İlk gün içki satıldı

İlk gün içki satıldı

Türkiye dün bütün kapanma sürecinin ilk gününü yaşadı. Yasak kararı ile beraber en çok tartışılan mevzulardan biri ise alkol satışının yasak olup olmadığıydı. Biz de alkol satış noktalarına…

Bütün kapanma sürecinin başlamasının ardından alınan kararla beraber bazı karmaşıklıklar da yaşandı. Bütün kapanma süreci başlamadan evvel uygulanan hafta sonu kısıtlamalarında alkol satışı menedilmiş, alkol satış noktaları da hafta sonu kısıtlamalarında alkol satışını durdurmuştu. Ancak bütün kapanma süreciyle beraber alkol satışının menedilip menedilmediğine müteveccih net bir açıklama olmadı. Net bir bilgi olmayınca da kafalarda sual işaretleri oluştu. Biz de tüm bu sürecin ardından yasağın başladığı ilk gün alkol satışı yapan noktalara giderek vaziyeti yerinde gözlemledik. Market ve bayilerde yetkililerle konuştuk. Gittiğimiz tüm noktalarda alkol satışı yapılıyordu.

YALNIZCA HAFTA SONU

İlk olarak büyük bir zincir markete giderek, alkol satışının yapılıp yapılmadığına baktık. Rastgele bir ‘satış yasak’ ibaresi yoktu. Mağaza çalışanlarına satışın yasak olup olmadığını sorduk: “Şu an için bize gelen bir bilgi yok. Satış yasaktır denmediği için satış yapmaya devam ediyoruz. Ancak hafta sonları alkol satışımız olmayacak. Zira bir evvelki kararda hafta sonu kısıtlamalarında alkol satışının yasak olduğu net bir biçimde bildirilmişti. Bu karar hala geçerli olduğu için hafta sonu alkol satışımız olmayacak.” Gün içinde bir teftiş yapılıp yapılmadığını sorduğumuzda ise alkol satışı mevzusunda rastgele bir teftiş yapılmadığını söyledi.
İlk gün içki satıldı
YASAK BİLGİSİ GELMEDİ

Bu defa sokak üstünde tabelasında ‘.. tekel’ yazan bir satış noktasına girdik. Tekellerin bütün kapanma sürecinde açılmasının yasak olduğunu, kendilerinin neden sarih olduğunu sorduk. Firmacı, kendilerinin bakkal olarak da faaliyet gösterdiğini, yasak sürecinde sarih kalma hakkı olduğunu söyledi. Alkol satışının devam edip etmediğine müteveccih olarak da şunları söyledi: “Biz satışa devam ediyoruz. Zira net olarak bize alkol satışının yasak olduğuna dair bir bildirim yapılmadı. Bu bildirim olmadığı için alkol sattık diye ceza da kesilemez diye düşünüyorum. Ancak hafta sonları alkol satışı yasak olduğu için satışlarımızı durduruyoruz. Alkol satan bazı dostlarımıza zabıtanın gelerek alkol satışının yasak olduğunu söylediklerine dair duyum alıyoruz. Bizim dükkanımıza ise gelen olmadı.”

Aynı sokak üzerinde başka bir satış noktasına gittik. Buradaki şirketçiden de eş tümceleri duyduk. Firmacı, alkol satışına devam ettiklerini, rastgele bir problemle de karşılaşmadıklarını söyledi.

SABAH SAATLERİNDE

Başka bir zincir marketin şubesinde de eş vaziyet yaşanıyor. Hafta sonu yasaklarında alkol reyonlarının önünü bariyerlerle kapatan ve alkol satışı yapılmasının yasak olduğuna dair ibareler konulan markette, dün alkol satışında rastgele bir kısıtlama yoktu. Satışların devam ettiğini söyleyen market çalışanı, sabah saatlerinde daha mağazaları açılmadan hemen evvel ‘alkol satabilirsiniz’ biçiminde bilgi geldiğini belirtti.

