İngiltere'de akılalmaz görüntü: 300 tonluk yağ kütlesi şehir kanalizasyonunu tıkadı!

İngiltere'de akılalmaz görüntü: 300 tonluk yağ kütlesi şehir kanalizasyonunu tıkadı!

İngiltere'nin Birmingham şehrinde yaşananlar yalnızca bölge milletini değil yetkilileri de afallamışa çevirdi. Dev bir yağ kütlesi tarafından tıkanan kanalizasyon sistemi ancak haziran ayında…

İngiltere’de su temini yönetimi ile atık su arıtımından mesul su yöneti, Birmingham kentinin kanalizasyonunun 300 tonluk yağ kütlesi nedeniyle tıkandığını ve arınma operasyonunun haftalarca süreceğini açıkladı.

İngiltere kanalizasyon ve su yöneti Seven Trent yaptığı açıklamada “Severn Trent'ten takımlar, Birmingham, Hodge Hill'de bir kanalizasyon kanalını tıkayan dev bir yağ dağını fatberg arınmak için çok çalışıyorlar. Bir metre yüksekliğinde ve 1000 metreden uzun olduğu varsayım edilen yağ dağının 250 aile otomobiline eşdeğer takribî 300 ton ağırlığında olduğuna inanılıyor. Tıkanıklığın reel ebadı, kaldırılıncaya kadar öğrenilmeyecek olsa da muhtemelen Severn Trent'in uğraştığı en büyük tıkanıklardan biri. Takımlar, tam gün yağ dağıyla uğraşıyor fakat pakliğin Haziran’a kadar sürmesi bekleniyor” denildi.İngilterede akılalmaz görüntü: 300 tonluk yağ kütlesi şehir kanalizasyonunu tıkadıTıkanıklığa, ıslak mendil, bezler ve sıhhi mahsuller de dahil olmak üzere kanalizasyonda çözünmeyen mahsullere yapışan pişirme yağları ve gres yağlarının neden olduğu belirtildi.

Severn Trent bu devasa yağ dağının kanalizasyon sistemindeki sensörler sayesinde bulunduğunu ve mühendislerin mevzuyla alakalı olarak gece gündüz çalıştığını söyledi.

8 metre derinlikte yer alan kanalizasyon boruları özel pompalar takviyesiyle arınılıyor.

Su Yöneti firmasından yapılan açılamada geçen sene aynı biçimde tıkanıklıklar suratından binlerce ihbar telefonu aldıklarını ve bunun nedeninin yurttaşların kanalizasyon sistemini kullanmayı öğrenmemelerinden ve kesintisiz yanlış maddeleri atıp tıkamalarından kaynaklandığı söylendi.İngilterede akılalmaz görüntü: 300 tonluk yağ kütlesi şehir kanalizasyonunu tıkadı