İngiltere duyurdu: Hesaplar değişti! Bugün doğan çocuklar 5 yıl önce ölecek...

İngiltere duyurdu: Hesaplar değişti! Bugün doğan çocuklar 5 yıl önce ölecek...

Yayınlanan yeni bilgilere göre, yaşam temennilerinin ciddi oranlarda düştüğü İngiltere'de 2020'lerde doğan bir bebek, 10 sene evvel varsayım edilenden takribî beş sene evvel can verecek.

İngiltere , Birleşik Kraliyet Milli İstatistik Ofisi'nin ONS açıkladığı yaşam temennileri oranlarını konuşuyor. Pandeminin vurduğu ülke koronavirüs kısıtlamaları, tedarik zincirinin kırılması ile yaşanan besin kıtlığı ile salgından en çok etkilenen ülkeler arasında.  Hükümet tenkit oklarının maksadındayken açıklanan son bilgiler İngiliz medyasında geniş yer aldı.

KIZLAR 4.8, ERKEKLER 4.5 SENE DAHA AZ YAŞAYACAK

Yayınlanan bilgilere göre, geçen sene doğan kızların 90,2 sene, erkeklerin ise 87,3 sene yaşaması bekleniyor. 2020'de doğan kızların bundan 10 sene evvel  2012'de varsayım edilenden 4.8 sene, erkeklerin ise 4.5 sene daha az yaşaması bekleniyor.

PANDEMİ TESİRİ

Sağlık Vakfı direktör destekçisi David Finch salgının Birleşik Kraliyet'ta dramatik neticeler ortaya koyduğuna dikkat toplayarak, "Koronavirüs salgını sonrası yaşam temennisinin durduğu on senenin kalıcı bir tesiri olacak.Hükümet, Birleşik Kraliyet'taki insanlar için yaşam temennisini iyileştirme lafını yerine getirmede büyük bir güçlükle karşı karşıya." dedi.

“Sıhhatin iyileştirilmesi, büyük çoğunluğu gayretlere takviye etme veya yasaklama potansiyeline sahip olan tüm hükümet siyaseti ve yatırım kararlarında kilit bir husus olmalıdır.

Gözden KaçmasınSalgının çarpıcı etkisi: Koronavirüs hepimizden 28 milyon yıla denk ömrü çaldıSalgının sansasyonel tesiri: Koronavirüs hepimizden 28 milyon seneye denk ömrü çaldı!Haberi görüntüle

YAŞLI POPÜLASYONU İKİYE KATLANIP 3.1 MİLYONA ERİŞECEK

ONS sayıları ayrıca Birleşik Kraliyet popülasyonunun yapısının nasıl değişmeye devam ettiğini ve daha büyük yaş gruplarına doğru eğildiğini de yansıtıyor. Varsayımlara göre, yaşlı popülasyon önümüzdeki 25 sene içinde neredeyse ikiye direnerek 3,1 milyona erişebilir.

85 yaşın üzerindekiler, 2045 senesine kadar popülasyonun yüzde 4,3'ünü veya takribî 23 bireyden birini oluşturacak.

DİKKAT TOPLAYAN VARSAYIMLAR

Bilgiler ayrıca popülasyonda 2020 ile 2030 arasındaki 2,1 milyonluk çoğalış olacağı, 6,7 milyon insanın can vereceği, 5,6 milyon insanın da İngiltere'ye göç edeceği hipotezlerinde bulunuyor.

PANDEMİ SONRASI İTALYA'DA DA DÜŞÜŞ GÖRÜLDÜ

İtalya Milli İstatistik Kurumu'nun ISTAT raporuna göre ülke genelinde vasati ömür temennisi 83,2'den 82'ye geriledi.

2020 seneyi için doğumla beraber beklenen yaşam süresi bayanlarda 84,4 sene, erkeklerde ise 79,7 sene olarak hesaplandı. 2019'da bu rakamlar bayanlarda 85,4 sene, erkeklerde 81,1 sene seviyesindeydi.

Covid-19'dan en ağır etkilenen bölgelerde ise yaşam süresi temennisindeki düşüş çok daha fazla oldu. Pandeminin ilk aylarında en fazla hadise ve can kayıplarının görüldüğü kuzeydeki Lombardiya bölgesindeki bazı kentlerde erkeklerde yaşam süresi temennisi 4,5 seneye, bayanlarda da 3,2 seneye kadar eksildi.

Gözden KaçmasınÜnlü bilim insanı duyurdu: Pandemiden ilk İngiltere çıkacakÜnlü bilim insanı duyurdu: Pandemiden ilk İngiltere çıkacakHaberi görüntüle Gözden KaçmasınCDC Omicron raporunu yayınladıCDC Omicron raporunu yayınladıHaberi görüntüle