İngiltere Parlamentosu'nda Çin ajanı alarmı: Eski başbakandan ödül bile almış!

İngiltere Parlamentosu'nda Çin ajanı alarmı: Eski başbakandan ödül bile almış!

İngiltere bir yandan koronavirüsün pençesinde kıvranır ve Başbakan Boris Johnson'ın karantina yarıyılı katıldığı partilerin şokuyla sarsılırken İngiltere iç istihbarat teşkilatı MI5'dan gelen ihtar sanki

İngiltere'nin iç istihbarat teşkilatı MI5, İngiltere meclisinde Çin hükümeti tarafından görevlendirilen bir casus olduğu mevzusunda ihtarda bulundu. Güvenlik ihtarı yayınlayan MI5, Christine Ching Kui Lee isimli Çinli bir avukatın "saklıca hareket ederek İngiltere'deki politik müdahale faaliyetlerine karıştığını" açıkladı.

Güvenlik servisinden gelen ihtarla casus olduğu iddia edilen Lee'nin, "Çin Komünist Partisi'nin CKP Birleşik Ön Cephe Çalışma Departmanı UFWD ismine öğrenerek politik müdahale faaliyetlerine katıldığı" belirtildi.

İhtarda, "Lee yabancı tebaalılar ismine politik yaradılışlara bağışları basitleştirmek de dahil olmak üzere politik partilere, milletvekillerine, aday milletvekillerine ve Birleşik Kraliyet’ta politik görev arayan fertlere mali bağışların basitleştirilmesine uğraşıyor" denildi.

İhtar Meclis Başkanlığından milletvekillerine sevk edilen bir e-posta ile paylaşılırken yetkililer, Lee'yi "Hong Kong ve Çin'de yerleşik yabancı tebaalılar ismine hizmet vermek ve aday parlamenterlere mali bağışları basitleştirmekle" yargıladı.

Avam Kamarası'nda MI5 tarafından milletvekillerine sevk edilen mektubu okuyan Avam Kamarası Başkanı Lindsay Hoyle, "Lee'nin Hong Kong ve Çin'de yerleşik yabancı tebaalılar ismine hizmet verdiği ve aday milletvekillerine mali bağışları basitleştirdiğinin altını çizmeliyim. Bu basitleştirme, ödemelerin orijinini saklamak için yapıldı. Bu sarihçe kabul edilemez bir tavırdır" dedi.

İngiltere Parlamentosunda Çin ajanı alarmı: Eski başbakandan ödül bile almış

Başkan Hoyle, "Ayrıca bu fırsatı, meslektaşlarıma, aldıkları rastgele bir bağışın izin verilen bir kaynaktan olup olmadığını tespit etmek için bağışın kaynağını doğrulama mesullüklerini ve kaynağı Faiz Kaydına kaydolma mükellefliklerini andırdırmak isterim. Herkes Tercih Kuruluna uygun biçimde rapor vermelidir" ifadelerini kullandı.

LEE, EMEKÇİ PARTİSİNE BAĞIŞ YAPMIŞTI

MI5, Lee'nin Emekçi Partisi Milletvekili Barry Gardiner için bağış yaptığını belirtti. Lee'nin oğlunun Gardinerin bürosunda çalıştığı ancak MI5'in ihtarıyla birlikte bugün istifa ettiği aktarıldı. Birkaç yıldır Lee hakkında güvenlik servisleri ile irtibat kurduğunu söyleyen Gardiner, "Benim tarafımdan, onun büromla olan ilişkisi ve fon sağlamak için yaptığı bağışlar tamamen rapor edildi. Tam bağışlar, abonelerin çıkarları kaydında düzgün bir biçimde rapor edilirken kaynakları da o sırada doğrulandı" dedi.
Milletvekili Gardiner, "Güvenlik servisleri, Christine Lee aracılığıyla yönlendirilen uygunsuz finansmanı kesin olarak tespit etmelerine karşın, bunun büromun aldığı rastgele bir fonla alakalı bir irtibatı olmadığına dair güvence verebilirim” ifadelerini kullandı.

“BU TEHDİTLERİ EKSİLTMEK İÇİN HER ZAMAN ORANTILI ADIMLAR ATILIR”

Mevzuyla alakalı açıklama yapan İçişleri Bakanı Priti Patel ise, "Çin Komünist Partisi ismine öğrenerek politik müdahale faaliyetlerinde bulunan bir birey" tarafından milletvekillerinin hedef alınmasının "kaygı verici” olduğunu ifade ederek, “Gerektiğinde, dünya lideri istihbaratımız ve güvenlik teşkilatlarımız sayesinde bu tehditleri eksiltmek için her zaman orantılı adımlar atılır” dedi.

İngiltere Parlamentosunda Çin ajanı alarmı: Eski başbakandan ödül bile almış
DAHA ÖNCEKİ BAŞBAKAN THERESA MAY'DEN ÖDÜL ALMIŞTI

Casus olduğu iddia edilen Lee'nin ayrıca daha önceki Başbakan Theresa May'den "Points of Light" isimli bir ödül aldığı, May'in kendisine yazdığı mektupta, "Birleşik Kraliyet'taki Çin ve İngiliz toplulukları arasındaki etkileşimi, kavrayışı ve işbirliğini teşvik ettiği" için Lee'ye methiyede bulunduğu belirtildi.