İngiliz Silahlı Kuvvetleri'nin başındaki Amiral konuştu: Rusya aslında savaşı kaybetti!

İngiliz Silahlı Kuvvetleri'nin başındaki Amiral konuştu: Rusya aslında savaşı kaybetti!

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş 114’şöhretçi gününü geride vazgeçmeye hazırlanırken cephede çatışmalar tüm sıcaklığıyla sürüyor. Öte yandan savaşın diplomatik cephesi de oldukça karışık. Rusya Dışişleri

İngiltere korunmasının başındaki ad olan Amiral Sir Tony Radakin’in Lavrov’un dünkü laflarının ardından yaptığı açıklama günün en çok konuşulan haberi olacağa benziyor…

Amiral Sir Tony Radakin, Rusya'nın ağır kayıplar verdiğini, birliklerinin ve gelişmiş füzelerinin tükendiğini ve asla Ukrayna'nın tamamını ele geçiremeyeceğini söyledi.

“Bu, Rusya'nın vahim bir kusuru. Rusya asla Ukrayna'nın hakimiyetini ele almayacak. Rusya savaşı stratejik olarak kaybetti.” diyen Amiral, Lavrov’a da yanıt vermiş oldu.

İngiliz Silahlı Kuvvetlerinin başındaki Amiral konuştu: Rusya aslında savaşı kaybetti Donetsk üzerinde uçan Ukrayna ordusuna ait bir Su-25 jeti 

Ülkenin azami rütbeli askeri yetkilisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya'nın kara gücünün %25'ini yalnızca "ufak" kazanımlar için kaybettiğini ve NATO'yu kuvvetlendirirken eforsuz kalacağını iddia etti.

"EFORSUZ KALACAKLAR"

“Rusya stratejik olarak şimdiden kaybetti. NATO daha güçlü, Finlandiya ve İsveç katılmak istiyor” diyen Radakin, Putin'in önümüzdeki haftalarda "strateji galibiyetler" elde edebileceğini, ancak "ufak" kazanımları, ülkesinin ordu gücünün dörtte birinin pahasına elde ettiğini ve birliklerinin ve yüksek teknolojili füzelerin tükenmekte olduğunu söyledi.

Amiral, “Rus aygıtı süratle uzaklaşıyor ve her gün birkaç km kazanıyor. Ve Rusya'nın güvenlik sarihleri var zira insanları tükeniyor, yüksek teknolojili füzeleri tükeniyor. Başkan Putin, ordusunun gücünün takribî %25'ini ufak bir ölçü toprak ve 50.000 ölü ya da yaralı kazanmak için kullandı. Rusya galibiyetsiz.” laflarını kullandı.

Radakin'in iddiaları, takribî 600 ila 800 personelden oluşan bazı Rus tabur strateji gruplarının BTG'ler sadece 30 kadar az asker toplayabildiğini söyleyen İngiliz istihbarat raporlarını yansıtıyor.

İngiliz Silahlı Kuvvetlerinin başındaki Amiral konuştu: Rusya aslında savaşı kaybetti Amiral Sir Tony Radakin, uzun seneler sonra İngiliz Silahlı Kuvvetleri'nin başına geçen ilk donanma üyeyi subay olmuştu

Rusya Donbass'ta strateji zafer elde ediyor olsa da bu son galibiyetler “ehemmiyetli kaynak maliyeti” ve genel harekatın tek bir kısmında kuvvet ve ateş yoğunlaşmasıyla geldi.

İngiltere’nin istihbarat raporunda “Rusya'nın orijinal tasarısına göre ölçüldüğünde, stratejik niyetlerin hiçbirine erişilemedi. Rusya'nın rastgele bir zaferi elde etmesi için, devamlı büyük insan eforu ve ekipman yatırımı gerekecek ve muhtemelen çok daha fazla zaman alacaktır" denildi.

LAVROV’UN SANSASYONEL RÖPORTAJI

Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov dün BBC'ye bir görüşme verdi. Lavrov’un Batılı kaynaklara genellikle konuşmadığı göz önüne alındığında açıklamaların ehemmiyeti de çoğalıyor.

Lavrov “Ukrayna'yı işgal etmedik” dedi. Dışişleri Bakanı yaşananları "Özel bir askeri harekât bülten ettik zira batıya Ukrayna'yı NATO'ya çekmenin kabahat olduğunu açıklamanın netlikle başka bir yolu yoktu." diyerek anlattı.

İngiliz Silahlı Kuvvetlerinin başındaki Amiral konuştu: Rusya aslında savaşı kaybetti Lavrov'un dünkü açıklamaları dünyada ilk manşet

Lavrov’a BBC tarafından Ukrayna'nın Çernihiv bölgesindeki Yahidne köyünde Rus kuvvetleri tarafından sivillere karşı işlendiği iddia edilen savaş kabahatlerini detaylandıran resmi bir BM raporuna cevap veren Lavrov'a, bunun "Nazilerle savaşmak" olup olmadığı soruldu.

Lavrov, bu suale yanıt verirken “Bu çok yazık” dedi ve ilave etti “Ancak BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, BM genel sekreteri ve öbür BM temsilcileri de dahil olmak üzere beynelmilel diplomatlar Batı tarafından baskı altına alınıyor. Ve çoğu zaman batı tarafından dağılan sahte haberleri kuvvetlendirmek için kullanılıyorlar.

“HAYDİ ÖYLEYSE YAPSINLAR!”

Lavrov’un ziyarete damga vuran lafları ise bugün tüm gzetelerin manşetlerine taşındı:

“Rusya gıcır gıcır ve pak değil. Rusya neyse odur. Ve kim olduğumuzu göstermekten utanmıyoruz.”

İngiliz Silahlı Kuvvetlerinin başındaki Amiral konuştu: Rusya aslında savaşı kaybetti AB liderleri dün Kiev'e giderek Ukrayna ve Zelenski'ye dayanaklarını bizzat sundu

Moskova'nın İngiltere ile ilişkilerine de değinen Lavrov, artık “manevra alanı” olduğuna inanmadığını söyledi: “Hem [Boris] Johnson hem de [Liz] Truss sarihçe Rusya'yı yenmemiz gerekiyor, Rusya'yı dizlerinin üzerine çöktürmemiz gerekiyor diyor. Haydi öyleyse, yapsınlar!”