İngiltere'de kavruluyor! İlk kez 'kırmızı alarm' yayınlandı

İngiltere'de kavruluyor! İlk kez 'kırmızı alarm' yayınlandı

İngiltere Meteoroloji Büroyu, pazartesi ve salı günleri hava sıcaklığının ilk kere 40 dereceye erişmesinin beklendiğini belirterek ilk kere kırmızı alarm yayınladı.

İngiltere Meteoroloji Büroyu tarafından yapılan açıklamada, pazartesi ve salı günü ülkenin bazı bölgelerinde hava sıcaklıklarının rekor seviyeye erişmesinin beklendiği duyuruldu.

KIRMIZI ALARM YAYINLANDI

Tehlikeli hava koşulları sebebiyle ilk kere "kırmızı alarm" yayınlandı. Alarmın başşehir Londra'dan Manchester ve York'a kadar uzanan bölgeleri içerdiği ifade edildi. Sıcaklıkların ilk kere 40 dereceye erişmesinin beklendiği vurgulanırken, öngörülen sıcaklıklar "bayağı dışı" olarak nitelendirildi.

İngilterede kavruluyor İlk kez kırmızı alarm yayınlandı
Fazla sıcaklıkların altyapıyı etkileyebileceği ve negatif sağlık şartlarına yol açabileceği mevzusunda ihtarda bulunuldu. Önümüzdeki hafta hava sıcaklıklarının 25 Temmuz 2019'da Cambridge Üniversitesi Botanik Bahçesi'nde İngiltere'nin şimdiye kadarki rekor sıcaklığı olarak kaydolunan 38.7 dereceyi geçmesinin beklendiği belirtildi.

"40 DERECEYE ERİŞİRSEK  ABUHAVA FARKLILIĞININ ARTIK BİZİMLE OLDUĞUNU GÖSTERİYOR"

Meteoroloji Büroyu Sözcüsü Grahame Madge, yüksek sıcaklık ihtarını "potansiyel olarak çok ciddi bir gidişat" olarak nitelendirdi. Madge, pazartesi ve salı günü sıcaklıkların 40 dereceye erişmesinin "tarihi" bir an olacağını söyledi. Madge ayrıca, "40 dereceye erişirsek bu abuhava farklılığının artık bizimle olduğunu gösteriyor. Bu gibi gidişatlar, abuhava farklılığı sebebiyle çok daha olası hale geliyor" dedi.

İngilterede kavruluyor İlk kez kırmızı alarm yayınlandı
MİLLİ ACİL GİDİŞAT

Birleşik Kraliyet Sağlık Güvenliği Ajansı UKHSA, Meteoroloji Büroyu'nin hava sıcaklıklarıyla alakalı verdiği ihtarı "milli bir acil gidişat" olarak nitelendirdi. Fazla sıcak havanın sağlık ve sosyal bakım sistemini etkileyebileceğine, yalnızca tehlike gruplarında olan insanların değil, aynı zamanda sağlıklı insanların da hastalık ve hayati risk tehlikesiyle karşılaşabileceğine dikkat çekildi.