İngiltere ve Almanya arasında anlaşmazlık! Ortalıktan düşme yolunda...

İngiltere ve Almanya arasında anlaşmazlık! Ortalıktan düşme yolunda...

İngiltere, 1950'den beri Almanya'nın ilk 10 ticaret ortağı arasında yer alıyor. Ancak, Brexit ile alakalı maniler sürerken, İngiltere bu senenin sonuna kadar ilk 10'daki yerinden parçalayacak gibi görünüyor.

Federal İstatistik Ofisi'nden alınan bilgilere göre, Almanlar 2021'in ilk altı ayında İngiliz mülklerine 13,8 milyar sterlin başka bir deyişle yüzde 11 daha az tüketti. Tüketmenin daha da eksileceği varsayım ediliyor. Zira bir hayli işletme İngiltere'deki tedarikçileri faal olarak AB tedarikçileri ile değiştiriyor. 

: İlginize Sürükleyebilir Takdir kazanmasının tek yolu para mara düşünmeden istifayı basmasıdırİstanbul'un göbeğinde akılalmaz hadise! Her şey saniyeler içinde olduMilyonlarca çalışanı doğrudan ilgilendiren PCR testi sualleri cevap buldu

İngiltere, dört senelik çekişmenin ardından 2020'nin sonunda Avrupa Birliği'nden ayrıldı. O zamandan beri, ticareti karışık hale getiren gümrük hakimiyetleri uygulandı. Almanya'daki İngiliz Ticaret Odası başkanı Michael Schmidt, "Giderek daha fazla rakamda minik ve orta ölçekli işletme, bu maniler sebebiyle İngiltere'de ticaret yapmayı vazgeçiyor" dedi. 

2 SEKTÖR ETKİLENDİ

Özellikle ağır darbe alan iki sektör, ithalatın sırasıyla yüzde 80 ve yarı yarıya düştüğü tarım ve ilaç sektörü olarak tanımlanmış vaziyette. Bu, İngiltere'nin Almanya'nın en iyi ticaret ortakları sıralamasında düştüğünü gösteriyor. 

Geçen sene dokuzuncu sıradayken bu sene 11. sıraya kadar geriledi. 2016'da AB'den bölme mevzusu alana gelmeden evvel daha da üst seviyelerdeydi.  Buna karşın, İngiltere hala Almanya'dan çok şey alıyor ve bu senenin ilk altı ayında ithalatı yüzde 2,6 çoğalarak 32,1 milyar dolara erişti.

 

 

 

 

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın