İngiltere tarihinin sıcaklık rekorunu kırdı! Ulaşım felç: Uçak pisti bile eridi

İngiltere tarihinin sıcaklık rekorunu kırdı! Ulaşım felç: Uçak pisti bile eridi

39.1 dereceyle tarihinin sıcaklığı hava rekorunu kıran İngiltere'de hayat felç olmuş gidişatta. Bugün ülke genelinde takribî 171 mektep kapandı, sağlık kurumular acil olmayan harekâtlarını ertelediğini

İngiltere'de bugün hava sıcaklığı 39.1 dereceyle rekor kırdı. Bu sıcaklığın Surrey bölgesindeki Charlwood kentinde ölçüldüğü açıklandı. İngiltere'de daha evvel tarihin azami hava sıcaklığı 2019 senesinde Cambridge kentinde kaydolunmuştu. O yarıyılda sıcaklık 38,7 dereceyi görmüştü.

Sıcak hava dalgası başşehir Londra'dan kuzeyde York ve Manchester'a dek İngiltere'nin tümünü seziliyor.

VEFATLAR ÜÇE DAYANABİLİR

İngiltere'de sıcak hava dalgasının tesirini sürdürmesi, gece sıcaklıklarının bile 25 derece ortamında izlemesi ve Çarşamba gününden itibaren sıcaklıklarda düşüşün başlaması bekleniyor.

İngiltere tarihinin sıcaklık rekorunu kırdı Ulaşım felç: Uçak pisti bile eridi
MEKTEPLER VE AMELİYATHANELER KAPANDI

Meteoroloji Müdürlüğü, tarihinde ilk kere fazla sıcaklıklara dair kırmızı alarm seviyesine geçildiğini duyurdu. Kırmızı alarm seviyesi "yurttaşların ve altyapının üzerinde geniş tesirler görülmesinin beklendiği ve günlük rutinler ile çalışma şartlarında ehemmiyetli farklılıkların gerekeceği" anlamına geliyor.

Ülkede bugün 171 mektep kapandı ve hocalar bunaltıcı sınıflarda bilmenin ihtimalsiz olduğunu belirtiyor.

Ameliyathanelerin de sanki fırına dönüşmesiyle sağlık kurumular buluşmaları ve acil olmayan harekâtları iptal etti. Londra Ambulans Servisi tarafından yapılan açıklamada, dün sıcak hava sebebiyle 6 bin 600 çağrı yapıldığı belirtildi.

İngiltere tarihinin sıcaklık rekorunu kırdı Ulaşım felç: Uçak pisti bile eridi
Yetkililerin uyarlarına karşın dışarı çıkan İngilizler kendi usulleriyle ferahlamaya çalıştı. Londra’da yaşayanlar Trafalgar Alanı’nda bulunan ziynet havuzlarına girerek ferahladı.

ERİŞİM FELÇ: RAY HATLARI BÜKÜLDÜ

Milli Demiryolları Ağının yurttaşlara yalnızca zorunlu olduğu gidişatlarda seyahat etmeleri  için yaptığı çağrı sonrası karayolları ve demiryollarındaki yolcu rakamı beşte bire kadar düştü. Bazı hatlardaki raylar büküldü, bu surattan tren seferlerinin yapılamadığı bildirildi.

The Telegraph gazetesinde yer alan habere göre Birleşik Kraliyet genelindeki 12.800 erişim hizmetinden takribî 2 bini, 30 dakikadan fazla gecikti bir kısmı ise tamamen iptal edildi.

Londra'nın 15 metro hattından 11'inde ise ciddi gecikmeler yaşandığı bildirildi.

İngiltere tarihinin sıcaklık rekorunu kırdı Ulaşım felç: Uçak pisti bile eridi
ASFALT ERİDİ, PİST KAPATILDI

Londra'da yer alan Luton Havalimanı'ndaki bir pist, fazla sıcakların asfaltı eritmesi sebebiyle kapatıldı. Sahadaki mühendisler devreye girerek asfaltı onardı. Pist takribî 1 saat sonra yine kullanıma açıldı. 

FRANSA, BELÇİKA, HOLLANDA VE ALMANYA'DA DA REKOR BEKLENİYOR

Meteorologlar, son haftalarda kıtanın büyük kısmını içine alan sıcak hava kütlesinin kuzey ve doğuya doğru ilerlemesi sebebi ile Fransa, Belçika, Hollanda ve Almanya'da sıcaklık rekorları beklediklerini belirtti.

Hollanda sıcaklıkların 38 derecenin üzerine çıkabileceğini belirterek turuncu kod yayınlarken, Belçika'daki yetkililer 40C'nin üzerinde sıcaklıklar mevzusunda dikkatli olunmasını istedi.

Sıcaklıkların 40 dereceyi bulduğu Fransa 2.000 itfaiyecinin müdahale ettiği orman yangınları ile savaşmaya devam ediyor.

Fransa’nın güneybatısındaki Gironde bölgesinde devam eden orman yangınları hali hazırda hakimiyet altına alınamadı. Arcachon Körfezi bölgesindeki La Teste-de-Buch'ta yer alan Dune du Pilat yakınlarındaki yangında şu ana kadar 6 bin 500, Landiras kasabasında ise 12 bin 800 hektar alan küle döndü. Toplam 34 bin şahıs tahliye edilirken, 9 uçak ve bin 700 itfaiyeciyle alevlere müdahale sürüyor.