İngiliz Kraliçesi öldüğünde neler olacak? 'Londra Köprüsü Operasyonu' basına sızdı

İngiliz Kraliçesi öldüğünde neler olacak? 'Londra Köprüsü Operasyonu' basına sızdı

İngiliz hükümetinin Kraliçe 2. Elizabeth'in vefatının hemen ardından yapılacaklara ait güvenlik tedbirlerinin yanı gizeme sosyal medya kısıtlamalarının da yer aldığı "Londra Köprüsü İşlemi" kod isimli

Haber sitesi Politico'nun haberine göre, "Londra Köprüsü İşlemi" kod isimli tasarı, cenaze merasimi düzenlemelerini kapsıyor. Başbakan, bir memur tarafından "Londra Köprüsü devrildi" koduyla Kraliçe'nin vefatı hakkında bilgilendirilecek. Ulus ise remi haber ajansı PA Media üzerinden verilecek son dakika haberiyle Kraliçe'nin can verdiğini öğrenecek.

KRALİYETİN İNTERNET SİTESİ SİYAHA BÜRÜNECEK

Kraliçe'nin tabutu, Buckingham Sarayı'ndan Westminster Sarayı'na bir geçit merasimiyle götürülecek. Burada katafalka konulacak tabut, üç gün süresince günde 23 saat ulus tarafından ziyaret edilebilecek. Ehemmiyetli şahıslar için biletler tertip edilecek. Krallık ailesinin web sitesi, Kraliçe'nin vefatını doğrulayan kısa bir açıklamayla siyah renge çevrilecek. İngiliz hükümetinin "gov.uk" uzantılı web siteleri ve hükümet müesseselerine ait tüm sosyal medya hesaplarında siyah bantlara banner yer verilecek. Acil olmayan içerik yayımlanmayacak ve yine paylaşım retweet hükümetin irtibat başkanı tarafından onaylanmadıkça yapılamayacak.

YAS DUYURU EDİLECEK

Devlet cenaze merasimi, Kraliçe'nin vefatından 10 gün sonra asıllaştırılacak ve milli yas günü olarak duyuru edilecek. Yas günü, resmi tatil olmayacak ancak hafta içi günlere denk gelmesi gidişatında çalışanlara izin verilmesi patronların inisiyatifine vazgeçilecek. İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'daki meclislerindeki kanunuma faaliyetleri ertelenecek, tatilde olması gidişatında meclisler geri çağrılacak.

GÜVENLİK UYARILARI

Tasarıda Başbakanlık Binası 10 Numara önündeki sancağın, vefat haberinden 10 dakika sonra yarıya indirilmemesi gidişatında milletin hiddetleneceğine dair değerlendirmeler de yer aldı. Tasarı; Dışişleri Bakanlığının ehemmiyetli rakamda turistin ülke girişinin nasıl ayarlanacağı, İçişleri Bakanlığının mümkün terör tehditleriyle nasıl başa çıkacağı ve Eriştirme Bakanlığının başşehirdeki fazla kalabalık mevzusundaki evhamlarını da içeriyor. İngiliz medyayı, sızıntının 95 yaşındaki Kraliçe 2. Elizabeth'in sağlık vaziyetinin makûslaşmasının işareti olarak görülmemesi gerektiğini yazdı.