İngiltere’den Hindistan’a aşı yok

İngiltere’den Hindistan’a aşı yok

Her gün rekor seviyede kaydolunan yeni koronavirüs hadiseleri nedeniyle Hindistan’da sıhhat sistemi çöktü. İngiltere Sıhhat Bakanı Matt Hancock ise Hindistan’a yollamak için stoklarında aşırıdan…

İngiliz Bakan Hancock, “Şu evrede Birleşik Kraliyet’ta gereksinim aşırısı aşı dozuna sahip değiliz” diyerek koronavirüsle gayrette yaptıkları takviyenin solunum makineleri ve oksijen konsantratörleri ile hudutlu kalacağını ifade etti. İngiltere’den yola çıkan 495 adet oksijen konsantratörü ve 200 solunum makinesinin birkaç gün içinde Delhi’ye erişmesi bekleniyor.
İngiltere’den Hindistan’a aşı yok
YETİŞEMİYORLAR

Dünyanın en büyük aşı üreticisi olan Hindistan, korona evveli yarıyılda küresel aşı arzının yüzde 60’ına yetecek kapasitesi olmasına karşın mevcut vaziyette iç arza bile yanıt veremiyor. Ülkede Oxford-AstraZeneca aşısının yanı gizeme yerli Covaxin aşısının yapımı yapılıyor. Başta oksijen ve hasta yatağı olmak üzere tıbbi malzeme kasveti yaşanan Hindistan’da COVID-19 hastalarına zorunlu rehabilitasyon sunulamıyor. Ülkede dün 379 bin 459 yeni olay ile günlük çoğalış rekoru kırılırken, 3 bin 647 vefat rapor edildi.