İngiltere sokakları darmaduman! Binlerce kişi sokağa döküldü

İngiltere sokakları darmaduman! Binlerce kişi sokağa döküldü

İngiltere’nin başşehri Londra’da, polise şovlara müdahalede daha fazla yetki veren yasa tasarısı protesto edildi.

Farklı gruplara üye binlerce gösterici, mahallî saatle 12.00'da Trafalgar Meydanı'nda toplandı.

Ülkede 6'dan fazla bireyin toplanması yasak olmasına karşın grup azaları, burada bir zaman bekledikten sonra yürüyüşe geçti.

İçişleri Bakanlığı önünden geçen göstericiler, burada yapılan konuşmaların ardından Londra'nın yoğun sokaklarında yürüyüşünü sürdürdü.

İngiltere sokakları darmaduman Binlerce kişi sokağa döküldü

"Polise daha fazla yetkiye hayır", "Hakkımızı gözetin", "Susmayacağız" yazılı döviz ve pankartlar taşıyan göstericiler, tasarının geri çekilmesini istedi.

Kentte trafiğin durmasına neden olan şovda, polisin yoğun güvenlik tedbiri aldığı görüldü.

Martta tasarıya karşı Bristol kentinde yapılan şovda, eylemciler bir karakola saldırmış ve polis taşıtlarını ateşe vermişti.

Londra'da nisanda tertip edilen şovda ise polisle eylemciler arasında çatışma yaşanmış, 26 gösterici nezaretine alınmıştı.

İngiltere sokakları darmaduman Binlerce kişi sokağa döküldü

TASARI

Münakaşalı tasarının kanunlaşması vaziyetinde polis, protestolar için başlama ve bitiş saatleri tanımlayabilecek.

Belli bir hengame seviyesi tanımlanabilecek ve hengamenin bir müessesenin işlerini aksatacak, etraftaki bireyler üzerinde ciddi tesir oluşturacak noktaya varması halinde şova müdahale edilebilecek.

İçişleri Bakanı, meclis onayı olmadan nelerin müesseseler ve millet için "ciddi aksaklık" oluşturduğunu belirleme yetkisine sahip olacak. Dolayısıyla bakan, "ciddi aksaklık" oluşturduğuna karar vererek rastgele bir protestonun tamamlanmasını isteyebilecek.

Resmi vasıtaların yolunun kesilmesine izin edilmeyeceği için meclis yakınlarındaki şovlara da sınırlama getirilebilecek.

Heykellere hasar verilmesi vaziyetinde 10 seneye kadar mapus cezası verilebilecek.