İngiltere'de kriz büyüyor! Tepkiler arttı, hisseler düştü

İngiltere'de kriz büyüyor! Tepkiler arttı, hisseler düştü

İngiltere hükümetinin yurtdışı turistik seyahatlere müteveccih tertip etmelerini sıkılaştırması turizm sektörünün tepkisine neden oldu. Havayolları ve seyahat işletmelerinin payları da alınan…

İngiltere, Perşembe günü yaptığı değerlendirmenin ardından temennilerin aksine, turistik seyahatlere müteveccih kısıtlama uygulamadığı ülkeler listesine yeni yerler ilave etmediği gibi, popüler tatil yerlerinden Portekiz'i de yeşil listeden çıkardı.

İngiliz turistlerin favorisi ülkelerden Türkiye de kırmızı listeden çıkartılmadı. Bu da Türkiye'den sadece İngiltere yurttaşı veya seans izni sahiplerinin kabul edilmesi ve gelenlerin giderlerini kendileri karşılayarak 10 gün otelde karantina kalmasını öngören uygulamanın devam edeceği anlamına geliyor. İngiltere hükümetinin seyahat tertip etmelerini Haziran'ın son haftasında gözden geçirmesi bekleniyor.

TURİZM SEKTÖRÜ TEPKİLİ

Hükümet, 17 Mayıs'ta başlattığı ve üç gruba parçalayan ülkelere müteveccih farklı kısıtlayıcı ihtiyatlar uyguladığı "trafik lambası sisteminde" ilk aktüellemeyi dün yaptı. Genel temenni, yeşil listedeki ülkelerin rakamının artırılması doğrultusundaydı. Ancak bunun aksine, hem kırmızı listedeki ülkelerin rakamı artırıldı hem de Avrupa'da yaz turizmi için en çok seçim edilen yerlerden olan ve yeşil listede yer alan tek ülke Portekiz de sarı listeye ilave edildi.

Eriştirme Bakanı Grant Shapps, Portekiz'in yeşil listeden sarıya alınmasının artta "güvenliğe öncelik veren" yaklaşımın uyuduğunu belirterek, hükümetin ilk niyetinin yurtiçinde sıradanlaşma sürecinin en iyi biçimde yapılabilmesi olduğunu söyledi. Hükümetin kararının turizm sektöründe istihdam ve güven kaybı yaratacağı tenkitleri yöneltildi.

Turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmeler ve sektör temsilcileri, karara sert tepki gösterdi. Sektör temsilcileri, İngiltere'nin aşılama mevzusunda dünyadaki en iyi ülkeler arasında yer aldığını belirterek, ekonominin yine canlandırılması için mevcut kısıtlamaların rahatlatılması çağrısı yaptı. Ayrıca, bu kararın binlerce karakter istihdamı riske attığı ihtarı yapıldı.

Ana muhalefetteki Emekçi Partisi de Portekiz'in sarı listeye alınmasının çözüm olmadığını belirterek, sarı liste kategorisinin tamamen kaldırılması çağrısı yaptı. Emekçi Partisi'nin içişlerinden mesul yetkilisi Nick Thomas-Symonds, hükümeti "hudutta seyahat kısıtlamalarının yanlış uygulanmasına yol açarak kargaşaya neden olmakla" yargıladı.

"KENDİ KAİDELERİNİ HİÇE SAYDILAR"

Birleşik Krallık'ın sancak taşıyıcı havayolu firmayı British Airways, alınan kararın "yalnızca havacılık sektörü değil, yolcular açısından da mucizevi bir hayalkırıklığı ve kafa karmaşıklığı yarattığını" söyledi. İşletme Sözcüsü, "İngiltere, kritik bir noktaya erişti ve ekonomiyi yine canlandırmak, pandemi yarıyılında büyük hasar görmüş sektörleri desteklemek ve insanların hoşlandıklarına kavuşabilmesini sağlamak için Amerika Birleşik Devletleri gibi düşük tehlikeli ülkelerle acilen seyahatlerin başlatılması gerekiyor" dedi.

Düşük maliyetli havayolu firmalarından Easyjet'in CEO'su Johan Lundgren, "Portekiz'deki hadise rakamlarının İngiltere'dekine eş seviyelerde" olduğunu belirterek, bu ülkeye müteveccih kısıtlamaların artırılmasını "yasal kılacak bilimsel bir delil" olmadığını korundu. Lundgren, "Bu sisteme geçildiğinde yolcuların evvelden tasarılama yapmalarına imkân tanıyacak biçimde bir ara kategori oluşturulacağı taahhüt edildi. Buna karşın hükümet kendi kaidelerini hiçe saydı, bilimi görmezden geldi ve hiçbir biçimde erkenden haber vermeden ve seçenek seyahat rotaları tanımlamadan insanların tasarılarını kargaşaya çekti" dedi.

