İngiltere Başbakanı Johnson, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’le görüştü

İngiltere Başbakanı Johnson, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’le görüştü

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, G7 Dışişleri Bakanları Buluşması kapsamında ülkede bulunan Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken'le toplandı.

Başbakanlık Büroyu 10 Numara’da takribî 20 dakika reelleşen görüşmenin sonrasında Başbakanlık Büroyu'nden yapılan yazılı açıklamada, Johnson ve Blinken'in iki ülke arasındaki yakın işbirliğini ele aldıkları, İran ve Çin de dahil olmak üzere bir dizi dış siyaset sorununu görüştükleri belirtildi.

Açıklamada, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki işbirliğinin, yeni tip koronavirüsle Kovid-19 gayret, etrafın korunması ve öbür beynelmilel mevzularda ilerleme sağlanmasında tesirli olacağı aktarıldı.

Johnson ve Blinken'in başta ticaret ve korunma olmak üzere iki ülke arasında yürütülen geniş çaplı çalışmaları memnuniyetle karşıladığı kaydolunan açıklamada, "Kovid-19 aşılarının küresel olarak yaygınlaştırılmasının salgını yenmenin anahtarı olacağı mevzusunda uyuştular. Kovid-19 aşısının yapım kapasitesinin çoğaldırılmasına müteveccih G7 çalışmalarının ehemmiyetinin altını çizdiler." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Johnson'ın 11-13 Haziran'da İngiltere'nin Cornwall kasabasında asıllaştırılacak G7 Liderler Doruğu için ülkeye gelecek Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ı karşılamayı dört gözle beklediği bildirildi.