İlk defa ortaya çıktı: Kovid-19'da şaşırtan 20 dakika detayı!

İlk defa ortaya çıktı: Kovid-19'da şaşırtan 20 dakika detayı!

Koronavirüsün solunan havada nasıl yaşamda kaldığı ilk kere simüle edildi. İngiliz uzmanlar Kovid-19'un 20 dakika içinde bize bulaşma becerisinin %90'ını kaybettiği neticesine erişti.

2019'un son günlerinde yaşamımıza giren koronavirüs ile gayret kapsamında  bilim insanları mesailerinin büyük bir kısmını Kovid-19'a ayırmış gidişatta.

Bu araştırmalar sayesinde virüsü daha iyi tanıyor ve onunla gayrette elimizi kuvvetlendiriyoruz.

Guardian'da yer alan habere göre, İngiltere'de yapılan bir araştırma ile virüsün bir sırrı daha çözüldü.

Koronavirüsün solunan havada nasıl yaşamda kaldığına dair dünyanın ilk simülasyonu oluşturuldu ve oldukça acayip neticeler ortaya çıktı.

Gözden KaçmasınSon dakika... İngiliz uzmandan ezber bozan Omicron iddiasıSon dakika... İngiliz uzmandan ezber bozan Omicron iddiası!Haberi görüntüle

Bristol Üniversitesi’nde yapılan çalışmaya göre, koronavirüs havada 20 dakika içinde bize bulaşma becerisinin yüzde 90'ını kaybediyor.

Aynı çalışmaya göre kaybın çoğu ilk 5 dakikada alana geliyor. Takım ismine açıklamalarda bulunan Profesör Jonathan Reid, neticelerin maske kullanımının ehemmiyetini bir defa daha ispatladığının altını çizdi.

'Bulaşta en büyük tehlike insanlarla yakınlaşınca ortaya çıkıyor' diyen Reid, mesafenin virüsün bulaşıcı tesirini de eksilttiğini belirtti.

OMICRON SONRASI MASKE UYARISI

Öte yandan daha bulaşıcı Kovid-19 varyantı Omicron'un yaygınlaşması ile bez maskelerin daha öncekisi kadar gözetici olmadığı belirtiliyor.

İlk defa ortaya çıktı: Kovid-19da şaşırtan 20 dakika detayı

Wall Street Journal'da yayınlanan son rapora göre tek katlı bez maskeler bireyleri Omicron varyantından gözetmek için eksik kalıyor.

Bunun nedeni ise Omicron'un bulaşıcılığının salgının başından beri görmediğimiz kadar yüksek olması.

Uzmanlar bu maskelerin Kovid-19 yayan partiküllerin yalnızca büyük olanlarını yasaklayabildiğini belirtiyor.

Bu maskeler yasaklanması en güç olan daha minik aerosol parçacıklarını yakalayamıyor.