İngiltere başbakanından skandal sözler: Ülkeyi kapatmaktansa ‘cesetlerin yığılmasını göze alırım!'

İngiltere başbakanından skandal sözler: Ülkeyi kapatmaktansa ‘cesetlerin yığılmasını göze alırım!'

Avrupa'da koronavirüs salgınından en makûs etkilenen ülkelerin başında gelen, yoğun önlemler ve aşılama kampanyası sayesinde bu günlerde Kovid-19 salgınından uyanmaya başlayan İngiltere'de başbakan…

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın, güzde Başbakanlık Konutu'nda koronavirüs salgınıyla alakalı sıcaklıklı bir münakaşada, "cesetler yığılsa dahi" kapatma tedbirleri almaya karşı olduğunu söylediği ortaya çıktı.

Kavgadan haberdar olan ve BBC'ye konuşan kaynaklar bu ifadeleri doğruladı.

İngiliz Daily Mail gazetesi, Johnson'ın salgına karşı tedbir olarak üçüncü kere ülkeyi kapatma tedbirleri almak yerine "Vazgeçin gerekirse binlerce ceset yığılsın" dediğini iddia etmişti.

Johnson ise bu ifadeleri reddetti ve kısıtlamaların işe yaradığını söyledi.

Ana muhalefetteki Emekçi Partisi'nin lideri Keir Starmer ise mevzuyla alakalı haberlere "donakaldığını" kaydolarak, bu ifadelerin "Başta pandemide hoşlandıklarını kaybeden aileler olmak üzere herkeste büyük kaygı yaratacağını" belirtti.

Başbakan Johnson'ın bu lafları, İngiltere'de koronavirüs olaylarında süratli bir çoğalışın ardından milli çapta ikinci kere kapatma tedbirlerinin alındığı Ekim ayı sonlarında söylediği bildiriliyor.

BBC Siyaset Editörü Laura Kuenssberg, o yarıyıl Johnson'ın, yeni kapatma önlemlerinin ekonomi üzerindeki negatif tesirleri ve Covid ile alakalı olmayan sıhhat meseleleri sebebiyle büyük endişeler yaşadığına dair haberlerden laf edildiğini belirtiyor.İngiltere başbakanından skandal sözler: Ülkeyi kapatmaktansa ‘cesetlerin yığılmasını göze alırımKuenssberg, bu vaziyetin, "ikinci kısıtlama yarıyılıyla alakalı kararsızlar sebebiyle can kayıpları olduğuna dair -bazı bakanların da dile getirdiği- ciddi iddiaları" gündeme getirdiğini söylüyor.

KORUNMA BAKANI WALLACE: HABERLER DOĞRU DEĞİL

Johnson'ın yanı gizeme Korunma Bakanı Ben Wallace da bu ifadelerin kullanıldığına dair haberlerin "doğru olmadığını" söyledi.

Öte yandan, İngiltere'de son günlerde Başbakanlık ile Johnson'ın daha önceki başdanışmanı Dominic Cummings arasında da münakaşa yaşanıyor.

Dominic Cummings, ikinci kısıtlama yarıyılı ile alakalı bilgileri medyaya sızdırdığına dair iddiaları geçen haftaki blog yazısına reddetmişti.

Cummings ayrıca Johnson'ın, nişanlısı Carrie Symonds'un bir dostunu işaret ettiği bahanesiyle, medyaya bilgi sızdırılması soruşturmasını yasaklamayı düşündüğünü iddia etmişti.

Daha Önceki başdanışman, Johnson'ın, lideri olduğu Tutucu Parti'ye yapılan bağışlarla Başbakanlık Konutu'ndaki dairesindeki tadilat için saklı bir tasarıyı olduğunu öne sürmüştü.

Tadilat için 200 bin sterlin takribî 2 milyon 304 bin lira gider yapılmıştı.

İngiltere hükümeti ise tadilat giderlerinin bu sene Johnson tarafından karşılandığını açıkladı.