ANKARA’DA DA SATIŞ YAPILDI

Ankara’da da bazı zincir marketlerde dün alkol satışı devam etti. Market yetkilileri, Hürriyet’e yasak kararının yalnızca hafta sonları için olduğunu korunarak, “Daha evvel olduğu gibi biz yalnızca cumartesi ve pazar günleri alkol satmayacağız. Ama hafta ortası satışlarımız devam edecek” dedi. ANKARA
İlk gün içki satıldı
4 ŞEHİRDEN MARKETLERE KISITLAMA

KOCAELİ, Sakarya, Kütahya ve Kars’ta Umumi Hıfzısıhha Heyetleri de marketlerde bazı mahsullerin satışına yasak getirdi. Buna göre bünyesinde perakende olarak inşaat malzemesi, nalbur, tekstil, giyim, züccaciye, çanta ve kundura, halı, mobilya, elektronik mahsuller, beyaz eşya ve klima, kırtasiye ve otomotiv mahsulleri satış reyonları bulunan marketlerin bu reyonlarının, ana faaliyet alanı bu mahsullerin satışı olan işyerleri için getirilen kısıtlamalara tabi olmasına, bu reyonların ve bulundukları katların kapatılmasına, alıcıların bu reyonlara erişmesini yasaklayıcı ihtiyatların alınmasına karar verildi.

KÜTAHYA’DA MENEDİLDİ

KÜTAHYA’da ise içki satışı valilik tarafından menedildi. Kütahya Valiliği’nce bütün kapanma yarıyılında içki satışı yasağına ait yapılan yazılı açıklamada, “Kısıtlama günlerinde marketlerde içki satışı kısıtlaması 81 şehirde olduğu gibi şehrimizde de uygulanacak. Ayrıca yeniden tekel büfelerinin faaliyetleri de kısıtlama müddetince hudutlandırılmıştır. Belirtilen hudutlandırmalara ters hareket edenler hakkında adli ve yönetimsel harekâtlar uygulanacaktır” denildi. DHA

YASAK MÜZAKERESİ

DÜN sosyal medya üzerinden de alkol yasağı müzakeresi devam etti. Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, sosyal medya hesabında “İçki satış yasağı kalkmıştır, herkese hayırlı olsun” paylaşımında bulundu. Aybaş’ın paylaşımına rağmen İçişleri Bakanlığı yetkilileri ise yasak uygulamasının aynen devam ettiğini, Aybaş’ın paylaşımının hakikati yansıtmadığını söylediler. İçişleri Bakanlığı’ndan ayrıca mevzuyla alakalı açıklamada yapıldı. Bakanlığın açıklamasında, “Kısıtlamalarla alakalı açıklamalarımız, fotoğrafı olarak bakanlığımızca Şehir Hıfzıssaha Heyeti Kararları, Valilikler tarafından alakalı müesseselerle ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bunun dışında yapılan açıklamalara haysiyet edilmemelidir. Ulusumuzun büyük fedakarlık gösterdiği ‘bütün kapanma’ yarıyılında yanlış bilgilendirmeye müteveccih maksatlı tavırlarla alakalı zorunlu yasal başvuruların başlatılacağı da kamuoyuna hürmetle duyurulur” denildi. Özgür Aybaş daha sonra bir sosyal medya paylaşımı daha yaparak, şu iddialarda bulundu: “Şu anda tekel bayilerini kapatmaya zorluyorlar, hatta kapattırıyorlar. Zincir marketlerde içki satışı hür, ufak esnaf tekel bayilerine baskı var. TESK Başkanı Bendevi Palandöken dün açıklama yaptı ‘satış yapacağız’ diye. Bizler yasaklara karşıyız. Zincir marketlerde de satılsın içki, tekel büfelerinde de. Özel hayata müdahale edilmesin yalnızca.” ANKARA

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara