İngiltere'deki yeni güvenlik uygulamasına kadınlardan sert tepki!

İngiltere'deki yeni güvenlik uygulamasına kadınlardan sert tepki!

Kadına şiddet olayları tüm dünyada son aylarda giderek çoğalıyor. İngiltere'de de kadın cinayetlerinde giderek artan sayılar yetkilileri tedbir almaya ve çözüm arayışına itti. Ancak İngiliz kadınların

İngiltere’de kadınları gözetmek emeliyle İçişleri Bakanlığı desteğiyle çıkarılan uygulama kadınların tepkisini çekti. Kadın güvenliği aktivistleri “kadınları ve kızları aşağılayıcı” olarak belirledikleri uygulamanın erkek kaynaklı kadına şiddet sorununa hiçbir çözüm getirmediğini savunuyor.

Ücretsiz ve kâr emeli gütmeyen Path Community projesi şu anda Londra’nın güneyindeki Southwark ve Lambeth Metropolitan polisi de dahil takribî 500 birey tarafından test ediliyor. Uygulama karanlık ara sokaklardan ve toplumsal güvenlik bakımından riskli bölgelerden sakınacak bir rota oluşturulmasını sağlıyor. Ayrıca kullanıcılar kendilerini güvensiz hissettikleri yerleri de işaretleyebiliyor.

Yeni uygulama, geceleri konuta yürüyen kadınların telefonlarında bir rota belirlemesini sağlıyor. Birey rotadan 40 metreden fazla saparsa veya üç dakikadan fazla yerinde durursa, uygulama iyi olup olmadığını soruyor. Cevap gelmezse, bireyin seçtiği “velilerin” misalin, dostlar ve aile azaları telefonlarına rotadan bir sapma olduğuna dair bildirim sevk ediliyor. Bu bildirimi alan bireylerin gidişatı değerlendirip gerekirse polise haber vermesi bekleniyor.

BAKANLIK TARAFINDAN DESTEKLENİYOR

Bir İçişleri Bakanlığı sözcüsü, geçen sene başlatılan Kadınlara ve Kız Çocuklarına Müteveccih Şiddetle Gayret stratejisi kapsamında potansiyel failleri hedef almaya ve potansiyel mağdurları gözetmeye müteveccih teşebbüsleri desteklediklerini söylerken bakanlık sekreterlerinden Rachel Maclean desteğini sarihçe belirtti.

“Kadınlara ve kız çocuklarına müteveccih şiddetle gayrette tüm cemiyeti kapsayan bir yaklaşıma gereksinimimiz var ve özel sektörün bu emele müteveccih teşebbüslerini memnuniyetle karşılıyorum” diyen Maclean, bu cins projelerin sokakları kadınlar ve kız çocukları için daha tehlikesiz hale getirmeye müteveccih daha geniş bir tasarının parçası olması gerektiğini söyledi.

İngilteredeki yeni güvenlik uygulamasına kadınlardan sert tepki Gözden KaçmasınDayak, tecavüz, işkence... Hep daha kötüsünden korktu, mahkemede bile sustuDayak, tecavüz, eziyet... Hep daha kötüsünden korktu, duruşmada dahi sustuHaberi Görüntüle

ESAS SORUNA ÇÖZÜM GETİRMEDİĞİ İÇİN TENKİT ETİLDİ

Aile içi şiddetten sorumlu bakan Jess Phillips ise "Bu, erkeklerin kadınlara müteveccih şiddeti olan asıl sorunla uğraşmak yerine üzerine bir kat boya atmaya benziyor," eleştirisinde bulundu.

Sarah Everard cinayeti üzerine kurulan “Sokakları Geri Kazan” hareketi ismine konuşan Anna Birley de bu gibi güvenlik uygulamalarının temel erkeklerin kadınlara müteveccih şiddet uygulaması sorunu çözmek için hiçbir şey yapmadığını savundu. İçişleri Bakanlığı’nın bu uygulamayı desteklemesinin “Kadınlara ve kızlara hakaret” olduğunu söyleyen Birley, “Biz zati konumumuzu paylaşıyoruz, dostlarımızdan konuta geldiklerinde bize mesaj atmalarını istiyoruz, görünmesi kolay parlak giysiler giyip aydınlık yollardan bölmüyor, anahtarlarımızı her an hazır olacak biçimde avcumuzun içinde taşıyoruz. Yeniden de yeterli olmuyor. Sorun biz kadınlar ve kızların her gün güvende kalmak için attığımız adımlarda değil. Sorun güvensizliğimizin sebebi olan erkek şiddeti,” dedi.

MAKÛSA KULLANILMASINDAN KORKULUYOR

Aile içi şiddet aktivistleri ayrıca hareket takibini sağlayan güvenlik uygulamalarının istismarcılar tarafından makûsa kullanılmasından kaygı dinlediklerini dile getirdi. Women's Aid'in vakfı CEO'su Farah Nazeer, bu gibi uygulamaların "kadınları daha evvel güvende ve özgür hissettikleri alanlarda hakimiyet ederek, istismarcının ulaşımını evin ötesine taşıyabileceğini,” öne sürdü.

İçişleri Bakanlığı, polis ve suç temsilcileri, güvenliklerinin önündeki manileri kaldırmak için kadın sektörüyle beraber çalışması gerektiğini düşünen Nazeer, "İstismara uğrayanların polise istismarı bildirme konusundaki güvenini artırmak, kadın husumetiyle kamu şuuru ve eğitimi ile gayret etmek ve elbette istismara uğrayanları destekleyen hizmetlere yeterli fon sağlamak için yapılacak çok iş var" dedi.

İngilteredeki yeni güvenlik uygulamasına kadınlardan sert tepki

UYGULAMA GELİŞTİRİCİSİ TENKİTLERE YANIT VERDİ

Uygulamayı çıkaran Harry Mead esas sorunun temelde uyuyan erkek şiddeti olduğunu kabul etmekle beraber bu gayrete herkesin katkıda bulunması gerektiğini söyledi. "Bu uygulama bizim üzerimize düşeni yapma teşebbüsümüzdür,” diyen Mead, uygulamasının aciliyeti bulunan endişelere çözüm olmak ve kullanıcıların daha güvende hissetmelerine destekçi olmak için tasarlandığını söyledi. Mead, uygulamadan bir araya gelen anonimleştirilmiş kullanıcı bilgilerin daha sonra daha fazla kaynağa lüzum dinleyebilecek sorunlu alanları tanımlamak için yerel konseyler ve polisle paylaşılabileceğini aktardı. Bu platform üzerinden ayrıca bir eğitim platformu da yaratacaklarına ilave etti.

Mead, uygulama geliştiricilerinin olası makûsa kullanım konusunda çok şuurlu olduklarını ve uygulamayı maksimum güvenlik sağlarken muhtemel olduğunca özel olacak biçimde tasarladıklarını söyledi. Takip sadece belli bir yolculuk süresi süresince sürüyor ve velilere bildirim gönderilmeden evvel kesinlikle kullanıcıdan yanıt beklendiğinin altını çizdi. Ayrıca canlı izlemeyi kullanıcının istediği anda açıp kapatma özelliğini bir sonraki versiyonda getireceklerini söyledi.

Gözden KaçmasınSarah Everard cinayeti: İngilterede Sarah Everardı vahşice öldüren polis memuru ömür boyu hapis cezasına çarptırıldıSarah Everard cinayeti: İngiltere'de Sarah Everard'ı barbarca öldüren polis memuru ömür boyu hapis cezasına çarptırıldıHaberi Görüntüle