasyon edilen ve gidişatı kritik olan 230 erişkin Ekvadorlu hasta üzerinde hakikatleştirildi. Bu şahısların bir kısmı deniz seviyesindeki sağlık kurumularda bir kısmı da yükseltiyi 2850 metreye varan coğrafyalardaki sağlık kurumularda rehabilitasyon görüyordu.

Hastaların neredeyse yarısının hipertansiyon, diyabet ya da kronik böbrek hastalığı gibi altta uyuyan bir sıhhat meseleyi bulunuyordu. Hastaların yüzde 65'i erkek, yaş ortalaması ise 60'tı.İlginç araştırma: Yüksek rakımda yaşayanlar Covid-19 karşısında daha dirençliNEREDEYSE İKİ KATI VAKİT

Yapılan tahlilde ortaya şu netice çıktı: Yüksek yükseltili bölgelerdeki hastaların vasati yaşamda kalma süresi 39 günken, deniz seviyesindeki hastaların vasati yaşamda kalma süresi 21 gün, başka bir deyişle öbür grubun neredeyse yarısı oldu.

Uzmanlar bu vaziyetin, yüksek yükseltide yaşayan şahısların hipoksemiye başka bir deyişle kandaki oksijen seviyesinin düşüklüğüne daha aşina olmalarıyla açıklanabileceğini belirtti.

Hipoksemi, Covid-19'un yaygın semptomlarından biri. Yükseltinin yükselmesi kandaki oksijen seviyelerinde düşüşe neden oluyor. Bir başka deyişle bu bölgelerde yaşayanların hipoksemiye hoşgörüyü daha yüksek oluyor.

Bilim mecmuası medRxiv'te yayımlanan ve henüz hakem teftişinden geçmemiş olan araştırmanın özetinde uzmanların şu ifadeleri yer aldı:

"Yoğun bakım biriminde rehabilitasyon edilen bu kritik hastalara baktığımızda, yüksek yükseltili sağlık kurumularda rehabilitasyon edilenlerin yaşamda kalma zamanlarında gözle görülür bir çoğalış bulunuyordu. Yüksek yükseltili yoğun bakım birimine yatırılan Covid-19 hastalarının ağır olay skorları 72 saat içinde iyileşme gösterdi. Üstelik solunum ve ventilasyon profilleri de düşük yükseltidekilere göre daha iyiydi. Analimiz yaş, cinsiyet ve öbür ehemmiyetli ölümcül yüklerin bu iyileşmede bir tesir yapmadığını ortaya koydu" dedi.İlginç araştırma: Yüksek rakımda yaşayanlar Covid-19 karşısında daha dirençli