İlham verici bir hikaye | Sol bacağı tam 45 kilo olan model: Mahogany Geter

İlham verici bir hikaye | Sol bacağı tam 45 kilo olan model: Mahogany Geter

Amerikalı Mahogany Geter, ulus dilinde fil hastalığı olarak öğrenilen lenfödem hastalığına sahip. Bu hastalık sebebiyle 135 kilo olan genç kadının sol bacağı bütün 45 kilo ağırlığında. İşte…

Mogany Geter, senelerdir fil hastalığı ile çaba ederken aynı zamanda etrafındaki insanların acımasız tenkitleri ile de başa çıkmaya çalışıyor. Ama o yılmıyor, çocukken uğradığı zorbalıkları, öz güvenini sallayan cehaletçe yorumları, hakkında yapılan onca tenkidi bir kenara vazgeçip değişiklikleriyle başkalarına ilham vermek istiyor ve model olmaya karar veriyor.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Mahogany Geter @model.mahoganyyg'in paylaştığı bir gönderi

Doğumundan kısa bir zaman sonra şimdi annesi, Mahogany’in sol ayağındaki farklılığı fark ediyor ve hekimler ufak kıza lenfödem teşhisi koyuyor. Üç kız kardeşin en büyüğü olan Mahogany, annesinin teşhis konulduğunda onun ismine çok kaygılandığını ama her şeyi beraber atlattıklarını söylüyor. “Çocukken kendimi hiç hoş sezmezdim, Tanrı'nın beni lanetlediğini düşünürdüm. Kendimi çirkin ve bir ucube gibi seziyordum ve bir hayli defa saklı saklı ağladım. Sonra duygusal olarak güçlü olduğum ve bunun üstesinden gelebileceğim için bu vaziyetin bana verildiğine karar verdim. İşte o zamandan beri bu vaziyetle yaşamayı ve kendimi kutlamayı bildim.” sözleriyle o yarıyılda yaşadıklarını ifade ediyor.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Mahogany Geter @lymph.goddess23'in paylaştığı bir gönderi

Ona “deforme olmuş insan” da dediler, bacağını jambon rulosuna da benzettiler hatta bacağını kesip daha iyi görünmesini dahi öneri ettiler. Maun,“Bu acımasız insanlara mani olmak güç ama başka alternatifim yok” diyor ve zamanla onları görmezden gelmeyi biliyor. Artık kendini hem bedenen hem de ruhen daha hoş seziyor. Online trolleri görmezden geliyor, yaptığı resim çekimleri ile sosyal medyada daha da kuvvetlenerek manisini şerefle milyonlara gösteriyor.

“Şimdi içte ve dışta hoş olduğuma inanıyorum. Vücudumun yapabilecekleriyle iftihar dinliyorum.”

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Mahogany Geter @lymph.goddess23'in paylaştığı bir gönderi

Maun, şu anda bacağı için rastgele bir rehabilitasyon olmuyor, yalnızca fizyoterapi ve lenfatik drenaj masajı ile bacağındaki şişliğin rahatlatılabildiğini söylüyor.

Bedenini arınmak için çok su içmesi, tuzlu besinlerden ve içkiden uzak durması gerekiyor. Bazen şişliğin neden olduğu sızılı bir cilt enfeksiyonu olan selülit tutuşmalarından muzdarip olabiliyor. Böyle gidişatlarda antibiyotiklerle rehabilitasyon için sağlık kurumuna kaldırılıyor. Rehabilitasyon olduğu günlerde de takipçileri için içerik oluşturuyor.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Mahogany Geter @lymph.goddess23'in paylaştığı bir gönderi

Maun, bacağını iyileştirmeye odaklandığı için şu anda çalışmıyor ancak bir model olarak kariyer yapmayı kastediyor. Modellik yapmaya başlayan ve sosyal medya fenomenine dönüşen genç kadın zamanının çoğunu YouTube kanalına video hazırlamakla geçiriyor. Genç kadın Instagram, YouTube ve TikTok platformlarında bacağını şerefle sergiliyor. Profiline “Büyük bacaklı hoş kız” yazan Maun, internet üzerinden kendisini takip eden insanların çoğunlukla kibar ve destekleyici davrandıklarını söylüyor. Hatta içinde bulunduğu sağlık yolculuğu esnasında ona dostluk eden pek çok birey ile online olarak tanıştığını belirtiyor.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Mahogany Geter @lymph.goddess23'in paylaştığı bir gönderi

“Kendimi moralsiz sezdiğimde iyi sezmek için adım atarım. Sosyal medyaya ara veririm, meditasyon yaparım, müzik dinlerim ve en büyük terapistim annemle konuşurum” diyor.

Güç zamanlar geçirmesine karşın kendisini şu anda bayağı bir hayat sürdüren biri gibi seziyor. Güçlü olmaya ve bir rol model olarak hayallerine odaklanmaya çalışıyor.

Maun, model olarak galibiyetli olursa annesine bir konut almayı umuyor ve “Lenfödem farkındalığını artırmak için elimden gelen her şeyi yaparım” diyor.

   Bu gönderiyi Instagram'da gör

Mahogany Geter @model.mahoganyyg'in paylaştığı bir gönderi

Fil hastalığı, doğumsal olarak erken çocukluk ve ergenlik yarıyıllarında görülebiliyor ama sıklıkla kanser rehabilitasyonları, yaralanmalar, enfeksiyonlar, fazla kiloluluk gibi sebeplerle ortaya çıkıyor. Ülkemizde de lenfödem hastalığından muzdarip onlarca hasta var. İşte medyaya yansıyan birkaç hadise misali: 

21 SENE SONRA İLK KEZ KADIN KUNDURASI GİYDİ

3 yaşındayken tutulduğu fil hastalığı sebebiyle yaşamı altüst olan ve 230 kiloya erişen Diyarbakırlı Gamze Kanik, 2018 senesinde İstanbul’da gördüğü rehabilitasyonun ardından 19 ayda 230 kilodan 77 kiloya düşmüştü. Yaşadığı bu rahatsızlık sebebiyle mektebine devam edemeyen, uygulanan rehabilitasyonlardan netice alamayan genç kız, dostlarından ve yakın etrafından uzaklaşıp konuta kapanıyor. Ailesinin yardımıyla tekerrür hayata tutunan, fizyoterapist ve diyetisyen eşliğinde rehabilitasyon olan Kanik, hastalığı sebebiyle hep terlik giymek zorunda olduğunu, 21 sene sonra ilk kez kadın kundurası giyebilmenin mutluluğunu yaşadığını söylüyor.

30 YAŞINA KADAR 7 OPERASYON GEÇİRDİ

Almanya’da yaşayan bir Türk olan İsmi Ayşegül Tren, senelerdir bu haftalık ile çaba ediyor ama hastalığın tanısı 3 sene evvel koyulmuş. 30 yaşında olan ve bugüne kadar 7 operasyon geçiren Ayşegül’nam hastalığı kolları ve bacaklarını etkiliyor, rehabilitasyonu için 4 defa daha operasyon olması gerekiyor.

EN BÜYÜK ÖZLEMİ TEKERRÜR PABUÇ GİYEBİLMEK

Fil hastalığı sebebiyle bacak kalınlığı 65 santimetreye erişen Ayşe Yeğit’in de tek isteği yine pabuç giyebilmek. 20 yaşındayken bu hastalığa tutulan kadının ayağı zamanla gelişerek 65 cm’ye erişmiş.”15 yıldır pabuç giyemiyorum, bunun özlemini çok yaşıyorum. Kışın hiç konuttan çıkamıyorum. Tek özlemim, hayalim tekerrür sıhhatime kavuşmak ve pabuç giyebilmek. En son 15 sene evvel pabuç giymiştim. En azından dışarı çıktığım zaman insanların bana bakışlarının bitmesini istiyorum" diye yaşadıklarını dile getiriyor.

KAZA SONRASI FİL HASTALIĞINA YAKALANDI

Adapazarı’nda yaşayan Necdet Candan, trafik kazası sonrası ayağındaki kılcal damarların kopması sebebiyle lenfödem hastalığını tutuluyor. Gördüğü rehabilitasyonlara karşın ayağındaki şişlikler inmiyor ve yürümekte güçlük sürüklüyor. Giderek şişen ayakları geceleri ağrıdığı için yatamıyor.

Tokat'ta yaşayan Şennaz Çelik de 2008 senesinde trafik kazası geçiriyor ve 85 gün sağlık kurumunda rehabilitasyon görüyor ama ayağındaki kılcal damarların kopması sebebiyle fil hastalığını tutuluyor. Gördüğü rehabilitasyonlara karşın bacaklarındaki şişlikler sebebiyle yürüyemez halde.

EN BÜYÜK DİLEĞİ ÇOCUKLARINI MEKTEBE GÖTÜREBİLMEK

Bursa’da yaşayan 5 çocuk annesi Aynur Tarhan, 11 sene evvel fil hastalığına tutulmuş ve bu hastalığı sebebiyle 160 kiloya erişmiş. Tarhan’ın en büyük dileği çocuklarını mektebe götürebilmek. Gördüğü rehabilitasyon sonrası 5 yıldır yatalak olan ve konuttan çıkamayan Tarhan artık konut içinde ayağa kalkabiliyor, yürüyor ve lüzumlarını görebiliyor.

Peki, Fil hastalığı lenfödem neden olur ve rehabilitasyonu nasıl yapılır? Lenfödem hastalarının operasyonla basmakalıpa dönme kaderi var mıdır? Anadolu Lenfödem Derneği Başkanı, Hacettepe Üniversitesi Lenfödem Uygulama ve Araştırma Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Pınar Borman sorularımızı cevaplıyor.

İlham verici bir hikaye | Sol bacağı tam 45 kilo olan model: Mahogany Geter

Fil hastalığı nedir, neden olur?

Fil hastalığı başka bir deyişle lenf akışkanının beceriksiz dolaşımına bağlı kolda, bacakta yüzde ve genital bölge ile gövdede büyüyen şişliklerle karakterize lenfödem; doğumsal olarak erken çocukluk veya geç ergenlik yarıyıllarında surat, kol, bacak veya karın gibi bölgelerde görülebilir. Ancak daha sıklıkla ikincil sebeplere bağlı büyüyebilir. Bu nedenler arasında kanser rehabilitasyonları, yaralanmalar, enfeksiyonlar, fazla kiloluluk, fazla varis yaradılışı ya da lipödem gibi nedenler sayılabilir. 

Erken yarıyılda bulguları nelerdir? Rehabilitasyon edilmezse ne olur?

Erken yarıyıllarda kol veya bacaklarda rahatsızlık, ağırlık hissi, şişlik hissi, elbiselerin pabuçların veya takıların o tarafta sıkması, gibi bulgularla kendini gösteren fil hastalığı, erken yarıyılda rehabilitasyon edilmezse etkilenen dokularda bağ dokuda çoğalış, yağ dokuda sertleşmelere, cilt ve cilt altında kalınlaşmalara, şişliklerin çoğalmasına ve ten farklılıklarına yol açar. Yeniden rehabilitasyon edilmeyen lenfödem vaziyetleri selülit, erizipel veya lenfanjit gibi enfeksiyonlara yol açıp sağlık kurumuna uyumayı gerektiren tıbbi acil vaziyet oluşturabilmektedir. Tüm bu vaziyetler yaşam niteliğini olumsuz etkileyen fiziksel ve psikolojik neticeler doğurur.

Lenfödem ilerledikçe rehabilitasyonda galibiyet oranı da düşmektedir ve karmaşıklıklar hayatı tehdit edici ebatlara erişebilmektedir. Reelinde en ideali hastalık oluşmadan yasaklamaktır.

Lenfödem rehabilitasyonu nasıl yapılır?

Lenfödem rehabilitasyonu bu mevzuda eğitimli Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanları, fizyoterapistler, psikolog, hemşire ve lenfödem cerrahlarını içeren multidisipliner bir yaklaşımla rehabilitasyon edilmelidir. Hastalar Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon polikliniklerine müracaat etmelidir.

Lenfödem rehabilitasyonunda primer olarak birbiri içine geçen 2 fazdan oluşan kombine boşaltıcı rehabilitasyon altın standarttır. Bu mevzuda özel eğitim alan lenfödem uzmanları tarafından uygulanabilen ‘Kompleks Dekonjestif Terapi’deki emel, biriken akışkanı, şişliği, cilt farklılıklarını eksiltmek, mobilite ve eklem hareket sarihliğini gözetmek, enfeksiyonları önlemek, kozmetik görünümü iyileştirerek yaşam niteliğini çoğaldırmaktır. Bunun dışında cerrahi rehabilitasyonlar, uygun seçilmiş hastalarda öbür rehabilitasyonlarla beraber pnömotik kompresyon pompaları ve kinezyo bantlama usulleri rehabilitasyonda uygulanabilir.