İngiltere'de yüzlerce kişi aşı olduktan sonra kulak çınlaması şikayetinde bulundu

İngiltere'de yüzlerce kişi aşı olduktan sonra kulak çınlaması şikayetinde bulundu

İngiltere'de aşı yaptıran suratlarca birey kulak çınlaması şikayeti ile sağlık kurumulara müracaat etti. Bu gidişat aşıda yeni bir yan tesir mi bulundu müzakerelerine neden oldu.

Koronavirüs Kovid-19 seyyaremizin bir numaralı ortak gündemi olmaya devam ediyor. Aşılama çalışmalarının başlaması ile pandemiye karşı çaba dünyanın dört bir yanında son hız sürüyor.

Aşılarda çıkan yan tesirler ise müzakerelerin odağındaki yerine gözetiyor. İngiltere'den gelen bir haber bu kavgaları yine tutuşturdu.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, ülkede Kovid-19 aşısı yaptıran suratlarca birey kulak çınlaması şikayeti ile sağlık kurumulara müracaat etti.

Bill Gatesten tepki çeken aşı açıklamasıBill Gates'ten tepki sürükleyen aşı açıklaması

İngiliz sıhhat kuruluşu BTA, Kovid-19 aşısı ile enjekte edilen her 24 bin şahıstan birinde veya daha azında kulakta çınlama meseleyi yaşayabileceğini açıkladı.

Aynı açıklamada 'Aşıların kulak çınlamasına neden olma veya daha makûs hale neticeler doğurma ihtimali oldukça düşük görünüyor' ifadesi de yer aldı.

Ancak bilim insanları buna neyin neden olduğu ve tesirleri üzerinde hala yeterli bilgiye sahip olmadıklarının altını çiziyor.

Aralık ayında kulak çınlaması uzun Kovid 19'un 30 kadar semptomundan biri olarak listelenmişti.

Peki Kovid-19 kulak çınlamasını tetikleyebiliyorsa, aşı da bunu yapabilir mi? Bu suale cevap veren Profesör Nirmal Kumar, şu ifadeleri kullandı;

'Bu gidişat tamamen tesadüfi olabilir veya hakikat bir tesir olabilir. Ancak aşı sonrası kulak çınlaması şikayeti çok enderdir.'

Bu vaziyetin aşıların yan tesirinden ziyade strese dayalı ortaya çıktığı da sıkça dile getirilen iddialar arasında.