İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a yeni suçlama: 'Koronavirüs kısıtlamaları sürerken eşiyle Başbakanlık Konutu'nun bahçesindeki içkili etkinliğe katıldı'

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a yeni suçlama: 'Koronavirüs kısıtlamaları sürerken eşiyle Başbakanlık Konutu'nun bahçesindeki içkili etkinliğe katıldı'

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın özel kalem müdürü Martin Reynolds'ın, ülkede sıkı koronavirüs kısıtlamalarının sürdüğü ve sosyal temasın son derece hudutlu olduğu Mayıs 2020'de, e-posta yolladığı

BBC'ye konuşan iki görgü tanığı, Başbakan Johnson ve eşi Carrie Symonds'ın da, 20 Mayıs 2020'de evin bahçesindeki aktifliğe katıldığını söyledi.

Johnson, 30'a yakın şahsın katıldığı sanılan faallikte olup olmadığı hakkında açıklama yapmadı. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada koronavirüs kısıtlamalarının ihlal edilip edilmediğiyle alakalı bağımsız soruşturmanın sürdüğü belirtildi.

Londra Emniyet Müdürlüğü ise "Covid kaidelerinin ihlal edildiğine müteveccih iddialara müteveccih kapsamlı haberlerle alakalı olarak", hükümetle temas halinde olduğunu açıkladı.

MUHALEFET HİDDETLİ

Ana muhalefetteki Emekçi Partisi'nin genel başkan yardımcısı Angela Rayner, Başbakan Johnson'ı, "cemiyetin öbür kesimleri için koyduğu kaidelere uymamakla" yargıladı.

Emekçi Partisi, aktifliğe katıldığının ortaya çıkması halinde, Johnson'ın "çok ciddi sualleri cevaplaması gerektiğini" vurguluyor. Liberal Demokrat Parti ise polise, iddiaları soruşturma çağrısı yaptı.

Gözden Kaçmasınİngiltere bu kareleri konuşuyor... Johnson, geçen yıl koronavirüs kısıtlamalarını delmekle suçlanıyorİngiltere bu kareleri konuşuyor... Johnson, geçen sene koronavirüs kısıtlamalarını delmekle suçlanıyorHaberi görüntüle

JOHNSON NEDEN TENKİT ETİLİYOR?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson daha evvel de, resmi evinde Covid kısıtlamalarına aykırı biçimde partiler organize ettiği ya da bu partileri önlemediği gerekçesine tenkit etilmişti.

Guardian gazetesi geçen ay Başbakanlık bahçesinde 15 Mayıs 2020'de çekilen bir resmi yayımlamıştı. Resimde Boris Johnson, eşi ve 17 Başbakanlık personeliyle görülüyordu. Masalarda ise şarap şişeleri de vardı. Johnson ise parti tertip etmediklerini, katılımcıların bu sırada "çalıştıklarını, işleri hakkında konuştuklarını" söylemişti.

'ALKOLLERİNİZİ KENDİNİZ GETİRİN, SOSYAL MESAFEYE UYUN'

20 Mayıs 2020'deki etkinlkle alakalı iddiaları ise ilk olarak Başbakan Johnson'ın daha önceki başdanışmanı Dominic Cummings geçen haftaki blog yazısında gündeme getirmişti.

Gözden Kaçmasınİngiltere Başbakanı Johnsondan koronavirüs açıklaması: Savaşın sona erdiğini düşünenler yanılıyorİngiltere Başbakanı Johnson'dan koronavirüs açıklaması: Savaşın sona erdiğini düşünenler yanılıyorHaberi görüntüle

Martin Reynolds ismine sevk edilen ve Pazartesi akşamı ITV News Televizyonu'nda yayımlanan e-mailde ise saat 18.00'de başlayacak aktifliğe katılacaklardan, alkollerini kendilerinin getirmeleri ve sosyal mesafe kaidelerine uymaları isteniyor.

20 Mayıs 2020'de yarıyılın Kültür Bakanı Oliver Dowden, Başbakanlık'taki koronavirüs brifinginde, son 24 saatte Birleşik Krallık'ta virüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı neticeyi 363 şahsın daha hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

İngiltere'de, 1 Haziran 2020'den itibaren bu kaideler hafifletilmiş, değişik konutlardan en fazla altı şahsın sarih havada buluşabilmelerine izin verilmişti.