İngiltere'de sosyal mesafe ve maske kurallarının olmadığı pilot festivale 5 bin kişi katıldı

İngiltere'de sosyal mesafe ve maske kurallarının olmadığı pilot festivale 5 bin kişi katıldı

İngiltere'nin Liverpool kentinde Pazar günü, olağanlaşma sürecinde aktifliklerin tehlikesiz biçimde nasıl yapılacağını tespit etme emeliyle bir konser tertip edildi. Konser, pandeminin başlamasından…

Sosyal mesafe ve maske kaidelerinin olmadığı konsere 5 bin şahıs katıldı. Bilet alan herkesten, konserden dün test yaptırmaları istendi. Konsere test neticeyi olumsuz olanlar alındı.

Ayrıca konsere gelen izleyicilerden aktiflik günü ve aktiflikten 5 gün sonra daha duyarlı neticeler veren PCR testlerini yapmaları istendi. Bilim insanları aktiflikte ayrıca izleyici hareketi ve etkileşimi, havalandırma, müddet, yemek ve içki tüketimi gibi etmenleri de araştırdı.

İngiltere'de 21 Haziran haysiyetiyle olağanlaşma sürecinin dördüncü ve son safhasına geçilecek. Bu tarihte gece kulüpleri de yine açılacak.

Sefton Park'taki aktiflikte kapılar saat 16.30'da açıldı. 17.30'da kabinde indie marşları çalan DJ performansı sırasında insanlar sadece omuz omuza gelmedi, pek çok insan omuzlar üstüne de alındı.

Liverpoollu müzisyen Zuzu'nun sahne çıkmasıyla beraber büyük bir çığlık koptu. Konserin ardından faalliği değerlendiren sanatçı, "Fantastik şekilde duygusaldı. Asılsız gibiydi. Sanki bir uçaktan sıçramak gibiydi. Kalbim küt küt atıyordu. Sahnede kendimi tutttum ama sahneden indikten sonra ağladığımı itiraf etmeliyim" diye konuştu.

2 saatin ardından bu kere sahneye konserin ana grubu olarak listelerde doruklara oynayan Blossoms çıktı. Deney aktiflikle hakikatinde "bayağı" bir konserin test edilmesi tasarlanıyordu. Ancak insanların enerjisi, o denli yüksekti ki, teneffüs edilen hava ve etrafa salınan soluk da evvelki senelerdekinden çok daha fazlaydı.

Konsere gelen 19 yaşındaki Aneesa Habib, konseri "Sıradandan çok daha iyiydi" diye değerlendirdi. Dostu 20 yaşındaki Joby Mathew ise insanlarla çevrili olmanın çok delice olduğunu belirterek, "Konser olağanüstüydü. Herkesin ortasında olmak, yalnızca gezmek... Kendinizden daha büyük bir şeyin parçası olduğunuzu seziyorsunuz" dedi.

21 yaşındaki Jack Young ise aktiflik hakkında "herkesin omuzlarından bir ağırlık kalkmış gibi" benzetmesini yaptı.

İngilterede sosyal mesafe ve maske kurallarının olmadığı pilot festivale 5 bin kişi katıldı

Chloe adlı başka bir müziksever, konserle beraber yaşamda olduğunu yine sezdiğini söylerken, 26 yaşındaki Alex Druce ise "Bir zamanlar sahip olduğumuz yaşama geri dönmüş gibiydik. Takribî 2 yıldır bir kafes hayvanı gibiyiz" diye konuştu.

Bazı izleyiciler ise kalabalığın içerisinde bir ölçü kaygı dinlediklerini dile getirdi. Aktiflik büyük miktarda güven verici oldu ve galibiyeti de yakın zaman içerisinde böyle konserleri yine görüp görmeyeceğimizi tanımlamaya destekçi olacak.

Ayrıca deneyler kapsamında Cuma ve Cumartesi günleri Liverpool'da 3'er bin bireyin katıldığı 2 gece kulübü faalliği de organize edildi. Aktiflik organizasyonundan mesul olan Melvin Benn, konserler için her şeyiyle çok çalıştıklarını söyledi. Benn, "İnsanların 2019'dan beri özledikleri atmosferi yarattık. Katılanlar 'Kaçırdığımız şey buymuş' diye düşünecek" dedi.

İngilterede sosyal mesafe ve maske kurallarının olmadığı pilot festivale 5 bin kişi katıldı

Bu yıl, Glastonbury Şenliği gibi pek çok şenlik geçen seneki gibi iptal edildi. Bazı şenliklerin sonucu ise henüz belirli değil. Şenliklerin mukadderatları sadece tekil aktifliklerin tehlikesiz yapılıp yapılmamasına bağlı değil.

Organizatörler İngiliz hükümetinden, mümkün bir yeni Covid-19 salgınında, şenliklerin uzun bir hazırlık süreci sonrası kısa müddet evvel yapılacak bir ilanla iptali halinde, hasarlarının temini için güvence vermesini istiyor. Ancak hükümetin böyle bir adım atıp atmayacağı ise henüz net değil.