Lundgren, bu kararın İngiltere'nin "dünyanın geri kalanıyla bağlarını kopardığını" öne sürdü. Düşük maliyetli bir değişik havayolu firmayı Jet2 da, uçuşların yine başlama tarihini 23 Haziran'dan 1 Temmuz'a erteleyeceğini açıkladı. Jet2 CEO'su Steve Heapy, "Bugünkü açıklamanın, yolcularımızda ve bağımsız seyahat acentesi iş ortaklarımızda ne kadar büyük bir hayal kırıklığı yaratacağını öğreniyoruz. Kaygılarını ve hayal kırıklıklarını paylaşıyoruz" dedi.

Manchester Airports Group CEO'su Charlie Cornish de, trafik lambası olarak öğrenilen sistemin, ülkelerdeki tehlikelere müteveccih tedbir alınmasına imkân tanıyarak insanların güvenli bir biçimde seyahat etmesine izin vermesi gerektiğini söyledi. Cornish, "Ancak hükümetin kendi sistemine güvenmediği, beynelmilel taşımacılık sektörünün haksız yere günah keçisi bülten edildiği ve bu süreçte on binlerce karakter istihdamı tehlikeye attığı artık çok sarih" diye konuştu.

TURİZM VE HAVACILIK PAYLARI DÜŞTÜ

Havayolları ve seyahat işletmelerinin payları, alınan kararın açıklanmasının ardından değer kaybına uğradı. British Airways'in ana firmayı olan IAG ve Easyjet takribî yüzde 5 ortamında değer kaybetti. Ryanair yüzde 1,3, seyahat acentesi Tui de %4,5'luk düşüşle günü kapattı. Seyahat ve turizm sektörü temsilcilerini çatısı altında buluşturan Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi Başkan Yardımcısı Virginia Messina, turizm işletmelerinin paylarında yaşanan düşüşe dikkat toplayarak, alınan kararların sektöre büyük hasar verdiğini aktardı.

Seyahat sektörünün önde gelen adlarından PC Agency CEO'su Paul Charles, bu kararın on binlerce karakter istihdam kaybına neden olabileceğini belirtti. Charles, bilgilerin bazı ülkelerin daha yeşil listeye alınmasına imkân tanıdığını ve bu sebeple de hükümetin kararının "akla manaya sığmadığını" ifade etti. Karayipler'deki Grenada adası, yeşil listeye gireceğini umuyordu. Turizm bakanı Clarice Modeste Curwen, bu kararın "son derece hayal kırıklığı yarattığını" söyledi. Grenada'da pandeminin başlangıcından bu yana yalnızca 161 hadise tespit edildi ve Şubat ayından bu yana ülke içinde bulaşan hadise rakamı da sıfır.

TRAFİK LAMBASI SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIYOR?

İngiltere hükümeti, yeşil listeye yeni ülkelerin ilave edilmemesi, yeşil listedeki Portekiz'in sarıya kaydırılması ve kırmızı listeye de yedi yeni ülkenin daha ilave edilmesine karar verdi. Yapılan farklılıklar Salı günü yerel saatle 04.00'te TSİ 06.00 yürürlüğe girecek. Yunan ve İspanyol adalarının yanı gizeme Malta, Finlandiya ve Karayipler'in bazı bölgelerinin yeşil listeye ilave edilmesi bekleniyordu. Ancak hükümet, beynelmilel seyahatler mevzusunda oldukça ihtiyatlı davranmaya karar verdi.

İngiltere'de şu anda yürürlükte olan beynelmilel seyahat tertip etmesine "trafik lambası" sistemi ismi veriliyor. Ülkeler üç farklı kategoriye dağılınıyor ve her bir kategori için de farklı tertip etmeler uygulanıyor. Yeşil listede yer alan ülkelere seyahat için rastgele bir kısıtlama ve İngiltere'ye dönüşlerde karantina uygulanmıyor. Sarı listedeki ülkelerden dönüşlerde 10 gün konut karantinası yapılması öngörülüyor. En sıkı kısıtlamaların uygulandığı kırmızı listedeki ülkelerden gelişlerde ise giderleri yolcuya ait olmak üzere 10 gün otel karantinası lüzumlu yakalanıyor. Ayrıca kırmızı listedeki ülkelere ancak lüzumlu hallerde seyahat edilmesi isteniyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara