İngiltere'den flaş Türkiye kararı! Yolcular için şartları değiştirdi

İngiltere'den flaş Türkiye kararı! Yolcular için şartları değiştirdi

İngiltere 15 Nisan'dan sonra aşı pasaportu uygulamasına geçmeye hazırlanıyor. Türkiye'den giden yolcular için de koşullar yenilendi.

Koronavirüs çaba kapsamında 15 Nisan’da Covid-19 aşı pasaportu uygulamasına geçmeye hazırlanan İngiltere, dolaysız uçuş olmadığı için başka ülkeden aktarmalı olarak Türkiye’den gelen yolcular için de koşullarını yeniledi.

İngiltere’nin Türkiye’den gelen yolcular için uyguladığı yeni koşullara, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü SHGM tarafından paylaşılan ’Covid-19 İhtiyatları Kapsamında Ülkelere Giriş Tablosu’nda’ yer verildi. SHGM’nin paylaşımında, "Türkiye’den İngiltere’ye gelen 11 yaş ve üstü şahısların uçuştan evvelki 3 takvim günü içinde yapılmış olumsuz COVID-19 antijen, LAMP, nükleik asit veya PCR test neticeyi takdimi gerekmektedir. 10 günlük karantina uygulanacak. 2’nci ve 8’nci günlerde giderleri birey tarafından karşılanmak üzere Covid-19 testi yapılacak. Ülkeye girişten evvel doldurulacak bir form aracılığı ile karantina oteli ve yapılacak 2 Covid testi için rezervasyon numara bilgileri arz edilecek." denildi.

İngiltereden flaş Türkiye kararı Yolcular için şartları değiştirdi

DAHA EVVEL 72 SAAT EVVELDEN ALINAN PCR TESTİ YETERLİYDİ

İngiltere daha evvel Türkiye’den gelen yolcular için kendi beyan edecekleri adreste, bir adres beyan edemezlerse devlet tarafından gösterilecek yerlerde 10 günlük karantina uyguluyordu. 11 yaş üstü yolculardan seyahatlerinden en fazla 72 saat evveline ait olumsuz test neticesini arz ediyordu.

İNGİLTERE’DEN TÜRKİYE’YE HAVAYOLUYLA GİRİŞ MUHTEMEL DEĞİL

Salgın temkinleri kapsamında İngiltere’den Türkiye’ye dolaysız uçuş seferleri yapılmıyor. İngiltere’den üçüncü ülkelerden son 10 gün içerisinde Türkiye’ye gelen yolcular 10 gün konut karantinasına alınıyor. 7’nci günde PCR testi olumsuz çıkanların karantinası sona eriyor.