İngiltere Başbakanı Johnson’dan Kiev ziyareti 

İngiltere Başbakanı Johnson’dan Kiev ziyareti 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 2’nci defa Ukrayna’nın başşehri Kiev'e gelerek, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'ye Ukrayna ordusundaki 10 bin askere 120 günde eğitim verme teklifinde bulundu.

Rusya- Ukrayna savaşı devam ederken, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 2‘nci defa Ukrayna’nın başşehri Kiev'e geldi. Liderler, ikili görüşmenin ardından ortak açıklamada bulundu. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski yaptığı açıklamada, “İngiltere, bu savaşta Ukrayna'ya verdiği takviyenin sağlam ve kararlı olduğunu ispatladı. Ülkemizin arkadaşı Boris Johnson'ı tekerrür Kiev'de gördüğümü neşelendim" dedi.

İngiltere Başbakanı Johnson, Devlet Başkanı Zelenski’ye 120 günde Ukrayna ordusundaki 10 bin askere eğitim verme teklifinde bulunduğunu belirterek, “Ukraynalı askerler, milletinizin dominantlığını korunmak için Birleşik Kraliyet füzelerini ateşliyor. Devlet Başkanı Zelenski'ye bu savaşın eşitliğini değiştirebilecek büyük bir yeni askeri eğitim programı önerdim” ifadelerini kullandı.

Açıklanan yeni eğitim programında her askerin 3 hafta süresince ön cephede savaş kazanma kabiliyetlerinin yanı gizeme temel tıp eğitimi, siber güvenlik ve karşı patlayıcı stratejileri eğitimleri alması bekleniyor.

Görüşmede ayrıca liderlerin, İngiltere’nin eğitim önerisinin yanı gizeme, Rusya’nın hububat kuşatmasını sona erdirmede İngiltere’nin nasıl bir rol alabileceği mevzusu da tartıştığı bilindi. İngiltere Başbakanı Johnson en son 9 Nisan’da Ukrayna'yı ziyaret etmişti.