İngiltere cezaları arttırdı: Eziyet edene 5 yıl hapis

İngiltere cezaları arttırdı: Eziyet edene 5 yıl hapis

İngiltere’de hayvanlara makûs muamelede bulunanlara verilecek mapus cezası 6 aydan 5 seneye çıkarıldı. Aktüellenen Hayvan Sıhhati Kanunu, Kraliçe 2. Elizabeth’in onayının ardından 29 Haziran…

İngiltere’de aktüellenen Hayvan Sıhhati Kanunu’na göre, duruşmalar köpek dövüşü, köpek ve kedi yavrularının istismar edilmesi, bir köpeğin kulaklarının kesilmesi ve çiftlik hayvanlarının ağır biçimde bakımsızlığı ile alakalı davalarda daha sert cezalar verebilecek. 6 ay olarak öngörülen mapus cezasının 5 seneye çıkarıldığı kanunla kabahatli bulunanlara ayrıca hudutsuz para cezası da kesilebilecek. Bu mevzuda Avrupa’daki en katı tertip etmeler arasında yer alan yasa, Finn Kanunu olarak da öğreniliyor.

KANUNA İSMİNİ VEREN POLİS KÖPEĞİ FINN

İsmini bir kuşkulu takibi sırasında bıçaklanan polis köpeği Finn’den alan ve Haziran 2019’da yürürlüğe giren Finn Kanunu’nın aktüellemesi sayesine yalnızca hizmetlerde kullanılan köpek ve atlar değil öbür hayvanlar da korunabilecek. Hayvan hakları korunucuları, kanunun hayvanların korunması açısından doğru bir karar olduğunu belirterek, daha sert cezaların potansiyel hayvan istismarcıları için daha eforlu bir caydırıcılık işlevi göreceğini ifade ediyor.

İngiltere cezaları arttırdı: Eziyet edene 5 yıl hapisFinn 2016’da bir kuşkuluyu kovalarken göğsünden bıçaklanmıştı.

BİZDE VAZİYET NE?
YASA ÇIKARSA EN AZ 2 SENE

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ye gelmesi beklenen Hayvan Hakları Kanun Öneriyi’nde hayvanlar artık canlı olarak belirleniyor. Hayvana eziyet ve makûs muamelede bulunan her birey aynı cezayı almayacak. Misalin jenerasyonu riskte olan hayvanı öldürene veya şiddet uygulayana ceza ölçüyü bir kat daha çoğaldırılacak. Makûs muameleye en az iki sene ceza verilecek ve paraya dönüştürülmeyecek. Caddeye vazgeçenlere ise 10 bin TL’ye kadar ceza verilecek.