İngiltere Sağlık Bakanı Hint varyantının bulaşma oranını açıkladı

İngiltere Sağlık Bakanı Hint varyantının bulaşma oranını açıkladı

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, ilk olarak Hindistan'da ortaya çıkan ve İngiltere'de dağılan koronavirüsün Delta varyantının, geçmişteki değişinimlere mukayeseyle yüzde 40 daha bulaşıcı…

BBC'deki Andrew Marr Show programına katılan Hancock, şu anda İngiltere'de dominant değişinim olduğuna inanılan Delta varyantının "herkes için hayatı daha da güçleştirdiğini" vurguladı.

İngiltere'de Bilim Heyeti, geçen hafta Delta varyantının yüzde 40 ila 50 daha bulaşıcı olması halinde, bu yılbaşında ve geçen bahar aylarında onbinlerce bireyin sağlık kurumuna uyuyup, yaşamını kaybettiği yarıyıllardan "daha büyük bir doruğa" gidilebileceği ihtarı yapmıştı.

Son dakika: İfşa olan maske ve aşı mailleri şoke etmişti... Canlı yayında ezber bozan sözlerSon dakika: İfşa olan maske ve aşı mailleri şoke etmişti... Canlı yayında ezber bozan laflar

Bilim Heyeti'nun bu ihtarı sorulduğunda Hancock "İhtar birkaç hafta evvel yapıldı ve o zamana mukayeseyle daha fazla bilgi var elimizde. Hadise rakamları kadar bu olayların sağlık kurumuna uyuma oranına da bakıyoruz ve hadiselerle sağlık kurumuna yatış arasındaki bağ eksiki kadar güçlü değil" dedi.

Hancock "Her iki doz aşıyı olduğu halde sağlık kurumuna uyuyanlar var ama çok az. Sağlık Kurumundakilerin çoğunluğu aşı olmayanlar ve kritik olan da iki doz aşı olanlar sağlık kurumuna uyumuş olsa dahi hastalığı daha hafif geçiriyorlar" diye konuştu.

Son dakika: Kara mantar salgınında tehlike büyüyor.. İşte en savunmasız grupSon dakika: Kara mantar salgınında risk gelişiyor.. İşte en korunmasız grup

Sağlık Bakanı "Başka Bir Deyişle aşı işe yarıyor ve çıkış yolumuz bu. Ama bu varyant, daha bulaşıcı olduğundan bu hesaplamaları güçleştiriyor ve bir hafta daha olayların seyrine bakıp, 21 Haziran'da kısıtlamaları tamamen kaldırıp kaldırmamayı değerlendireceğiz" diye de ilave etti.

Hancock, "Başka Bir Deyişle bir doz aşı Delta varyantına karşı öteki varyantlarda tesirli olduğu kadar aktif değil. Ama iki dozu da olursanız aktif. Bu surattan insanların gelip, ikinci doz aşılarını olmaları ehemmiyetli" ifadelerini de kullandı.