İlk ve tek kadın kütüphanesi restorasyonda

İlk ve tek kadın kütüphanesi restorasyonda

32 sene evvel kurulan Türkiye’nin ilk ve tek kadın kütüphanesinin İstanbul Balat’taki binası, onarım için boşaltılıyor. Takribî 48 özel arşiv koleksiyonu, 14 bin kitap, 469 süreli yayın ve 8 bin efemera

İSTANBUL Megakent Belediyesi İBB mülkiyetinde bulunan ve 32 sene evvel yarıyılın belediye başkanı Nurettin Sözen tarafından kadınlara dair kaynakların korunması emeliyle Kadın Yapıtları Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’na tahsis edilen Balat’taki bina, restore edileceği için önümüzdeki günlerde boşaltılacak. Takribî 48 özel arşiv koleksiyonu, 14 bin kitap, 469 süreli yayın ve 8 bin efemera koleksiyonu bulunan Türkiye’nin ilk ve tek kadın kütüphanesi, 14 Mayıs Cumartesi günü tertip edeceği 32. Kuruluş Yıldönümü Şenliği’nin ardından arşivini ambara taşıyacak.

HAFIZA MEKÂNI

5 binadan oluşan onarım projesinin İBB’nin evvelki idare yarıyılında başladığını vurgulayan Kadın Yapıtları Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Başkanı Birsen Talay Keşoğlu, “Burası yalnızca bir kütüphane değil. Ehemmiyetli bir hafıza mekânı. Kadınların serveti olması çok ehemmiyetli bizim için. Türkiye kadın hareketinin tam tarihi bizde. O sebeple çok değerli. Onarımın ardından binaya geri dönebilmek için de İBB’den protokol arzında bulunduk. O yapılırsa, mutlulukla çıkıp geri döneceğiz” dedi. İBB yetkilileri ise kütüphanenin onarım süreci bitirildikten sonra faaliyetlerine devam edeceğini söyledi.

İlk ve tek kadın kütüphanesi restorasyonda

KADINA DAİR HER ŞEY

Kadın Yapıtları Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, “Kadınların geçmişini iyi tanımak, bu bilgileri tahlilcilere derli toplu bir biçimde sunmak ve bugünün yazılı dokümanlarını gelecek jenerasyonlar için gizlemek” emeliyle Aslı Davaz, Füsun Akatlı, Füsun Ertuğ-Yaraş, Jale Baysal ve Şirin Tekeli tarafından heyetti. Türkiye’nin ilk ve tek kadın merkezli arşiv ve kütüphanesi olan vakıf, Osmanlı’dan günümüze Türkiye’de kadınlara ait ya da kadınlarla alakalı yapıtları, dokümanları barındırıyor.

İlk ve tek kadın kütüphanesi restorasyonda