İlk altı ayda satılan her 3 otomobilden biri SUV oldu

İlk altı ayda satılan her 3 otomobilden biri SUV oldu

Şehir içinde kullanımı giderek bir trend haline gelen SUV arabaların, ocak-haziran yarıyılı satışlarındaki hisseyi yüzde 34,1 yükselirken, SUV satışları yüzde 88,4 arkasıydı. En çok seçim edilen…

Türkiye araba pazarında bu senenin ilk altı aylık yarıyılında SUV pazarı bir evvelki senenin aynı yarıyılına mukayeseyle yüzde 88,4 gelişirken, SUV'un satışlardan aldığı hisse de yüzde 34,1'e yükseldi.

Asfaltın yanı gizeme farklı arazi şartlarında kullanılabilen SUV Sport Utility Vehicle-Spor Emelli Araç arabalar, sürüş şartları bakımında zengin bir yelpaze sunuyor.

: İlginize Sürükleyebilir Büyük facia: 1300 birey kayıp!Melih Bulu neden görevden alındı? Aldığım kulis bilgisi şöyle...Delta tüm tasarıları bozdu! Yasaklar geri döndü

Geniş kabin ve valiz hacmine sahip olan bu arabalar, kalabalık aileler tarafından da sıklıkla seçim ediliyor. Motor eforu ve performansı yüksek olan bu gövde tipi, modele göre değişiklik gösterirken yakıt tüketimi doğrultusundan da yüksek seviyelere çıkabiliyor.

SUV taşıtların, şehir içinde kullanımı bir trend haline geldi. Özellikle yüksek otomobilseverlerin favorisi olan SUV'lar, kadın sürücüler tarafından daha fazla seçim edilmeye başlandı.
Yapılan araştırmalara göre, SUV segmenti, Türkiye'de en fazla gelişen ve kullanıcılar tarafından en arzu edilen segment olarak öne çıkıyor.

Haziranda fiyatlar arttı İşte en ucuz sıfır otomobillerHaziranda maliyetler arkasıydı! İşte en ucuz sıfır arabalar

SEDAN İLE SUV ARASINDAKİ MAKAS DARALIYOR

Türkiye'nin Arabayı Teşebbüs Grubu TOGG tarafından üretilecek elektrikli arabanın ilk piyasaya sürülecek segment modeli olan SUV, Türkiye araba pazarında da ağırlığı çoğalmaya devam ediyor.
AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri Derneği'nden ODD derlediği bilgilere göre, ocak-haziran yarıyılında Türkiye araba pazarında, en çok seçim edilen gövde tipi yüzde 41,3 hisseyle yeniden sedan arabalar oldu.

Sedan arabaları, yüzde 34,1 hisseyle SUV takip etti. Böylece satılan her 3 arabadan biri SUV gövde tipinden hakikatleşti.

Satışlardan hisse sıralamasında SUV'u yüzde 22,6 hisseyle hatchback HB arabalar takip etti. Değişik yüzde 2'lik kısım ise "MPV, CDV, spor ve station wagon" gövde tiplerinden oluştu.

2020'nin ocak-haziran yarıyılıyla bu senenin aynı yarıyılı mukayese etildiğinde, sedan arabaların hisseyi yüzde 44,1'den yüzde 41,3'e, hatchback gövde tipli arabaların hisseyi de yüzde 25,2'den yüzde 22,6'ya gerilerken, SUV'un hisseyi yüzde 27,6'dan yüzde 34,1'e çıktı.

SUV SATIŞLARI YÜZDE 88,4 ARKASIYDI

Türkiye'de 2020 haziran sonunda 89 bin 779 olan sedan araba satışları, bu senenin haziran ayı sonu haysiyetiyle yüzde 42,9 yükselişle 128 bin 298'e yükseldi.

Mevzubahisi yarıyılda hatchback gövde tipi arabaların satışı 51 bin 360'tan, 70 bin 38'e yükseldi. Burada satışlarda yüzde 36,4'lük çoğalış kaydolundu.

SUV gövde tipinde ise 2020 ocak-haziran yarıyılında 56 bin 96 araba satılırken, bu senenin aynı yarıyılında satışlar 105 bin 668'e erişti.

Böylece Türkiye araba pazarında SUV satışları yüzde 88,4 çoğalış gösterdi.

TÜRKİYE'NİN ARABAYI'NİN İLK MODELİ DE SUV OLACAK

Öte yandan, TOGG tarafından 2022'nin sonunda pazara sunulması beklenen arabanın ilk modeli olan elektrikli C-SUV'un, Türkiye SUV pazarından hisse alması ve SUV pazarını daha da geliştirmesi bekleniyor.

Türkiye pazarından sonra Avrupa pazarına açılacak olan arabanın, Avrupa pazarında da kendi segmentinde öne çıkan modellerden olacağı öngörülüyor.